Konečně jste si koupili vlastní nemovitost a chystáte se přestěhovat? Nezapomeňte správně podat výpověď nájemní smlouvy na byt, ve kterém jste doteď bydleli. Níže zjistíte, podle jakých pravidel se výpovědi nájemních smluv na byty řídí.
Zákon č. 89/2012 Sb. uvádí, že výpověď nájemní smlouvy na byt lze podat buď dohodou, nebo jednostrannou výpovědí. Lhůta výpovědi je přitom zpravidla 3 měsíce.
Výpověď nájemní smlouvy na byt dohodou
Odejít z bytu můžete kdykoliv, stejně tak podat výpověď nájemní smlouvy na byt na dobu neurčitou i určitou. Myslete jen na výpovědní lhůtu 3 měsíců. Ta slouží jako ochrana po obě strany. Kdyby vám dal výpověď pronajímatel, máte ze zákona 3 měsíce najít si nové bydlení. Když byt opouštíte vy, má on stejně dlouhou dobu, aby si sehnal nové nájemníky a neklesl mu příjem. Mnoho majitelů nemovitostí kupovali byt jako investiční a vzali si na něj hypotéku, kterou splácí právě z nájmu. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, je nejjednodušší ji prostě nechat doběhnout. Ve výpovědi nemusíte uvádět její důvod.
Tip: Výpovědní lhůta plyne od prvního dne následujícího měsíce, kdy jste s pronajímatelem výpověď podepsali. Výpovědní dobu lze i zkrátit po dohodě s pronajímatelem.
Výpověď nájemní smlouvy na byt na dobu určitou
U tohoto typu smlouvy už důvod uvést musíte. Podle zákona má nájemní smlouva na dobu určitou své opodstatnění. Právě doba v ní hraje zásadní roli. Uvažuje se totiž, že oběma stranám na ní záleží, a proto zvolili tento druh smlouvy. Pronajímatel chce mít ve smlouvě ošetřeno, že tam budete (prozatím) rok. Ne déle, ne méně. To samé může platit i u nájemníka, který nechce za půl roku dostat výpověď. U výpovědi nájemní smlouvy na dobu určitou se proto důvod uvést musí. Zákon dokonce uvádí, které důvody platí a které ne. Platí například stěhování za prací nebo stěhování kvůli zdravotnímu stavu. Když například nájemník potřebuje po bouračce byt bez bariér.