Upravit stránku

U každého pronájmu má pronajímatel povinnost předložit k nemovitosti průkaz energetické náročnosti budovy. Co to je, jaké jsou povinnosti, kdy průkaz potřebujete a kolik stojí?


Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz, někdy se mu říká energetický štítek, má prokázat předpokládanou spotřebu energie v domě. Podobné štítky jsou také na spotřebičích. Výsledná hodnota je součtem energie vynaložené na teplo, ohřev vody, osvětlení nebo chlazení. Jeden z důvodů vzniku štítku byla lepší přehlednost v tom, kolik budete v nové nemovitosti platit za energie. Stačí cifru energetické náročnosti vynásobit cenou, za kterou energii odebíráte (např. plyn) a hned víte, kolik vás bude stát měsíční provoz. Graficky je štítek škálován od zelené po červenou a od A do G. Průkaz obsahuje údaje o nemovitosti, fotku a konkrétní kategorii energetické náročnosti. Dole na průkazu je hodnota pro celou budovu v MWh/rok.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Kdy potřebujete průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz budete potřebovat až na několik výjimek pokaždé, když budete chtít svou nemovitost prodat nebo pronajmout. Musíte jej totiž předložit před podpisem nájemní smlouvy, dokonce musíte grafický štítek ukázat už v inzerci svého bytu. Když se podíváte na nabídku na sreality.cz, tak tam energetické štítky uvidíte. V uvedeném případě jde o energetickou náročnost C úsporná. Každý dům průkaz energetické náročnosti budovy mít musí, byť spočítaný jen na jeden byt v celém domě. Společenství vlastníků domu je tedy poslední instance, kde se průkazu energetické náročnosti budovy domoci. Pokud jej nechtějí předložit, vyzvěte je písemně.

průkaz energetické náročnosti
Tip: Energetický průkaz náročnosti budovy potřebujete i při rekonstrukci, pokud se nemovitost změní o více než 25 %.

Naopak průkaz nepotřebujete u:

  • Chat a chalup, kde je spotřeba nižší než 25 % celkové roční spotřeby
  • Budov, které mají jen evidenční číslo
  • Budov postavených do roku 1947, pokud nedošlo k výměně oken, zateplení pláště a výměně zdroje tepla
  • Objektů s plochou méně než 50 m2
  • Kulturních památek
  • Průmyslových budov s omezenou spotřebou energie
  • Poté ještě budovy pro náboženské účely apod.

Spotřeba energie se přitom může u dvou stejných nemovitostí lišit, jde o hlavně o způsob užívání. Rodina, která hodně topí, protopí víc i v úspornějším domě. To ale neznamená, že průkaz energetické náročnosti budovy není vypovídající. Energetická náročnost budovy se počítá stejnou metodikou. Proto lze podle výsledné hodnoty energetickou náročnost dvou nemovitostí srovnat, aniž by byl výsledek zavádějící nebo subjektivně zkreslený. Při výpočtu se nastaví vytápění nemovitosti na jednotnou a danou teplotu. Jak moc se pak otočí kohoutkem od topení, je na každém individuálně.

Kde získat průkaz energetické náročnosti budovy?

Vydávat průkazy mohou jen osoby k tomu oprávněné od Ministerstva průmyslu a obchodu. Na internetu pak najdete mnoho stránek, které zhotovení průkazu nabízí. Můžeme vám pomoct i my, pokud se chystáte prodat nebo pronajmout nemovitost. Průkaz rodinného domu stojí cca 2000 Kč. Jeho platnost je 10 let. U bytových domů to může být až dvojnásobek. Na novostavby klade zákon vyšší energetické nároky. Nové bytové domy mohou mít energetickou náročnost nejhůře C. Cena není vysoká oproti pokutám, které hrozí. Pokud majitel jednotky nepředloží průkaz energetické náročnosti budovy, může dostat pokutu 50 000 korun s promlčecí dobou 1 rok. U právnické osoby je pokuta 100 000 korun s promlčecí dobou 3 roky. 

Nahoru