Prodej nemovitosti v exekuci není nic neobvyklého. Zájemci o nový byt nebo dům mohou při projevení zájmu zjistit, že jejich vysněné bydlení má tuto odrazující nálepku. Najdou se i lidé, kteří nemovitosti v exekuci vyhledávají. Říkáte si proč? Důvodem bývá často nižší prodejní cena. To však neznamená, že byste měli být při koupi méně obezřetní a tuto skutečnost ignorovat. Naopak prodejci exekuci zatajovat. Na co si tedy dát pozor?
Koupě i prodej nemovitosti v exekuci si vyžaduje informace
Hlavním kamenem úrazu je neinformovanost kupujícího. Prodávající zpravidla ví, že je jeho nemovitost zatížená exekucí. Tuto skutečnost by měl tedy potencionálnímu zájemci oznámit a předat veškeré informace. Neznamená to ale, že bychom neměli postupovat obezřetně. Vše si lze do jisté míry vyhledat a ověřit. Potřebné údaje zjistíte prostřednictvím několika portálů. Nejdůležitější informace je výše samotné exekuce. Za menší poplatek najdete dlužnou částku na portále Exekutorské komory České republiky. Na stránkách Českého ústavu zeměměřického a katastrálního můžete díky Listu vlastnictví ověřit, zdali jsou na nemovitosti prodávajícího omezení vlastnického práva, ale zdaleka tam nemusí být vše uvedeno. Portál Justice.cz vám poskytne informace o tom, jestli jsou na konkrétní osobu vedeny insolvenční nebo konkurzní řízení.
Všechny výše zmíněné zdroje vám poskytnou základní přehled, který nemusí být úplný. Proto je důležité komunikovat s prodávajícím. Nebojte se ho požádat o potvrzení o bezdlužnosti u konkrétních institucích, a to třeba u úřadů státní správy, aby nedošlo k nemilému zjištění. Prodávající, ale zejména pak kupující by pro lepší jistotu měl komunikovat s věřiteli. Nepříjemná rizika tu jsou přítomná a jejich ověření nutně neznamená, že vás časem ještě něco nepřekvapí. Proto se obraťte na specializované odborníky, jako je právník, finanční poradce nebo realitní makléř.