Upravit stránku

Kvalitní voda je pro zdraví to nejdůležitější. Problém je, že znečištění často není vidět - jinými slovy i v průzračné vodě mohou být bakterie nebo těžké kovy. To je důvod, proč Státní zdravotní ústav vodu bedlivě zkoumá. Vydal dokonce v roce 2007 příručku s názvem Hygienické minimum pro pracovníky vodárenství, která ukazuje, že s vodou je komplikovanější, než se zdá.

Studie odhaluje, že čistota vody se netýká jen rozvojových zemí. V Čechách proběhlo podle zprávy v letech 1995-2000 celkem 18 epidemií z nečisté vody. Nejčastějším onemocněním byla virová hepatitida A a lidé se nakazili z vlastní studny i vodovodu. Podrobnější informace o kvalitě vody ve Středočeském kraji si přečtěte zde.

Je řešením pít vodu z PET lahví?

Proč se stresovat, když je v obchodech balené vody dost? Rizika se skrývají právě v tom obalu. Plastová lahev dokáže udělat z původně pitné vody závadný koktejl. To způsobí bisfenol A (BPA), který se používá při výrobě PET lahve na vodu. Chemikálie pak mohou ovlivnit reprodukční systém v těle a rozhodit hormonální balanc. BPA se z PET lahve na vodu uvolní například vystavením teplu nebo UV záření, když se balíky nakládají na auto.

Prokázal dTest škodlivost lahví na vodu?

Plastové lahve na vodu si vzal na paškál i dtest.cz. Z 18 testovaných vod obstály jen 4. Zbytek obsahoval látky, jako je nadlimit dusitanů a kovy arsen nebo olovo. Podle dDestu balené vody nejsou řešením závadnosti vody. Navíc je balená voda poměrně drahá. Zatímco litr vody z kohoutku vyjde na pár haléřů, za litr vody v PET lahvi zaplatíte i 12 Kč.

PET lahve jsou nevyzpytatelné i při stáčení čerstvé vody

Možná i ve vašem městě víte o odběrném místu pitné vody. Vložíte drobné, přiložíte láhev a vodu si natočíte. Ani tady nejste ušetřeni rizikům. Škodlivost PET lahví totiž má bakteriální povahu, a to hlavně při opakovaném používání. Stěny plastových lahví se časem naruší a vzniknou v nich mikroskopické praskliny, kde se daří bakteriím. Čerstvě natočenou vodu vám ihned kontaminují.

Nezapomeňte proto PET lahve na vodu pravidelně oplachovat vodou se saponátem. V žádném případě PET lahev nepatří do myčky, pokud to nemá napsané na etiketě. Z plastové lahve na vodu se mohou do nápoje uvolnit i mikročástice, o kterých věda zatím neví, jaké budou mít zdravotní rizika. Důležité je však zmínit, že kohoutková voda částice plastu neobsahuje.

Dobrý domácí filtr odstraní olovo i pesticidy

Jak se čím dál, tím víc lidí zajímá o kvalitu vodu, kterou pijí, vyvíjejí firmy stále lepší vodní filtry. Dosud nejsilnější účinek mají filtry, které kombinují uhlíkový filtr a UV lampu. Jen tak se z vody odstraní těžké kovy a zároveň zničí škodlivé bakterie. Výsledek poznáte podle chuti a lehké, svěží vůně.

Co konkrétně je potřeba z vody vyfiltrovat?

  • částice až do velikosti 0,2 mikronu včetně azbestu, sedimentů, špíny a vodního kamene
  • 33 pesticidů a vedlejších produktů pesticidů
  • 13 vedlejších produktů dezinfekce 
  • radon a vedlejší produkty rozpadu radonu v pitné vodě
  • 9 farmaceutických kontaminantů

V kanceláři nám záleží na tom, co pijeme. Můžete se přijít podávat k nám do kanceláře, jak řešíme kvalitu vody u nás.

Nahoru