Upravit stránku
V článku "Proč zdražují byty" jsme probrali jejich nízký počet. Právě ten je jeden z důvodů, proč ceny rostou. Dobrá zpráva je, že developerům se konečně začíná dařit. Zahajují se i dokončují novostavby v Praze i Středočeském kraji.

V první polovině roku 2018 se dostavělo nejvíc projektů za poslední 4 roky

Podle portálu Cenovamapa.org šlo do prodeje 3359 bytů v 80 novostavbách. I přes pozitivní trend je bytů zatím stále málo. Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) povolují úřady například v Praze výstavbu cca 3500 bytů za rok. Pro ilustraci v roce 2016 se v Praze prodalo zhruba 5500 bytů. Podle strategického plánu Prahy potřebuje ale město bytů 6000. Pokud se tedy situace nezmění, bude v roce 2030 nedostatek až 50 000 bytů. Pro porovnání s jiným evropským městem vydaly úřady ve Vídni sedmkrát víc stavebních povolení než u nás. Vídeňanů je přitom jen o 40 % víc než Pražanů.

Co prodlužuje stavbu developerských projektů?

Novostavby nejen v Praze a Středočeském kraji musí projít "úředním kolečkem". Dušan Kunovský, majitel Central Group, uvádí: "Povolování běžného bytového domu prodloužilo v poslední době na neskutečných deset let a více." K tomu dodává, že samotná výstavba domů je už jen třešnička na dortu. Trvá asi rok a půl.

Novostavby musely ještě nedávno splňovat mnohdy nesmyslné technické požadavky. Například pravidlo oslunění, kdy na 40 % plochy bytu musí v určitou dobu dopadat sluneční svit. Pravidlo tak automaticky zastavilo blokovou výstavbu. Aby developeři pravidlo oslunění dodržely, museli domy zvláštně natáčet nebo tvarovat. To platilo až do dubna. Podle odbornice na stavební legislativu Renáty Piltové Králové by situaci pomohlo obnovení jednoho stavebního úřadu, který by řešil koordinaci umisťovaných staveb. V Praze je teď 22 stavebních úřadů. Za druhé navrhuje sjednotit výklad právních předpisů. Podle jejích slov není potřeba je měnit. Za třetí: "...je potřeba zajistit odborné pracovníky pro soudy v případech, kdy jsou přezkoumávány složité technické situace," dodává Pintová Králová.

Byt v novostavbě nebo starší byt?

Při pohledu na cenovky bytů v novostavbách a starších bytů se jeví jako samozřejmost koupit ten starší. Martin Fojtík z Fincentrum reality prozrazuje, že starší byty tvoří až 77 % všech realitních obchodů. Je to ale skutečně dobré rozhodnutí, nebo je lepší koupit byt v novostavbě?

Cena je při koupi bytu rozhodně důležitý parametr. Zvlášť v době, kdy už nepůjčují 100% hypotéky, ale hypotéky jen na 80 % hodnoty nemovitosti. Žadatel musí mít pak našetřenou dostatečnou sumu. Starší byty mohou být třeba o 500 000 Kč levnější, mají ale také svá negativa. Tabulka níže shrnuje přibližné náklady na rekonstrukci staršího bytu 1+kk a stejně velkého bytu v novostavbě. Rekonstrukce zahrnuje vybourání umakartového jádra, novou koupelnu a WC, instalaci rozvodů, elektřiny, topení, podlahy, dveří, udělání nové omítky a vymalování.

Praha – v blízkosti centra

Starý byt 1 + kk 30 m2

Novostavba 1 + kk 30 m2

Cena bytu 

1 999 999 Kč

2 500 000 Kč

Rekonstrukce

300 000 Kč

0 Kč

Celková cena bytu

2 299 999 Kč

2 500 000 Kč

Po započtení nákladů se cena bytu neliší tak markantně. Velkou roli hraje pohodlí. Starší byt je levnější, ale do bytu v novostavbě se může majitel nastěhovat ihned. Při posuzování ceny, přihlédněte k nutným opravám nebo rekonstrukcím. Má dům starou střechu? Bude chodba potřebovat vymalovat? To bude stát peníze, které zaplatíte v rámci příspěvků do fondu oprav. U novostavby se s rekonstrukcemi nepočítá, a proto bývá příspěvek nižší. Novostavby navíc lépe drží teplo, což se taky promítá do měsíčních nákladů. Ušetřených "pár tisíc" se během pár let vrátí a vy budete bydlet v domě, ze kterého sálá nóvum. U novostaveb navíc neplatíte daň z nemovitosti.

Byt v novostavbě jako investice

Poptávka je velká, ceny bytů rostou – ideální šance investovat. Jak uvádí David Jurišek, firma Finep, až 30 % bytů v developerských projektech se prodává na investici. U některých projektů dokonce 40 %. Nejžádanější jsou byty v novostavbách o malé dispozici 1+kk nebo 2+kk, které se pronajímají jako tzv. startovací byty.

Nahoru