Upravit stránku

Pojištění domácnosti a nemovitosti určitě není zbytečný výdaj, který vám bude zasahovat do rodinného rozpočtu. Nikdy nemůžete vědět, kdy vás vytopí soused, vy jeho nebo něco úplně jiného. Takové škody bývají v řádu tisíců i desetitisíců korun. Zaplacení takové částky pro mnoho lidí může být celkem nepříjemná a nemožná situace.


Pojištění slouží k tomu, aby vám, nebo někomu koho poškodíte, vyplatili vyměřenou částku s pojenou s náklady na opravu a náhradu škody. Vám stačí pouze vzniklou událost nahlásit pojišťovně, vyplnit potřebné formuláře a daná instituce, u níž máte vedené pojištění, vše vyřeší. Vy si tak ušetříte starosti a zejména se nebudete s nikým dohadovat. První krok, který k pojištění domácnosti a nemovitosti musíte udělat, je rozhodnout se, jakou cestou se vydáte. Rozhodně jsou velké rozdíly mezi domácností a nemovitostí, třebaže se obě varianty na první pohled mohou jevit podobně. Pojďme si blíže představit jednotlivé služby a co od nich můžete očekávat.


Pojištění domácnosti


V případě pojištění domácnosti se chráníte před nahodilými situacemi, které mohou ohrozit vybavení vašeho bytu či domu. Nejčastěji se jedná o elektroniku, vybavení, oblečení, popřípadě problém s trubkami a vodou, která dokáže způsobit mnoho potíží, a to nejen vám. Vztahuje se také na vloupání a případný vandalismus. 


Pojištění nemovitosti


Co se týče pojištění nemovitosti, to není nadstavbou výše zmíněného. Soustředí se převážně na stavbu jako takovou. Dům, chalupa nebo garáž, jejichž zdi, okna, dveře nebo okapy jsou narušeny cizím zásahem. Nezahrnuje však pozemek jako takový a movitý majetek, který se na něm nachází.

Pojištění domácnosti a nemovitosti

Na co myslet při pojištění domácnosti a nemovitosti


Vybírat byste určitě neměli z nejnižší možné ceny pojištění domácnosti a nemovitosti. Na co se člověk musí při výběru zaměřit je, co daná pojistka pokrývá. Mezi standardní situace patří výše zmíněné vytopení, krádež, požár a jiné nahodilé situace, které lidi zpravidla potkávají. Nejlevnější pojistky nenabízejí krytí škod způsobené kouřem, povodněmi nebo záplavami. Často tento fakt ani pojišťovny neuvádějí. Proto se rozhodně ptejte, pokud máte pocit, že se vás to týká. Ve většině případů jsou právě tyto nepříjemné události zdrojem největších škod, kterými může váš byt či nemovitost utrpět. V případě, že je vaše nemovitost v povodňové oblasti, zvyšuje se vám tím automaticky i částka, kterou budete platit. Pojišťovny rozlišují čtyři oblasti, s nimiž vás teď seznámíme.

  • Zóna 1 – zde hrozí zanedbatelné riziko
  • Zóna 2 – značí nízké riziko povodní
  • Zóna 3 – tady vzniká střední riziko povodní
  • Zóna 4 – velmi vysoké riziko povodně

Od zóny dvě se výše pojistného zvyšuje. Většina pojišťoven se vyhýbá nemovitostem, které se nalézají ve čtvrté zóně, zejména kvůli hrozícímu riziku. Informace o tom, zdali váš dům, chata či jiná nemovitost spadá do ve výše zmíněné zóny, naleznete jednoduše na internetu a snadno si uděláte představu o výši pojistného.


Proč sáhnout po dražším pojištění domácnosti a nemovitosti?


Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Rozhodně musíte objektivně zvážit, zdali jsou výhody plynoucí z vyšší ceny pro vás opravdu důležité, nebo nikoliv. Dražší pojištění vám může v případě pojistné události, která zapříčiní neobyvatelnost bytu nebo domu, nabídnout náhradní bydlení. Pojišťovna vám vše proplatí, a to do té doby, než bude vše v naprostém pořádku.


Na co nezapomenout při uzavírání smlouvy


Teď už víte vše podstatné a nestane se vám, že byste si popletli pojištění domácnosti a nemovitosti. Na co však myslet před uzavřením smlouvy? Než cokoliv podepíšete, zažádejte si o seznam výluk, abyste pak při řešení pojistné události nepřišli zkrátka, a to jen proto, že tento typ škody pojistná smlouva nepokrývá.  Je důležité myslet na sebemenší detail, který je spojen s investicí do ochrany vašeho majetku. Pokud si chcete pojištění sjednat, kontaktujte naši specialistku Kateřinu Pixovou.

Nahoru