Upravit stránku

Stavební spoření je jedním z oblíbených produktů na českém trhu. Lidé si jej oblíbili zejména díky malé míře rizikovosti, zhodnocení vkladu a státnímu příspěvku 2000 ročně. Letos by tomu rozhodně nemělo být jinak. I vy si můžete založit stavební spoření v roce 2020. Pojďme si ho blíže představit.


Nejoblíbenější finanční produkt, to je stavební spoření

Pro koho je vůbec tento finanční produkt vhodný? Pro všechny, kdo chtějí v budoucnu našetřit potřebnou částku, která bude souviset s bydlením. I v tomto roce bude stavební spoření státem podporováno, a to příspěvkem ve výši 10 % ročně z maximální výše 20 tisíc korun. To pro každého, kdo si bude šetřit po dobu šesti let, znamená 12 tisíc k dobru. Celkově tak musíte nastavit výši cílové částky lehce nad 120 tisíc korun, protože není vhodné, aby došlo k přespoření. Cílová částka jde sice kdykoliv navýšit, ale jedině za poplatek.


Po šesti letech spoření lze částku využít prakticky na cokoliv. Není tedy nutné investovat do bydlení. Jsou tu ale i další důvody, proč si lidé pořizují stavební spoření.


Výhody stavebka

 • Téměř žádné riziko ztráty vkladu, ten je ze zákona do dané výše pojištěn.
 • Garantované zhodnocení vložených prostředků.
 • Možnost čerpání úvěru po dvou letech (viz níže řádný úvěr).
 • Jeden klient může mít více smluv na stavební spoření.
 • Založit stavebko může každý občan ČR i cizinec, který má ovšem rodné číslo.
 • Stavební spoření můžete založit v jakékoliv etapě života, i novorozenci.
 • Může žádat o úvěr i bez spořicí historie, tzn. uzavřít stavební spoření ve stejný okamžik jako žádost o překlenovací úvěr.

Nevýhody stavebka

 • Státní příspěvek pouze na jednoho klienta.
 • Muset spořit minimálně po dobu šesti let.
 • Poplatky spojené se založením, vedením a odvádění daně z příjmu.
 • Mít dobře stanovenou cílovou částku.

Stavební spoření v roce 2020 bude důvodem pro řádný úvěr

Hlavním důvodem, proč si lidé zakládají stavební spoření, je možnost vzít si úvěr. Ten slouží pro rekonstrukci nebo modernizaci bydlení – jen málokdy ke koupi. Hlavní výhodou řádného úvěru je garantovaná sazba úroku, která je daná už při uzavření stavebního spoření.

Stavební spoření 2020 na modernizaci interiéru

Na druhou stranu jsou tu i jisté nevýhody. Mezi ně určitě patří povinnost mít stavební spoření po dobu minimálně dvou let. Navíc za uzavírání smlouvy mnohdy také platíte poplatek ve výši 1 % z cílové částky (liší se podle finanční instituce, kde jej zakládáte). Dále jsou tu poplatky za vedení účtu, výpis a další věci spojené s vedením účtu.


Když potřebujete peníze hned, pak sáhněte po překlenovacím úvěru

Někdy prostě potřebujete peníze hned. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření vám ho umožní. To však neznamená, že se založení účtu a stavebku obloukem vyhnete. Budete platit jak za stavební spoření, tak překlenovací úvěr, a po jeho uplynutí pak za řádný úvěr. Výhodou tedy je, že k úvěru máte přístup hned po založení účtu.


Stavební spoření v roce 2020 aneb na co se zaměřit

S novým rokem přichází stavební spořitelny i banky s časově omezenými nabídkami. Proto si před založením stavebka udělejte průzkum. Můžete tak získat peněžní příspěvek od státu, mít založení bez nepříjemných poplatků a některé spořitelny dokonce nabízejí menší úrok z následného řádného úvěru. Stávající zákazníci mají úrokovou sazbu fixovanou po dobu 6 let.

Stavební spoření v roce 2020 nabízí stejnou výši státního příspěvku. Ten není po celou dobu spoření garantovaný, a proto se v budoucnu může stát, že se jeho výše v následujících letech sníží. Při výběru  rozhodně nepospíchejte a důkladně jednotlivé nabídky stavebního spoření prostudujte. Pokud už teď víte, že si chcete v roce 2020 založit stavební spoření, můžeme ho s vámi sjednat u nás v kanceláři.

Nahoru