Upravit stránku

Koupě nemovitosti je pro nás denním chlebem. Laikovi ale nemusí celý postup být tak zřejmý. Připravili jsme pro vás proto uceleného průvodce – koupě nemovitosti krok za krokem.

Výběr nemovitosti a financování

Celá koupě nemovitosti krok za krokem začíná už výběrem vhodné nemovitosti. V zásadě to jsou dvě otázky:

 • Jaký typ nemovitosti
 • Jaká lokalita

Budete vybírat z bytů a domů – jeden se vám bude líbit víc a druhý méně. Budete vážit, jaká lokalita je pro vás vhodná, jak velká nemovitosti o jaké dispozici. Jestli 2kk nebo 3+1, zkrátka si vybrat tu správnou nemovitost. Možná budete dokonce stavět a sháníte pozemek. To vše budete poměřovat s prodejní cenou. Kolik máte našetřeno a na jak vysokou dosáhnete hypotéku. Představu o financování nemovitosti si udělejte dopředu. Koupě nemovitosti krok za krokem je časově náročná věc. S financováním vám může pomoci hypoteční poradce. Umí i srovnat více bank najednou a pomoct vám tak vybrat tu správnou. Služba je navíc zdarma.

TIP: Jakmile se vám zalíbí nemovitost, jednejte rychle.

Také si ověřte právní stav nemovitosti. S tím vám může pomoci i dobrý makléř. Podstatné informace najdete v listu vlastnictví. Kromě vlastníka z něj například vyčtete, jestli není nemovitost zatížená věcným břemenem nebo není vlastník v exekuci. Ani koupě nemovitosti v exekuci nemusí být problém. U takové transakce je nutné si dát velký pozor a raději koupi takové nemovitosti krok za krokem projednat s odborníkem.

Koupě nemovitosti krok za krokem

Rezervační smlouva

Jakmile si s majitelem nemovitosti plácnete, podepíšete rezervační smlouvu. Majitel se v ní zaváže, že už nemovitost nebude dál nabízet. V rezervační době pak máte povinnost spolu uzavřít kupní smlouvu. Na to všechno zaplatíte rezervační zálohu. Ta se pak započítá do kupní ceny (doplatíte kupní cenu minus rezervační zálohu). Pokud kupní smlouvu nepodepíšete kvůli majiteli, musí majitel zálohu vrátit. Bude-li to kvůli vám, rezervační záloha propadá. Tento vztah je na první pohled nevyvážený. Je proto fér do rezervační smlouvy doplnit kromě vrácení zálohy ještě i uhrazení smluvní pokuty, pokud kupní smlouvu nepodepíšete kvůli majiteli nemovitosti. Rezervační smlouvu doporučujeme podepisovat, až když máte perfektně obstarané financování nemovitosti, jak radí tento Průvodce koupě nemovitosti krok za krokem. Další krokem je smlouva o smlouvě budoucí. Většinou ale není nutná.

Smlouva o úschově

Peníze se dají do úschovy, než proběhnou podpisy všech smluv a katastr převede vlastnická práva. Jsou 3 typy úschov:

 • notářská
 • advokátní
 • bankovní

Bankovní úschova se prakticky nepoužívá. V úvahu tedy připadá notářská úschova a advokátní. Bezpečné jsou obě. Zatímco notáři se musí při poplatku za úschovu řídit právními předpisy, advokát může úschovu poskytnout levněji. Peníze se uschovají na speciální účet, který se zřídí jen pro tuto příležitost. Peníze do úschovy dříve braly i sami realitky. U ní ale peníze nejsou pojištěné a seriózní realitka vám nikdy takovou možnost nenabídne. Seriózní realitka nabídne vždy úschovu notářskou nebo advokátní a ještě za vás uhradí i poplatek.

Podpis kupní smlouvy

Koupě nemovitost krok za krokem se blíží do cíle. Pokud nemovitost financujete úvěrem, podepíšete zástavní smlouvu. Pak přichází kupní smlouva, na jejíž základě katastr převede vlastnické právo na vás.
 

TIP: U kupní smlouvy nikdy nepoužívejte stažené PDF vzory z internetu.

Kupní smlouva musí obsahovat:

 • jakou nemovitost jde
 • smluví strany
 • závazek převést vlastnické právo na kupujícího
 • kupní cena
 • způsob uhrazení
 • převzetí nemovitosti
 • prohlášení smluvních stran
 • podmínky odstoupení od smlouvy

Podpisy na kupní smlouvě je nutné ověřit. Kde nemusí být ověřené podpisy, je návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, které podepíšete při jednom. Dokumenty se pak předají do úschovy taky. Na úřadu se nyní podá návrh na vklad vlastnického práva. Vkladové řízení bude trvat minimálně 20 dní. Po celou dobu jsou peníze v úschově, a to do doby, než přejde vlastnické právo na kupujícího.

Předávací protokol

Kupní smlouva říká, kdy má dojít po převodu vlastnického práva k předání nemovitosti. Obě strany se sejdou, předají si klíče a hlavně podepíšou předávací protokol. Na závěr se vymaže zástavní právo prodávajícího, pokud kupujete nemovitost, která sloužila jako zástava bance. S tím musí prodávající taky na katastr. O prodeji nemovitosti s hypotékou napíšeme k nám na blog příště.

Prošli jsme koupi nemovitosti krok za krokem. Pokud byste si přesto nevěděli s něčím rady, rádi vám pomůžeme.
 

Nahoru