Upravit stránku

Ceny nemovitostí vyrostly. Koupit si své bydlení za hotové peníze je pro mnoho lidí nereálné. Jsou tu ale hypotéky, tedy účelový úvěr na bydlení. Taky budete kupovat s pomocí banky? Bude se hodit vědět, jak probíhá vyřízení hypotéky krok za krokem.

Výběr vhodné hypotéky

Tento krok k vyřízení hypotéky nesmí chybět. Hypotéka je taky jen produkt a každá firma (banka) nabízí trochu jinou. Princip zůstává stejný, ale někde dostanete zkrátka lepší úrok nebo podmínky. Pozor, nejnižší úrok nemusí znamenat nejvýhodnější produkt. Musíme koukat i na podmínky úrokové sazby.
 

TIP: Některé banky nabízí i časově omezené akce.

Můžete chytit akci – třeba lepší úrok při výročí vzniku banky. Unicredit například minulý rok nabízel lepší úrokové sazby v rámci akce "vše za cenu jedné". Snížil úrokové sazby z 2,49 % na 2,22 %. Akce se přitom týkala všech délek fixací. S nízkými úroky si totiž lidé rádi vzali fixaci i na deset let. Unicredit nabídl akci i těm. Samozřejmě je nesmysl čekat, než některá z bank s akcí přijde. Koukáte-li ale po hypotéce zrovna teď, udělejte si průzkum na internetu. Možná najdete akci, která zrovna běží. O tom, jak vyřídit hypotéku krok za krokem, se můžete i poradit s finančním poradcem. Dokáže pro vás nabídky porovnat, aniž byste museli každou banku navštívit osobně. Společně taky přijdete na to, kolik si vůbec můžete půjčit. Hypotéka má svá pravidla. Například budete pravděpodobně potřebovat i vlastní peníze jako vklad a banka vám pak půjčí jen na 80 % nebo 90 % hodnoty nemovitosti. S tímto začněte.

Kupní smlouva, potvrzení o příjmech, list vlastnictví

Zatímco budete s prodávajícím řešit kupní smlouvu, požádejte u zaměstnavatele o potvrzení příjmů. Nechte si vyplnit formulář od vámi vybrané banky. To je další krok k vyřízení hypotéky. OSVČ zažádá na finančním úřadě o daňové přiznání za poslední rok nebo dva a tzv. bezdlužnost. 

TIP: Na úřad budete muset zajít, i když máte podnikání jako vedlejšák.

Když už budete na úřadě, vyzvedněte si z katastru i list vlastnictví. Online kopie nestačí, protože banka bude chtít list vlastnictví orazítkovaný. U nás dostanete aktuální list vlastnictví při podpisu rezervační smlouvy.

Odhad nemovitosti a podpis smlouvy

Tady můžete ušetřit. Odhad nemovitosti stojí v řádech jednotek tisíců (např. 5000 Kč). Některá banka nabízí možnost vybrat si odhadce sám z jejich seznamu odhadců podle regionů České republiky. Jiná banka vám odhadce přidělí. Prostudujete si úvěrovou smlouvu a podepíšete. Pod čím je podpis, to platí. Doporučujeme smlouvu projít s odborníkem a na vše nejasné se doptat. Tento krok k vyřízení hypotéky určitě nepodceňte. Předložený "kousek" papíru s vámi bude mnoho let do budoucna. Dokud nepodepíšete úvěrovou smlouvu, nic vás u banky nezavazuje.

Zástava, katastr a pojištění

Banka bude chtít nemovitost do zástavy, abyste s ní nemohli manipulovat (prodat, darovat) bez vědomí banky. V případě nesplácení úvěru bude moct nemovitost prodat a peníze si vzít tímto způsobem.

TIP: Zástavní smlouvu podepisuje prodávající. Nemovitost je stále ještě jeho majetkem.

Spolu s kupní smlouvou zanesete i zástavní smlouvu na katastr. Vyřízení hypotéky krok za krokem pomalu končí. Zbývá nechat nemovitost pojistit. Zástava, která vyhoří, není bance k ničemu. Pojistka se tzv. vinkuluje ve prospěch banky. To znamená, že její plnění jde přednostně bance. Formulář o pojištění od banky si necháte potvrdit v pojišťovně.

Peníze na cestě

Potom, co vyřídíte všechny papíry a banka je schválí, můžete začít čerpat peníze. Peníze můžete poslat rovnou na účet prodávajícího. Většinou se ale posílají do notářské nebo advokátní úschovy. Tam leží, dokud nedojde k přepisu vlastníka v katastru nemovitostí. Hlavně pozor na termíny. V kupní smlouvě jasně stojí, kdy má dojít k úhradě kupní ceny. Pokud to nestihnete, budete muset vyřídit a podepsat další dodatky kupní smlouvy – zbytečné komplikace.


Projděte vyřízením hypotéky krok za krokem a nic nezapomeňte. Aby šlo všechno skutečně hladce, kontaktujte dobrého finančního poradce.
 

Nahoru