Upravit stránku

Vlastníte nemovitost a chcete, aby vám vynesla hotové peníze? Můžete ji buď prodat, nebo pronajmout. Která z variant je pro vás výhodnější?


Výhody a nevýhody nájmu

Jednoznačnou výhodou nájmu je pravidelný příjem, který vám každý měsíc přichází na účet. Po odečtení nákladů si můžete ročně přijít na 4-7 % tržní hodnoty nemovitosti po odečtení nákladů. Ovšem jen v ideálním případě za předpokladu, že bude nemovitost všech 12 měsíců obsazená. Jakmile nájemník vypadne, najít nového, který bude spolehlivý, může být oříšek. Navíc po celou dobu musíte platit poplatky za nemovitost vy. Nakonec se může stát, že nájemníka vyberete špatně. Řešit neplatiče je další finanční újma a navíc stres, kterým by investice být neměla. Hodně pomůže spolupráce s realitní kanceláří, která dokáže zájemce prověřit a disponuje databází svých prověřených zájemců.

Na prohlídku pak pozve jen solidní lidi. Nájemník může interiér poničit a jeho oprava může následně spolknout celý rok nájemného. A je po výnosu. Než špatný nájemník, to radši žádný. Pronajímat nemovitost může být lukrativní. Peníze jsou ale vyvážené případnými starostmi. A to každý, kdo chce prodat, nebo pronajmout, musí zvážit. Prodat, nebo pronajmout — to závisí také na vaší životní situaci. Pokud se například budete chtít do nemovitosti ještě vrátit, vyplatí se ho jen pronajmout. Kdybyste ho prodali a peníze pár let, jak se říká "sušily" na účtu, vlivem růstu cen by vám poté už na koupi stejné nemovitosti nestačily.


Výhody a nevýhody prodeje

Pronajímat nemovitost může být starost, kterou ne každý chce podstoupit. Prodej nemovitosti nemusí znamenat automaticky ztrátu investice. Peníze získané prodejem nemovitosti můžete zainvestovat do finančních produktů, o které se tolik starat nemusíte, ani nájemníka shánět. Navíc z nemovitého majetku uděláte movitý. To je ideální, pokud se chystáte přestěhovat. Do své investiční nemovitosti byste museli dojíždět. Peníze z prodeje nemovitosti půjdou s vámi, ať se odstěhujete kamkoliv.

prodat nebo pronajmout

V realitách hraje důležitou roli lokalita. Pokud máte nemovitost v zajímavém městě, kde je nemovitostí dlouhodobě nedostatek, vyplatí se držet. Cena může jít nahoru rychleji, než je průměr. Na druhou stranu pokud pronajímáte nemovitost s výnosem 5 % a najdete jinou, která by vám nesla 7 %, můžete už uvažovat o prodeji. V kanceláři vám s tím rádi pomůžeme. Nemovitost může být vhodné prodat, i pokud vyžaduje rekonstrukci, na kterou nemáte. Než vyšponovat rodinný rozpočet k prasknutí spotřebitelským úvěrem, je lepší se takové nemovitosti zbavit. V životě ale existují i momenty, kdy o peníze tolik nejde. Například chcete zmizet a začít nový život někde jinde.


Závěr

Na otázku, jestli prodat, nebo pronajmout nemovitost neexistuje univerzální odpověď. Vždy záleží na aktuální situaci. Vzhledem k tomu, že se poslední roky nemovitosti zhodnocovaly i o 10 procent ročně, vyplatí se nemovitost spíš držet, než se jí zbavovat. A radši snést trochu starostí s hledáním nájemníků, s čímž vám pomůže makléř. Navíc nečekáme, že by se ceny nemovitostí měly propadnout. Na trhu je stále nedostatek bydlení a na tom nic nezmění ani chřipková epidemie. Pokud tedy nepotřebujete získat hotové peníze z prodeje, možná nemovitost raději pronajměte. Oproti nárůstu hodnoty nemovitosti v letech navíc získáte zajímavou částku z nájmu do rodinného nebo osobního rozpočtu. Prodat, nebo pronajmout – s obojím vám umíme pomoci.

Nahoru