Upravit stránku

Nemovitost je mnohdy životní investicí s výnosem krásného domova. Konečně si vyberete, vyřešíte financování, tak pak zamrzí, když má nemovitost skrytou vadu. Čtěte dále a zjistěte, jak na skryté vady nemovitosti přijít.


Při koupi nemovitosti se nenechte tlačit do rychlého rozhodnutí. To se snadno stane, když víte, že před domem stojí celá fronta dalších zájemců o prohlídku. Ve spěchu přehlédnete, jestli nemá nemovitost skryté vady. Ty se poté mohou objevit, až když je pozdě. Koupi nemovitosti by měla předcházet profesionální inspekce nemovitosti, s kterou vám pomůže makléř. Ano, i při koupi nemovitosti je dobré na svou stranu pozvat makléře, aby vás zastupoval. Síly ve vyjednávání se tím vyrovnají. Přijít na prohlídku v doprovodu je běžná praxe.

Skryté vady nemovitosti

Časté vady nemovitosti

Pomoc při odhalování skrytých vad nemovitosti vám ušetří v budoucnosti nemilá překvapení. Typicky u panelových domů například jde o nedostatečnou akustickou izolaci, jinými slovy slyšíte sousedy – každý jejich krok. To bývá časté u straších domů a bohužel tuto „skrytou“ vadu nemovitosti odstraníte z konstrukčních důvodů jen velmi těžko. Ve starých domech také bývají propojené stoupačky, kudy může z bytu pod vámi stoupat například pach z cigaret. Tak se panelové domy dřív stavěly. Na rozdíl od hluku ale stoupání pachu instalační šachtou opravit jde. Stačí zrekonstruovat bytové jádro a nainstalovat u stoupaček revizní dvířka se vzduchotěsností. Další častou skrytou vadou nemovitosti, která se projeví až po čase, jsou tepelně-vlhkostní poruchy u nezateplených nemovitostí, špatná skladba konstrukcí nebo nevhodně zvolený stavební materiál. Ten při nedodržení pracovních postupů může rychle podléhat zkáze. Na prohlídce nemovitosti si pohlídejte:

  • těsné okolí oken
  • balkónové konzole
  • podlahy a stropy
  • místo napojení obvodové stěny a střechy
  • komín
  • u starších domů vlhkost spodní části stavby

Tip: Skryté vady nemovitosti mohou být i u novostavby. Vyžádejte si dokumentaci a revizní zprávy k nemovitosti.

Zkontrolujte i venkovní stav nemovitost. Oku neunikne poškození fasády a hlavně stav střechy. Chtějte vidět projektovou dokumentaci k domu a u starých nemovitostí i potvrzení, že reálná stavba projektové dokumentaci odpovídá. Třeba zjistíte, že majitel před vámi provedl různé stavební úpravy. U nich se pak vyplatí skryté vady zkontrolovat také.


Reklamace skrytých vad nemovitosti

Pokud vady neodhalíte včas, můžete nemovitost reklamovat. Na podání reklamace máte 5 let. Musíte dokázat, že vada byla na nemovitosti už v době, kdy jste ji kupovali. Neprodleně tuto informaci oznamte prodávajícímu, a to písemně (podle § 2112 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Dopis odešlete doporučeně. Pokud byste nedodrželi stanovenou lhůtu 5 let, na reklamaci byste neměli nárok. Pokud se prokáže, že prodávající o vadě při prodeji musel vědět, soud vám nárok na reklamaci uzná. V případě, že vadu lze odstranit, musí tak prodávající učinit, nebo vám dát slevu z kupní ceny přiměřenou k závažnosti skryté vady nemovitosti. Pokud vadu odstranit nelze, můžete chtít vrátit přiměřenou částku z kupní ceny nebo dokonce od smlouvy odstoupit a chtít zpět všechny peníze. Vaše právo na reklamaci platí, přestože jste podepsali smlouvu, ve které potvrzujete seznámení se stavem nemovitosti.


Kontrola nemovitosti při prodeji

Na kontrolu nemovitosti si pozvěte odborníka, a to když kupujete, ale i prodáváte. Budete pak moct lépe spát bez strachu, že vám někdo do 5 let zaklepe na dveře s reklamací nemovitosti, kterou jste mu prodali, a chce zpět peníze. Kontaktujte makléře.

Nahoru