Upravit stránku

Zpětná hypotéka je poměrně novinka na trhu hypotečních úvěrů. S tím, jak se mají snižovat důchody, přináší způsob, jak mít na stáří víc než dostatek peněz. Stane se zpětná hypotéka standardem?

Co je to zpětná hypotéka

Principem zpětné hypotéky je zajistit důchod lidem, kteří nemají, komu by po sobě nemovitost přenechali. Tento typ hypotéky je poměrně oblíbený na západě, hlavně v Anglii nebo Spojených státech amerických. V České republice zatím zpětná hypotéky není moc rozšířená. Na konci roku 2019 ji nabízela jen jedna nebankovní instituce a jedna záložna.

TIP: Reverzní hypotéku mohou poskytovat finanční instituce, které od ČNB získaly oprávnění k poskytování úvěrů na bydlení.

Jestli k ní přistoupí i tradiční banky ukáže čas a hlavně poptávka. Pokud by o zpětné hypotéky mezi žadateli zájem byl, banky by je mohly začít nabízet hned záhy. Například generální ředitel Wüstenrotu Michael Pupala, řekl, že o této hypotéce uvažují. Lidé by mohli dát svůj byt nebo dům do zástavy bance a dostávat za ni od banky pravidelnou rentu. Prakticky tam svou nemovitost prodají s tím, že v ní budou moci dožít a peníze si užívat ještě za svého života. Jak se zvyšuje životní úroveň, žije mnoho důchodců velmi aktivní život. Zpětná hypotéka by jim mohla poskytnout spoustu peněz na jejich koníčky nebo společný čas se svými blízkými.

Nedostatečná legislativa

V cestě zpětných hypoték vnímáme dvě překážky. Prvním je nedostatečná osvěta. Lidé zatím o "alternativní hypotéce" moc nevědí. Mohou ji dokonce vnímat jako lehce kontroverzní, neboť zpětná hypotéka může v konečném důsledku zasahovat do dědického řízení. K nemovitosti se pak bude přistupovat jako k zatížené dluhem. Druhá je nedostatečná legislativa. Napadá nás ještě třetí věc, a to že by se lidé mohli o svou nemovitost přestat starat. Mohli by si říct, že jim nemovitost ve skutečnosti už nepatří, patří bance a není potřeba tolik investovat do údržby.

Zpětná hypotéka

Vyplatí se zpětná hypotéka?

Protože se penze vyplácí způsobem renty, musí nás zákonitě taková otázka napadnout. Žadatel si musí spočítat, kolik dostane na rentě a jak vysoká je kupní cena jeho nemovitosti. Žadateli se může v pozdějším věku zhoršit zdraví a banka si levně přijde k nemovitosti. Nebo bude mít žadatel tuhý kořínek, možná protože si na stará kolena plnými doušky užívá peníze z renty, a prodělá banka. Riziko na obou stranách je jeden z důvodů, proč už v ČR nejsou zpětné hypotéky běžné jako na západě.

Příklad zpětné hypotéky

Společnost Finemo nabízí zpětnou hypotéku za 9,3 %. Žádat o rentu může žadatel, který dovršil 60 let. Rentu vyplatí firma jednorázově, postupně nebo sumu na začátku a dál postupně, maximálně ale do 60 % ceny nemovitost. Záleží podle věku klienta. Dědicové si mohou nemovitost nechat. Musí ale zaplatit vzniklý dluh. Pokud nemají peníze nebo si nemovitost nechtějí nechat, mají na její prodej 6 měsíců. Firma uvádí, že sjednala více než stovku zpětných hypoték. Zpětné hypotéky nabízí i Spořitelní družstvo Ney. Kdo by měl zájem o zpětnou hypotéku u Ney, musí se stát nejdřív jejím členem za drobný poplatek 1000 korun.


Jak jinak na stáří?

Další variantou, jak využít vlastní nemovitost v důchodovém věku, je například možnost prodeje (velké) nemovitosti a zakoupení (menší) levnější nemovitosti nebo přestěhování se do domu s pečovatelskou službou. Nebo také pronajmutí nemovitosti a přestěhování se do menší nemovitosti v nájmu. Z tohoto vyplývá, že investice do nemovitosti není vhodná jen z důvodu vlastního bydlení, ale také jako rezerva na důchod. Je to jeden z prostředků, jak si zajistit hezké stáří. Typů hypoték je celá řada a jednotlivých nabídek ještě víc. Pokud hledáte způsob, jak financovat své bydlení, zeptejte se na odborníka.
 

Nahoru