Upravit stránku

Stavba svépomocí není nic neobvyklého. Už v dávných dobách si své příbytky stavěli naši předkové. Kdo z nás dneska ale bydlí v domku uplácaného z hlíny? Technologie šla kupředu a vrhnout se na stavbu svépomocí vyžaduje mnohé znalosti. Dnes staví domy firmy, které vám postaví vysněné bydlení na zakázku. Toto nepsané pravidlo vyvolává pocit, že si vlastní dům nedokážeme postavit vlastním přičiněním. Je tomu skutečně tak? A jak se rozhodnout, jestli stavět svépomocí?


Proč je v kurzu stavba svépomocí?

Hlavním důvodem, proč stoupá obliba stavby svépomocí, je nižší pořizovací cena. Ano, odpadnou vám výdaje, které byste ve spolupráci se stavební firmou museli zaplatit – práci jejich zaměstnanců, ale zejména dražší materiál. Důvod je to opravdu pádný, obzvlášť pokud ušetříte statisíce. Stavba svépomocí však není cestou pro každého, a pokud se po ní chcete vydat, určitě byste měli zvážit všechna její pro a proti, která jsou s celým procesem spojena.


Výhody stavby svépomoci

  • Nižší investovaná částka do nového bydlení.
  • Kompletní přehled o výdajích a použitém materiálu.
  • Postavíte si dům podle vlastních představ.

Nevýhody stavby svépomocí

  • Do stavby svépomocí investujete váš volný čas.
  • Dokončení domu je běh i na několik dlouhých let.
  • Neznalost správných postupů a technologií může mít dopad na stav nemovitosti.

Na co myslet, pokud se pustíte do stavby svépomocí

Pokud nejste na pochybách a pustíte se do stavby na vlastní pěst, pak je potřeba vše důkladně promyslet. Zejména byste měli perfektně znát sami sebe. Jste dostatečně zruční? Víte, jak si poradit v nečekaných situacích? Zapomenout nesmíte především na řádnou přípravu. Už od samotného začátku byste měli mít jasno, jak vše bude probíhat. Co tedy uděláte jako první? Úspěšná stavba svépomocí je podmíněna kvalitně připravenou dokumentací, která obsahuje všechny sebemenší detaily.

Stavba svépomocí

V tomto případě máme namysli správné stavební postupy, které je potřeba znát, případně je mít nastudované. S tím vám mohou pomoci i vaši známí, zejména ti s relevantními zkušenostmi z oboru stavby domů. Rozhodně nepodceňujte vhodný postup zdění, přípravy a instalace příček, ale i montáž keramických překladů a stropů. Ke všemu od výrobce určitě dostanete příručku, která vám vše objasní.


Nepřeceňujte sami sebe a nebojte se spolupráce

Se stavbou je spojeno velké množství postupů, některé jsou čistě o předem určené metodě přípravy, ale jiné si mohou žádat jistou odbornost. Neměli byste proto přeceňovat sami sebe, a pokud si nevíte rady nebo jen něco nechcete udělat špatně, pak bude dobré najmout si odborníka v oboru. Tím může být třeba rozvod elektriky a vody. Často lidé podcení i správné základy, na kterých chtějí stavět. Krovy a jiné nosné prvky mohou způsobit pěknou neplechu, pokud není vše v naprostém pořádku. Proto je lepší se nepouštět na vlastní pěst do věcí, které jsou nad vaši sílu. Nejenže ušetříte čas, ale i peníze, které byste v budoucnu museli investovat.


Jaká jsou nejčastější úskalí stavby svépomocí?

Rozhodně nechceme odrazovat od stavby vysněného bydlení svépomocí, ale rádi bychom vás chtěli na tuto cestu připravit. S finanční úsporou přichází i další povinnosti, které z celého procesu plynou, a vy si tak budete muset vyhrnout rukávy a použít lokty. V potaz nezapomeňte brát, že na vás bude všechno, co se stavby svépomocí týká. Vyřešit dopravu materiálu a jeho převzít, s čímž bývají spojeny desítky telefonátů. Nemine vás ani návštěva stavebního a katastrálního úřadu, protože veškeré papíry se stavbou musí být v pořádku, což znamená získávání razítek, podpisů a posudků. Všechny tyto úkony na vás budou čekat a mnohokrát se budete muset uvolnit z práce, abyste vše vyřešili. Proto počítejte s tím, že se stavba svépomocí podepíše nejen na volném čase ale i výplatní pásce.


Stavba svépomocí – závěrečné shrnutí k zamyšlení

Jak už jsme si řekli, stavba svépomocí vám ušetří výdaje. Na druhou stranu budete muset investovat volný čas. Pokud se ale nad vším zamyslíte – a postavit si dům vlastníma rukama není váš životní sen – pak se dá investovaný čas místo do stavby investovat jinde a zpeněžit. Kolik byste si vydělali, pokud byste stejný čas strávili výdělečnou prací? Možná zjistíte, že nechat si stavbu postavit někým jiným vyjde daleko lépe.

Nahoru