Upravit stránku

Do cesty k vlastnímu bydlení spadly mladým dvě překážky. Vyšší ceny nemovitostí a podmínky pro schválení hypotéky nařízené Českou národní bankou. Štafetová hypotéka může být cesta, jak získat vlastní bydlení.

Posledně jsme psali o zpětné hypotéce jako řešení na stáří, dnes probereme štafetovou hypotéku jako cestu k vlastnímu bydlení pro mladé. Ti často nedosáhnout na hypotéku kvůli nízkým úsporám nebo příjmům. Pryč jsou časy, kdy banka půjčila žadateli 100 % ceny nemovitosti. Nyní půjčí maximálně 90 %, připravte se spíš na 80 % ceny nemovitosti. Zbytek je nutné mít hotově nebo získat další nemovitost do zástavy. Tou může být například dům nebo byt rodičů. Díky štafetové hypotéce existuje ještě třetí způsob.

Jak funguje štafetová hypotéka?

Štafeta znamená, předat si závazek po cestě s tím, že v "závodě pokračuje další závodník". Typicky tak mohou rodiče vzít hypotéku na sebe, pokud jejich děti ještě studují nebo se teprve staví na vlastní nohy. Pomalu jim pak hypotéku splácet. Druhá možnost je, že rodiče a děti nějakou dobu platí hypotéku napůl. Takovou hypotéku už dnes nabízí třeba Komerční banka. Jakmile děti získají stabilní příjmy, převezmou si hypotéku na sebe. Závazek rodičů končí a v úvěru už dál nijak nefigurují. U štafetové hypotéky se tedy předpokládá, že ji rozeběhnout rodiče a tím pomohou svému potomkovi zmíněné dvě překážky přeskočit. Štafetovou hypotékou lze přitom financovat jak koupě bytu a domu, tak i výstavba nebo refinancování. Žadatelé tak už nemusí platit nájemné cizím lidem, ale postupně začít platit své vlastní bydlení.

Štafetová hypotéka

Předání hypotéky

Předat hypotéky si rodiče a děti mohou kdykoliv bez ohledu na dobu fixace úvěru. Po převzetí hypotéky se zachovají všechny podmínky – tedy i výše úrokové sazby a splátka. Jak normální HÚ, tak i štafetová hypotéka lze předčasně splácet. Jakýkoliv úvěr na bydlení můžete předčasně splatit až o 25 % z výše úvěru každý rok zdarma. Je to dané zákonem, musí to umožnit každá banka i stavební spořitelna.

Další možnosti pro mladé

Na pomoc mladým přispěchal i stát a nabízí hypotéku pro mladé. Více jsme o ní psali v předešlém článku. Výhodu mají ti opravdu mladí. Vzhledem ke svému věku si mohou nastavit hypotéku například se splatností až 40 let. Tím se splátky výrazně sníží. Vedle hypotéky existuje ještě úvěr stavebního spoření jako způsob, jak si koupit vlastní nemovitost. S tím správným výběrem vám poradí zkušený finanční poradce. Podívejte se, jak řešíme hypotéky my.

Nahoru