Upravit stránku

Mít střechu nad hlavou je jedna ze základních potřeb člověka. V minulosti změnil realitní trh podobu hned několikrát. Po převratu se dali kupovat obecní byty, dnes záleží z velké části na výstavbě od developerů. Od roku 2007 ceny nemovitostí stromě rostou. Dozvíte se:

  1. Jak moc rostou
  2. Proč rostou tolik
  3. Jak to bude do budoucna

Ceny se zvýšily o 30 %

Ceny rostou ve všech krajských městech, kterým se věnujeme, a v Praze hlavně. Ceny nového bytu se za posledních 8 let zvýšily zhruba o třetinu, přitom nejvíc rostou v posledních letech. Statistika společnosti Central Group uvádí, že cena 1 m2 stojí v Praze průměrně 92 917 Kč. Průměrný nabízený byt z nové výstavby má přitom rozlohu 70 m2. Celková cena takového průměrného bytu v Praze tedy je kolem 6 500 000 Kč. Dále statistika uvádí, že v některých místech Prahy, jako je například centrum nebo Praha 8, překročila cena za 1 m2 dokonce psychologickou hranici 100 000 Kč.

3 důvody, proč roste cena nemovitostí

Jaký je vlastně důvod, že je takový přetlak poptávky na realitním trhu, když je počet obyvatel furt stejný? Čechů je pořád stejně, ale Pražáků je víc. Z venkova se lidé stěhují do metropole hlavně kvůli práci, studiu a příležitostem. V Praze se nestaví dostatek bytů, proto je stále dost lidí, kteří poptávají. Fakt, že ty byty nejsou, šroubuje ceny za metr čtvereční extrémně nahoru.

Další faktor, který přikládá do pomyslného kotle, je životní styl dnešní generace. Zatímco se jejich rodiče ve dvaceti brali a zakládali rodiny, dnešní mladí sňatek odkládají a žijí single. V jednom bytě často žije jen jeden člověk. I čtyřicátníci se najednou stěhují. Rozvodovost je cca 50 % a z páru musejí oba někde bydlet. Čerstvě rozvedený pár lidí v ten moment obydlí dva byty.

Demografický vývoj se potkal s tím ekonomickým a pak se trh začal zahřívat. Zájem o nemovitost zvýšila dostupnost hypoték. Sazby úvěrů na bydlení se dotkly dna a lidi kupovali. ČNB se pak rozhodla horké hlavy zchladit a vydala doporučení bankám neposkytovat dál 100% hypotéku. Šlo sice jen o doporučení, ale praxe je taková, že banky doporučení ČNB respektují. To způsobilo, že kdo měl peníze, chtěl rychle koupit, než přijdou v platnost nové podmínky. Vlna poptávky vynesla ceny zase o trochu výš. V té době se taky změnil zákon o dani z nabytí nemovitosti.

Složitá legislativa zpomaluje výstavbu bytových domů. Jde hlavně mnohdy nesmyslné technické požadavky. Domy postavené před letošním dubnem musely například splňovat pravidlo oslunění. Slunce muselo v určitou dobu svítit na 40 % plochy bytu. Nesměla se proto stavět bloková zástavba. Místo toho vyrůstaly domy podivně rozmístěné, zvláštně tvarované nebo zkosené. Nemovitosti zdražil o hodně i stát. V letech 2007 a 2017 postupně zvyšoval DPH u novostaveb, a to na několik set tisíc korun.

Vize do drahého budoucna

Ceny porostou hlavně v Praze a Středočeském kraji, kam se stěhují lidé, kteří z nějakého důvodu nezakoření přímo v metropoli. Od vyřízení po stavbu bytů a předání to mnohdy trvá i 10 let. To proto není možná rychlá náprava. Druhá možnost je, že v následujících letech růst ceny bytů zpomalí v závislosti na zpomalení ekonomiky, které se očekává. Třetí je, že růst zastaví finanční krize, ale to bychom spekulovali.

Srovnání cen nemovitostí v centru Evropských městech

Pro inspiraci je níže srovnání ceny za metr čtvereční v dalších hlavních městech Evropy.

  • Berlín 95 tis. Kč
  • Londýn 140 tis. Kč
  • Paříž 250 tis. Kč
  • Vídeň 314 tis. Kč
Nahoru