Koupě nemovitosti není záležitost na jeden rok. Mnohdy nás finančně zatíží na dlouhá léta, a tudíž se jedná o investici do budoucna, která by měla být promyšlená. Buďte proto při koupi obezřetní a zejména si dejte pozor, aby proběhla technická inspekce nemovitosti. Ta ušetří nemalé budoucí výdaje. Zejména při koupi staršího bydlení.
Co obnáší technický stav nemovitosti a jeho inspekce?
Jak už samotný název napovídá, vše se bude zaměřovat na zjevné a skryté vady. Inspekce potvrdí poruchy a rizika s nimi spojené, které se ze zkušenosti odborníka nejčastěji projevují. Technický stav nemovitosti inspektor zjišťuje různými měřícími přístroji, mezi nimiž mohou být sondy. Pokud se potvrdí jakákoliv vada, technická inspekce nemovitosti přichází i s potřebnými řešeními. Hodnotit technický stav nemovitosti může pouze certifikovaný inspektor, který se pohybuje v oboru pozemních staveb a jejich technického zřízení, a tudíž je vyškolen na odhalování poruch.
Co by vás mělo na technickém stavu nemovitosti zajímat?
Nejdůležitější informací je stáří a stav rozvodů v domě nebo bytě. Byly v nedávné době měněny stoupačky kanalizace a vody? Mohlo by se totiž stát, že by časem mohlo dojít k havárii. Opomíjet byste neměli ani způsob vytápění nemovitosti. Má dům vlastní zdroj? Pokud ano, určitě vás bude zajímat jeho stáří a zdali splňuje požadavky dnešní doby. Od věci není ani to, pokud se zeptáte na náklady spojené s vytápěním. U starších nemovitostí se ptejte na faktury za topná paliva, elektřinu nebo plyn. U nových staveb vás bude naopak zajímat energetické posouzení objektu, které je podobné jako u elektrických spotřebičů. Zapomínat by se nemělo ani na poslední revize, které se týkají komínů, kotlů na plyn nebo topná paliva, ale zejména elektřiny, vody a popřípadě v jakém stavu je kanalizace.
V rámci izolace by vás měla jako první napadnout střecha, která je nejdůležitějším prvkem domu. Rozhodně není od věci prověřit její technický stav a rozhodně se nezapomeňte zeptat, zdali v minulosti došlo k opravám nebo výměně. Podobný postup zopakujte i u oken. Ujistěte se o jejich izolaci, ale také, zdali jsou funkční a jestli na zdech jsou stopy po vlhkosti. Výskyt vlhkosti sledujte v celém domě. Nejčastěji pak stropy pod střechou, ale i zdi, zejména v jejich koutech a nejnižší patra, kam může voda také zatékat. Rozhodně se ptejte, proč tomu tak je, pokud narazíte na navlhlou zeď nebo dokonce plíseň.