Upravit stránku

Klobouk dolů! Rozhodli jste se prodat nebo pronajmout nemovitost. Vstupujete do vámi neprobádané oblasti a zároveň na tenký led. Tomu, aby vše dobře dopadlo, pomůže realitní makléř. Jak ale najít toho poctivého? Níže jsou 4 triky a fígle nepoctivých realitních makléřů.

Práce realitního makléře spočívá v tom, že si hledá nemovitost, kterou chce majitel prodat, nebo pronajmout, a nabízí svou službu. Ta může mít různý rozsah, ale nejčastěji jde o vyvěšení inzerátu o prodeji na inzertních serverech, organizace prohlídek nemovitosti a finální prodej nemovitosti včetně papírování a zajištění právní úschovny peněz. Nejdřív ale makléř potřebuje zakázku. Ti nepoctiví používají laciné triky, aby vás přesvědčili vybrat si jeho služby. K sepsání tohoto článku významně přispěl realitní makléř Martin Luňák, který se roky snaží o rozkrývání černých realitních her. Objevil tyto fígle:

Už mám kupce

Inzerujete si nemovitosti sami první den, když v tom vám zazvoní telefon. Představí se makléř a tvrdí, že má kupce. Realitní kanceláře skutečně občas ví o lidech, kteří poptávají nemovitost. V každém případě se vyplatí mít se na pozoru. Často se totiž jedná o divadlo. Na prohlídku přijde makléř i s falešným kupcem. Poté makléř nabídne majiteli k podpisu zprostředkovatelskou smlouvu. Chtěli byste spolupracovat s někým, kdo vás oklamal?

Nereálné prodejní ceny

Cena je nakonec to, co rozhoduje. Nepoctivý makléř to ví, proto za vámi jde se skvělou nabídkou: „Prodám vaši nemovitost za (enormně vysokou cenu) Kč.“ Jedná se o klasický trik nepoctivých realitních makléřů. 

Co se stane?

Vysoká cena vám uškodí při inzerci. Nemovitost zapadne, zájemci ji začnou přehlížet, protože je nemovitost zkrátka drahá. Když si pak všimnou, že nemovitost zlevňuje, budou čekat, kam až cena spadne. A makléř? Jakmile se takovému makléři podaří podepsat s vámi smlouvu o zastoupení, začne následně tlačit na snížení ceny.

Zprostředkovatelské smlouvy s doložkou

Spolupráce mezi vámi a realitním makléřem stvrzuje smlouva o zprostředkování. Snadno u ní přehlédnete jednu podstatnou věc. Přesvědčte se, že smlouva neobsahuje rozhodčí doložku. Pak byste museli zaplatit provizi, ať si prodáme nemovitost sami nebo s makléřem. S doložkou máte povinnost zaplatit vždycky. Nikdy nepodepisujte takovou smlouvu.

Lístek „Koupím byt v tomto domě“

Další z nekalých fíglů realitních makléřů jsou lístečky do schránky, které vypadají, že je tam hodil zájemce o koupi. Téměř vždy se jedná o některou z nepoctivých realitek, které pomocí krásných a věrohodných příběhů o klientech s hotovostí získají podpis zprostředkovatelské smlouvy s téměř žádnou možností výpovědi, s pokutou v řádu desítek i stovek tisíc korun a většinou s rozhodčí doložkou!

V MV reality netajíme, kdo jsme. Zjistěte o naší práci víc.

Foto Source: Mark Moz

Nahoru