Upravit stránku

Je pro vás vhodná hypotéka, nebo nájem? Budete bydlet ve vlastním, nebo si pronajmete cizí byt? Obě varianty mají své pro i proti. Pojďme se na ně blíže podívat, třeba i vy zjistíte, jaká cesta pro vás bude tou pravou.


Vlastní bydlení poskytne hypotéka

Bydlet ve vlastním, to s snadno řekne, ale těžko udělá. Ceny nemovitostí v posledních letech rostou, a to co bylo výhodné před lety, se dnes mnohonásobně prodraží, obzvlášť ve velkých městech jako je Praha či Brno. Přeci jen tu za byt o rozloze 60 m2 zaplatíte více jak tři miliony. V případě vlastního bydlení musíte počítat s tím, že pokud si budete chtít vzít hypotéku, už bystě měli mít našetřeno. Naspořená částka činí obvykle 20 % z ceny nemovitosti, a proto jde o předem promyšlený krok do budoucna. Navíc berte v úvahu, že přibližně po dobu 30 let budete mít závazek vůči bance.


Výhody hypotéky

 • Po splacení je nemovitost vaše a dá se na ní hledět jako na investici.
 • Výše splátek je dána na několik let dopředu, a tak víte, kolik budete platit.
 • Jistota, že vás nikdo nebude chtít vystěhovat a úprava nemovitosti k obrazu svému.
 • Byt nebo dům můžete snadno prodat, předčasně splatit hypoteční úvěr a jít do menšího.


Nevýhody hypotéky

 • Máte dlouhodobou povinnost splácet hypotéku, a proto musíte odhadnout svou finanční situaci, která by se mohla v průběhu několika let změnit ve váš neprospěch.
 • Potřeba mít vlastní zdroje, které jsou pro poskytnutí hypotečního úvěru nezbytné, a to nejlépe bez možného zadlužení u jiné finanční instituce.
 • Platba úroků bance, za zápis nemovitosti do katastru a další poplatky, které jsou s novým bydlením spojeny.
hypoteka, nebo nájem?

Nájem jako dobrý začátek

Chybějící finanční prostředky mohou být důvod, proč dát ruce pryč od hypotéky. Nájemné působí jako jednodušší volba, která člověka finančně nezatíží, obzvlášť pokud se na cestu bydlení teprve vydává. Počáteční investice činní dva měsíční nájmy plus za aktuální měsíc. Také záleží na tom, přes koho máte nájem zprostředkovaný, jelikož můžete platit i poplatek za zprostředkování, za který ale dostanete jistotu, že podpis smlouvy i předání bytu proběhne v naprostém pořádku. Pojďme se také podívat na kladné a záporné stránky.


Výhody nájemného

 • Počáteční investice činní pouze výše kauce, kterou budete muset zaplatit před nastěhováním.
 • Nebývá problém přestěhovat se do jiného města, a to třeba za prací.
 • Vysoké nájemné se dá rozvrhnout mezi spolubydlící, a díky tomu ušetřit.


Nevýhody nájemného

 • Nejistota, že s vámi majitel z ničeho nic ukončí smlouvu nebo zvýší nájemné.
 • Nemožnost provádět jakékoliv úpravy bez svolení pronajímatele bytu.
 • Vrátné kauce vám nemusí být vrácena zpět.


Hypotéka, nebo nájemné v příkladech

Stále nevíte, jestli hypotéka, nebo nájemné? Pak si pojďme udělat jednoduché příkladové srovnání, abyste vše viděli na vlastní oči. Porovnáme byt 2+1 v hodnotě 2,5 milionu a peníze, které bychom do něj po dobu hypotéky na 30 let investovali ve formě výdajů, a to i z hlediska nájemníka.


Hypotéka v příkladu

Pokud budeme počítat s hypotékou na 30 let, příklad výpočtu je následující, 8 319 Kč měsíční splátka × 12 měsíců × 30 let. Výsledná suma činí zhruba 2 993 040 Kč za tuto dobu. K tomu samozřejmě musíme připočítat i pravidelné poplatky za služby a energie, vodu a plyn činících 3 000 Kč a příspěvek do fondu oprav ve výši 1 000 Kč měsíčně.


Z toho nám vychází, že za jeden měsíc zaplatíme zhruba 12 349 Kč (hypotéka + služby + fond). Za třicet let to dělá 4 433 040 Kč za poplatky na bydlení. K tomu by se samozřejmě neměly zapomínat přičíst jednorázové výdaje související s koupí nemovitosti (zápis do katastru, náklady na odhad apod.). Po sečtení všech položek zjistíte, že jste za byt místo původních 2 500 000 Kč zaplatili více jak dvojnásobnou cenu, ale v tomto případě se stává vaším majetkem.


Nájemné v příkladu

Řekněme si, že za stejný byt v nájmu budeme platit 13 000 Kč. K tomu si připočtěme opět služby ve výši 3 000 tisíc, což činí celkovou částku 16 000 Kč měsíčně po dobu 30 let a vzoreček je takový 16 000 × 12 × 30 činí 5 760 000 Kč. K tomu si nezapomeňte připočíst tříměsíční kauci a cena se rozhodně vyšplhá o něco výš. Za zhruba 30 let zaplatíte na nájmu ještě o více než milion korun a v podstatě nic nevlastníte.


Hypotéka nebo nájemné. Z dlouhodobého hlediska máme vítěze

Hypotéka, nebo nájemné, tak s tím si z dlouhodobého hlediska nemusíte lámat hlavu. Na plné čáře se výhodněji jeví hypoteční úvěr. Nejen proto, že ceny nemovitostí, ale i nájmu rok co rok rostou. Současně totiž roste i hodnota domu nebo bytu, což se samozřejmě na splátkách už neprojeví. Na nájmu tak zaplatíte o 760 000 Kč více, pokud by se výdaje za 30 let bydlení nezměnily. Do začátku je však nájemné lepší varianta, obzvlášť potřebujete-li se postavit na vlastní nohy. Pokud byste chtěli s financování poradit, zastavte se na kávu.
 

Nahoru