Upravit stránku

Investice do bydlení zdaleka nebývá jednoduchá. Pokud plánujete nové bydlení, pak je často výhodnější poohlédnout se po starší nemovitosti. Pořizovací cena je mnohdy příznivější než samotná koupě nového pozemku. Otázkou pak zůstává, zdali je na řadě rekonstrukce, nebo demolice z důvodu bydlení. Pokud se totiž zamyslíte nad cenou nemovitosti, určitě vám je jasné, že starý dům nejspíš má více, nebo méně nedostatků. V této fázi musíte zvážit, jaký postup zvolíte a finanční stránka v tomto ohledu sehraje celkem důležitou roli.


Rekonstrukce, nebo demolice – kdy zvážit jednu, nebo druhou


Zpravidla budete o rekonstrukci uvažovat, pokud má dům menší závady či nedostatky. Jednat se může o výměnu oken, koupi nové střechy, odstranění a pořízení nových trubek přes nové topení a zateplení domu. Další nutnost rekonstrukce připadá v úvahu, že pořídíte stavbu, která má historickou hodnotu a má jí v hledáčku památkový úřad.


Co rekonstrukce přinese?


Určitě byste měli mít na mysli, jaké výhody úprava, přestavba nebo přístavba přinese. V tom vám pomohou odborníci, které k většině úkonům potřebujete. Rekonstrukce svépomocí by se nemusela vyplatit, obzvlášť zasahuje-li do konstrukce domu a každá změna musí být hlášena stavebnímu úřadu, který vám v případě rekonstrukce nemusí vyjít vstříc.


Proto je dobré si nechat vypracovat plán architekty, prověřit stavbu statikem a dalšími odborníky, kteří vystaví potřebné informace. Zjistíte tak, co je možné a naopak nemožné. Vyúčtují vám potřebné náklady, a třeba zjistíte, že rekonstrukce bude finančně nákladná. Pak může nastat situace, kdy budete mít dvě protichůdné varianty: demolice, nebo rekonstrukce?

 

rekontrukce, nebo demolice

Demolice jako schůdnější možnost


Jak jsme zmínili výše, náklady na rekonstrukci mohou přesahovat částku, za níž byste mohli mít již návrh a stavbu nového domu. Proto je dobré se nad touto variantou zamyslet. Občas ale není nazbyt a demolice stavby bude jediné schůdné řešení, které pro nové bydlení můžete udělat. Kdy se do ní tedy pustit? V případě, že je porušena stavební konstrukce domu a rekonstrukce by nepomohla. Základy jsou důležité, a pokud nejsou v pořádku, nevyplatí se do opravy investovat. Problém může nastat i v případě změny umístění schodiště, což není nejjednodušší součást rekonstrukce. Mnohdy jsou totiž napojeny na nosné zdi, které mohou být úpravou poškozeny.


V případě demolice byste však měli mít na mysli, že nová stavba by měla odrážet původní ráz demolované. Rozhodně berte v potaz výšku domu, kam směřují vchodové dveře a další důležité parametry. 


Samozřejmě demolicí můžete docílit i jiných kýžených výsledků. Získat více prostoru na zahradě, a to zmenšením domu. Modernější a šetrnější materiály k životnímu prostředí nebo dokonce ušetřit na budoucích výdajích za energie, které byste jinak investovali i do zateplení fasád. A spousta dalších výhod, které byste mohli novou stavbou získat.


Rekonstrukce, nebo demolice – co by vás mělo zajímat


Rekonstrukce, nebo demolice jsou dvě odlišné metody. Pojďme si říct, co bychom měli před samotným rozhodnutím udělat, abychom si byli jistí:

 

 

  • Zjistit, jaké jsou možné změny, a co popřípadě nemusí projít.
  • Nespoléhat na původní stavební plány, mnohdy v samotné stavbě může být odchylka, a to z důvodu šetření materiálu.
  • Mít dobré informace o stavebních základech a nosných konstrukcích.
  • Zjistit příčinu některých nedostatků stavby, jako je například vlhkost, a jak jim zamezit.
  • Věnujte zvýšenou pozornost stropům, zejména těm ze dřeva. Zapomínat by se nemělo ani na krovy nebo střešní krytiny.
  • Zdali jsou poškozené nosné stěny či základy, to se u běžné nemovitosti nevyplatí, pokud nejde o historickou památku.
  • Zhodnotit stav podlahy, oken a dalších krytin.


Konečné rozhodnutí samozřejmě záleží na vás. Rekonstrukce, nebo demolice je čistě věcí osobních preferencí. Mnohdy je však dobré vědět, jaké další kroky jsou s oběma variantami spojeny. Problémů tak může být víc a v článku shrnujeme pouze ty nejzásadnější. Rozhodně se nebojte obrátit na odborníka, který vám určitě pomůže.

Nahoru