Kvalitní voda je pro zdraví to nejdůležitější. Problém je, že znečištění často není vidět - jinými slovy i v průzračné vodě mohou být bakterie nebo těžké kovy. To je důvod, proč Státní zdravotní ústav vodu bedlivě zkoumá. Vydal dokonce v roce 2007 příručku s názvem Hygienické minimum pro pracovníky vodárenství, která ukazuje, že s vodou je komplikovanější, než se zdá.
Studie odhaluje, že čistota vody se netýká jen rozvojových zemí. V Čechách proběhlo podle zprávy v letech 1995-2000 celkem 18 epidemií z nečisté vody. Nejčastějším onemocněním byla virová hepatitida A a lidé se nakazili z vlastní studny i vodovodu. Podrobnější informace o kvalitě vody ve Středočeském kraji si přečtěte zde.
Je řešením pít vodu z PET lahví?
Proč se stresovat, když je v obchodech balené vody dost? Rizika se skrývají právě v tom obalu. Plastová lahev dokáže udělat z původně pitné vody závadný koktejl. To způsobí bisfenol A (BPA), který se používá při výrobě PET lahve na vodu. Chemikálie pak mohou ovlivnit reprodukční systém v těle a rozhodit hormonální balanc. BPA se z PET lahve na vodu uvolní například vystavením teplu nebo UV záření, když se balíky nakládají na auto.
Prokázal dTest škodlivost lahví na vodu?
Plastové lahve na vodu si vzal na paškál i dtest.cz. Z 18 testovaných vod obstály jen 4. Zbytek obsahoval látky, jako je nadlimit dusitanů a kovy arsen nebo olovo. Podle dDestu balené vody nejsou řešením závadnosti vody. Navíc je balená voda poměrně drahá. Zatímco litr vody z kohoutku vyjde na pár haléřů, za litr vody v PET lahvi zaplatíte i 12 Kč.