Upravit stránku

Pokud nabízíte nemovitost k prodeji, na výběr máte ze dvou, na první pohled odlišných, možností: prodej bytu sám, nebo přes realitku. Jako schůdnější se může jevit ta první. Nemusíte totiž platit extra peníze za služby. Ve výsledku pak máte pocit, že ušetříte. Jaké jsou ale výhody spolupráce s realitní kanceláří? Pojďme si obě varianty blíže představit.


Prodej bytu na vlastní zodpovědnost

Se zveřejněním inzerátu začíná prodej bytu na vlastní zodpovědnost. Tomu předchází příprava materiálů k prezentaci a celková koncepce strategie – nestačí jen dát vědět, že něco prodáváte. Počítejte s tím, že se vám zájemci budou ozývat prakticky kdykoliv. Budete si muset najít dostatečný čas na prohlídky a o všem potencionálního kupce informovat. Mezi lidmi, kteří projeví zájem, se může objevit osoba, která bude chtít smlouvat. Kupní cenu si tak musíte obhájit a mít dobrý důvod, proč s ní nepůjdete dolů. Pokud tímto kolečkem projdete úspěšně, pak vás čeká příprava smluv souvisejících s převodem nemovitosti na nového majitele, kupní smlouvu, smlouvu o úschově a další. Rozhodně budete investovat extra peníze.


Prodej bytu přes realitku

Možnost prodeje přes realitku je schůdnější hned z několika důvodů. Realitní makléř udělá veškerou práci za vás. Byt nafotí, poradí vám, co je potřeba upravit a naopak, co může hrát v neprospěch výše kupní ceny – zná mnohem lépe potřeby kupujícího.  Vyřídí prohlídky, ale i papírování na úřadech a potřebné smlouvy, které jsou s prodeji nemovitostí spojené. Oproti vám má realitní kancelář místa, kde váš byt lépe zviditelní. Mohou to být i servery, kde byste normálně za inzerci museli zaplatit.

Prodej bytu: sám, nebo přes realitku

Provize, kterou za služby zaplatíte, je připočítaná ke kupní ceně, a tak jí ve své podstatě uhradí kupující. Ve většině případů k vám přijdou peníze, které jste za prodej nemovitosti chtěli utržit, ale výsledná cena se může pohybovat oběma směry. Záleží na tom, jak schopného makléře máte.


Tip, jak nastavit bezproblémovou spolupráci s makléřem?

Rozhodnete-li se pro realitní kancelář, jsou tu okolnosti, na které byste si měli dát při uzavírání spolupráce pozor. Věnovat pozornost zejména smlouvě. Má být srozumitelná, a pokud na cokoliv odkazuje (jiné dokumenty nebo zákony), pak byste se s nimi měli seznámit. Upravuje ji nový realitní zákon. Dbejte i na to, aby v ní nechyběla pravidla spolupráce, zejména tedy za jakých podmínek vás realitní kancelář může zastupovat a kdy potřebuje souhlas. Ideální je prodej svého bydlení nesvěřovat více realitním makléřům, ale jen jednomu. Nejenže to nepůsobí dobře, ale zpravidla to ani není efektivní. Proto dejte přednost pouze jednomu a uzavřete s ním exkluzivní smlouvu. Ta by samozřejmě měla mít svou platnost, která je zhruba kolem dvou až tří měsíců s možností prodloužení.


Prodej bytu: sám nebo s realitkou není jednoznačné rozhodnutí

Teď už víte, jaká úskalí na vás čekají. Prodej bytu sám nebo s realitkou je otázkou preferencí, než že bychom mohli jednu možnost vyzdvihovat nad tou druhou. Sami se rozhodněte, zdali máte dostatek času, a hlavně energie na to, abyste k svým každodenním starostem a povinnostem přidali ještě komunikaci s lidmi, kteří projeví zájem, a studiu paragrafů. Realitní kancelář uleví všem, kteří se chtějí co možná nejvíce vyhnout starostem, všemožnému papírování a styku s lidmi. Samozřejmě je důležité si k sobě vybrat toho správného partnera, což je alfa a omega celého procesu. Pokud někoho oslovíte, je dobré si nejprve přečíst relevantní reference o vybrané realitce a makléři.

Nahoru