Upravit stránku

Stěhování do nové nemovitosti je zvláštní situace. Na jedné straně se těšíte do nových prostorů, na druhé vás ještě čeká jedna nepříjemnost. Přesun všech věcí však nemusí být noční můra. Řiďte se podrobným průvodcem a pusťte stres, že na něco zapomenete, z hlavy. Krok po kroku k úspěšnému přestěhování vypadá takto:

Udělejte si inventář všech věcí

Jako první si projděte celý byt a udělejte seznam toho, co všechno máte. Uvidíte, jaké všechny zákoutí objevíte a jaké váš byt skrýval poklady. Některé ve vás vyvolají silné pocity nostalgie. Tento znovuobjevený poklad si samozřejmě nechte. Popřemýšlejte však, co s těmi zbytečnostmi. Stěhování je totiž unikátní šance, jak si udělat trochu pořádek. Na svůj inventář napište, co vyhodíte. A rovnou to vyhoďte, darujte nebo prodejte.

Zařiďte si odvoz a pomocníky s předstihem

Nyní je čas udělat rozpočet na stěhování. Popřemýšlejte, co všechno budete potřebovat a co to bude stát. Trh nabízí velkou škálu stěhovacích služeb. Tedy se nabízí otázka, zdali si objednáte stěhování na klíč, nebo ne. Pokud ne, tak minimálně dodávku budete potřebovat. Zjistěte si, kolik stojí pronájem a kdy je volná. Krabice na stěhování nestojí nic, ale jejich nošení stojí spoustu sil. Zvlášť pokud bydlíte v horním patře bez výtahu. Víte o někom, kdo by vám pomohl? Díky pomocníkům budete vše rychleji a vy se tak vyhnete riziku, že přesáhnete domluvený čas pronájmu auta a zaplatíte extra příplatek. Pamatujte, že na stěhování lednice nebo pračky budou nutné stěhovací pásy, rukavice a ideálně i boty s protiskluzovou podrážkou.

S patřičným předstihem zrušte všechno předplatné na starou adresu a nenakupujte do zásoby. Čím méně je toho ke stěhování do nového bytu, tím líp.

Balte chytře a systematicky

Balit se dá do čehokoliv - tašek, stěhovacích pytlů nebo krabic. Snažte se však vyhnout nechání věcí volně jen tak. Věci v krabicích jsou daleko lépe skladnější a šetřit místem bude priorita číslo jedna, jakmile začnete nakládat auto. A za druhé nebývá vnitřek stěhovacího auta nijak zvlášť čistý. Proto věci, které se balí těžko, jako jsou například lampičky, alespoň obalte igelitem.

Vzhledem k tomu, že balení samo o sobě zabere hodně času, je vhodné k práci přistoupit chytře. Začněte s balením věcí, které nepoužíváte často. Typicky jde o knihy, které můžete začít skládat do krabic klidně i několik týdnů dopředu.

Po přestěhování do nového bytu nebo domu budete určitě nějaké věci hledat. Zařiďte, aby to nebyly smlouvy a písemnosti. K tomu pomůže vytvoření jednoduchého pořadníku, kam na tu cestu všechny dokumenty "přestěhujete." Stejně cenné jsou hodnotné osobní věci, jako je zlato, šperky nebo fotky. Ty dejte do zavazadla, které budete mít po cestě neustále u sebe.

V chytrém stěhování budeme pokračovat i nadále. Jak budete skládat věci do krabic, dělejte to místnost po místnosti. Budete tak mít věci na jednom místě a jednoduše je pak zase vystěhujete do nových prostor. Pro tento případ si navíc můžete krabice oštítkovat. Nakonec před odjezdem vše ještě jednou zkontrolujte. Nezapomněli jste nic?

Cesta naloženým autem k novému domovu

Auto máte naložené a vyrážíte na cestu. Pokud nejste zběhlí řidiči dodávek, dávejte pozor hned při couvání z parkovacího místa. Nákladní auto se chová trochu jinak, je delší a potřebuje větší prostor pro manévrování. Za další je řízení bez prostředního zpětného zrcátka nezvyklé. Navíc váha naloženého auta klade daleko větší nároky na délku brzdné dráhy.

Ranní ulice mohou být volnější, ale udělejte maximum, abyste byli na řízení vyspalí. Pro všechny případy si do auta můžete vzít kávu nebo energetický nápoj, který vás nabudí.

Pro další užitečné tipy, sledujte náš Facebook.

Nahoru