Upravit stránku

Prodej nemovitosti v exekuci není nic neobvyklého. Zájemci o nový byt nebo dům mohou při projevení zájmu zjistit, že jejich vysněné bydlení má tuto odrazující nálepku. Najdou se i lidé, kteří nemovitosti v exekuci vyhledávají. Říkáte si proč? Důvodem bývá často nižší prodejní cena. To však neznamená, že byste měli být při koupi méně obezřetní a tuto skutečnost ignorovat. Naopak prodejci exekuci zatajovat. Na co si tedy dát pozor?


Koupě i prodej nemovitosti v exekuci si vyžaduje informace

Hlavním kamenem úrazu je neinformovanost kupujícího. Prodávající zpravidla ví, že je jeho nemovitost zatížená exekucí. Tuto skutečnost by měl tedy potencionálnímu zájemci oznámit a předat veškeré informace.  Neznamená to ale, že bychom neměli postupovat obezřetně. Vše si lze do jisté míry vyhledat a ověřit. Potřebné údaje zjistíte prostřednictvím několika portálů. Nejdůležitější informace je výše samotné exekuce. Za menší poplatek najdete dlužnou částku na portále Exekutorské komory České republiky. Na stránkách Českého ústavu zeměměřického a katastrálního můžete díky Listu vlastnictví ověřit, zdali jsou na nemovitosti prodávajícího omezení vlastnického práva, ale zdaleka tam nemusí být vše uvedeno. Portál Justice.cz vám poskytne informace o tom, jestli jsou na konkrétní osobu vedeny insolvenční nebo konkurzní řízení.

Všechny výše zmíněné zdroje vám poskytnou základní přehled, který nemusí být úplný. Proto je důležité komunikovat s prodávajícím. Nebojte se ho požádat o potvrzení o bezdlužnosti u konkrétních institucích, a to třeba u úřadů státní správy, aby nedošlo k nemilému zjištění. Prodávající, ale zejména pak kupující by pro lepší jistotu měl komunikovat s věřiteli. Nepříjemná rizika tu jsou přítomná a jejich ověření nutně neznamená, že vás časem ještě něco nepřekvapí. Proto se obraťte na specializované odborníky, jako je právník, finanční poradce nebo realitní makléř.

Kdy a jak probíhá prodej nemovitosti v exekuci?

Jsou pouze dvě možnosti, kdy k prodeji nemovitosti v exekuci dochází. Prvním z nich je před exekučně nařízenou dražbou. Z toho jste správně vydedukovali, že druhá možnost je dražba. Pojďme si tedy blíže představit rozdíly.


Prodej nemovitosti před dražbou

Hlavní výhoda plyne zejména pro prodejce nemovitosti. Ten ušetří na nákladech za exekuci a úrocích z prodlení. Pro kupujícího je samozřejmě stále hlavní důvod nižší cena nového bydlení. Exekuce se stává hlavní důvodem, proč jít s cenou dolů. Je tu však jisté ale, které tomu může zabránit. Prodej nemovitosti v exekuci před dražbou musí být schválen exekutory, věřiteli a dalšími oprávněnými osobami a není nikdo další, kdo by mohl vznést jakýkoliv nárok. Navíc kupní smlouva a cena bude platná jen tehdy, bude-li výhradně podepsána k rukám exekutora.


Prodej nemovitosti v dražbě

Další lákovou možností je prodej nemovitost v exekuci, a to prostřednictvím dražeb, které uskutečňuje Exekuční komora České republiky na svém portálu. Máte tak skvělou možnost získat nemovitost až za třetinu ceny. Na druhou stranu je podmínkou disponovat finanční částkou v hotovosti. Mezi další faktory, který se na výsledné ceně podílí, jsou ostatní zájemci. Proto pozor, aby se výsledná částka nemovitosti nevyšplhala i nad původní odhad. Také musíte brát zřetel na to, že majitel nemovitosti se na dražbě neúčastní dobrovolně, a tak může dojít i k dalším nepříjemnostem z jeho strany.  Neochota spolupracovat ze strany prodávajícího, exekutor, který do detailu nemusí vědět, co přesně prodává, protože nebyl vpuštěn dovnitř, kupující nemá jistotu, v jakém stavu nové bydlení pořizuje. To je hra, kterou profík ale zvládne.


Závěrem o prodeji nemovitosti v exekuci

Pokud se rozhodnete pro koupi nemovitosti v exekuci, připravte se, že bude potřeba vynaložit větší úsilí. Podceňovat nesmíte vlastní informovanost, a pokud budete nakupovat přes dražbu, tak si obstarat finance v předstihu. Věříme však, že prodej nemovitosti v exekuci a její následná koupě nemusí být pouze o komplikacích. Je však potřeba dobře a srozumitelně komunikovat.

Nahoru