Upravit stránku

Pokud si při prodeji nebo pronájmu nemovitosti pozvete na pomoc realitního makléře, zpravidla vám nabídne dva druhy smlouvy – nevýhradní a exkluzivní. Ta druhá spočívá v tom, že vaši nemovitost prodává jen jeden makléř. Jaké jsou výhody exkluzivní smlouvy?


Cena je stejná, služba lepší

Slovo exkluzivní může evokovat, že jde o něco luxusního a drahého. To v případě exkluzivní smlouvy s realitní kanceláří není pravda. Cena neboli provize je u exkluzivní smlouvy stejná. Exkluzivita spočívá v tom, že vaši nemovitost nabízí jen jeden jediný makléř. Zdá se to sice kontraproduktivní nechat svou nemovitost nabízet jen jedním makléřem, víc makléřů přece přivede víc zájemců a prodám za vyšší cenu, mohlo by se zdát. Realita může být přitom přesně opačná. Dvě nabídky pod sebou na jednu a tu samou nemovitost pokaždé s jiným kontaktním telefonem nepůsobí důvěryhodně. Navíc pokud se v textu inzerátu liší uvedené informace. Konkurenční makléři se pak předhánějí, kdo nemovitost prodá rychleji a dostane odměnu. To samo o sobě vede ke snížení prodejní ceny, jak makléři podrážejí ceny na úkor těch druhých. Dobře nepůsobí, ani když makléř tají adresu nemovitosti. Proč? Protože se bojí, že si tam zájemce sám dojede a koupí nemovitost od majitele napřímo. Kupovali byste nemovitost, kdyby vám nechtěli říct její adresu? Nám se to moc nezdá. Na výhody exkluzivní smlouvy se podíváme níže.


Doba trvání exkluzivní smlouvy

Při spolupráci s makléřem na základě exkluzivní smlouvy vás zastupuje jen tento jeden makléř. To ale neznamená, že jinou volbu nikdy mít nebudete. Výhoda exkluzivní smlouvy je její omezená platnost. Můžete ji uzavřít na dobu určitou. Ze zákona může platit max. 6 měsíců. Pokud se po uplynutí lhůty nemovitost neprodá nebo nebudete s realitkou spokojeni, můžete makléře vyměnit. Případně smlouvu 30 dní před jejím koncem prodloužit na další období.

Tip: Kratší doba platnosti než 3–4 měsíce se hodí maximálně na pronájmy.

Existuje exkluzivní smlouva i na dobu neurčitou. Makléře ale pak nic netlačí nemovitost včas prodat a jejímu prodeji věnovat náležitou péči. Pokud byste na druhou stranu dali makléři na prodej času příliš málo, nemusel by stihnout prodej dotáhnout do konce, ani kdyby kupce našel hned následující den. Některé obchody se mohou protáhnout. Doba exkluzivní smlouvy v řádek týdnů proto nedává smysl. Využijte výhody exkluzivní smlouvy a domluvte si s makléřem dobu na prodej, která je fér.


Více úsilí v prodeji

Pokud makléř ví, že nemovitost prodává sám, rád do prodeje zapojí všechny své síly a mozkové závity. Součástí nabídky nemovitostí bývá vedle kvalitní inzerce i např. homestaging, focení dronem, virtuální prohlídky nebo služby jako např. pasportizace, což je zaevidování majetku do databáze obce, pokud tam ještě není. Tyto služby jsou velkou výhodou exkluzivních smluv. Nabízená nemovitost v inzerci skvěle vynikne. Tak připravený byt nebo dům může makléř prodat i o několik stovek tisíc dráž. To protože do prodeje zainvestoval a „produkt“ pěkně „zabalil“. Makléř, který pracuje bez exkluzivní smlouvy, nic takového dělat nebude. Vše totiž stojí peníze a čas. On nebude riskovat desetitisíce, když mu třeba nemovitost prodá pod nosem druhý, třetí makléř o den dříve. Nevydělal by si na živobytí a ani náklady by se mu nevrátily.

Výhody exkluzivní smlouvy

Exkluzivita = pohodlí

Ve smlouvě jsou jasně napsané podmínky a povinnosti obou stran. Vám tak stačí kontrolovat jen jednoho makléře, jestli je plní. Další výhodou exkluzivní smlouvy je, že komunikujete jen s jedním člověkem. Máte dotaz? Telefon zvednete jednou, ne pětkrát. Navíc se můžete s makléřem lépe poznat, než kdybyste pracovali s pěti makléři naráz z různých míst. Po měsíci od prodeje nebudete vědět, jak se jmenoval ani jeden. S jedním člověkem si i ulevíte od stresu. Dobří makléři navíc bez exkluzivity vůbec nepracují, a to z výše zmíněných důvodů. Dobrý makléř přijme do prodeje jen nemovitost s exkluzivní spoluprací, protože je to jediný způsob spolupráce, kdy vyhrávají obě strany.


Ochrana před slevou

S jedním makléřem nemůže kupující tolik tlačit na slevu z kupní ceny. Pokud nemovitost nabízejí dva makléři a jeden nechce dát slevu, klient řekne, že to zkusí u toho druhého. A makléř si nechce nechat utéct zájemce. Motivace na prodej nemovitosti za maximální cenu se tím tříští. Uhájit cenu je velkou výhodou exkluzivní smlouvy.


Nevýhody exkluzivní smlouvy

Tato smlouva má narovinu i své nevýhody. Například nemůžete prodat nemovitost sami v době, kdy trvá exkluzivní smlouva. Pokud byste to udělali, dojde k jejímu porušení a makléř má i tak nárok na provizi. Zadruhé si kupující nemůže vybrat, přes koho nemovitost koupí. Vy jste zastupováni tímto makléřem, nemůžete tedy přivést svého a říct, že obchod uskuteční on. Což může být i ochrana, protože byste měli vždycky vědět, s kým spolupracujete a realitní kancelář si pečlivě vybrat.
Doufáme, že se nám podařilo vyvrátit mýty a naopak ukázat výhody exkluzivních smluv. Úzká spolupráce mezi makléřem a prodávajícím je hudbou realitní budoucnosti.

Nahoru