Stavba svépomocí není nic neobvyklého. Už v dávných dobách si své příbytky stavěli naši předkové. Kdo z nás dneska ale bydlí v domku uplácaného z hlíny? Technologie šla kupředu a vrhnout se na stavbu svépomocí vyžaduje mnohé znalosti. Dnes staví domy firmy, které vám postaví vysněné bydlení na zakázku. Toto nepsané pravidlo vyvolává pocit, že si vlastní dům nedokážeme postavit vlastním přičiněním. Je tomu skutečně tak? A jak se rozhodnout, jestli stavět svépomocí?
Proč je v kurzu stavba svépomocí?
Hlavním důvodem, proč stoupá obliba stavby svépomocí, je nižší pořizovací cena. Ano, odpadnou vám výdaje, které byste ve spolupráci se stavební firmou museli zaplatit – práci jejich zaměstnanců, ale zejména dražší materiál. Důvod je to opravdu pádný, obzvlášť pokud ušetříte statisíce. Stavba svépomocí však není cestou pro každého, a pokud se po ní chcete vydat, určitě byste měli zvážit všechna její pro a proti, která jsou s celým procesem spojena.
Výhody stavby svépomoci
- Nižší investovaná částka do nového bydlení.
- Kompletní přehled o výdajích a použitém materiálu.
- Postavíte si dům podle vlastních představ.
Nevýhody stavby svépomocí
- Do stavby svépomocí investujete váš volný čas.
- Dokončení domu je běh i na několik dlouhých let.
- Neznalost správných postupů a technologií může mít dopad na stav nemovitosti.
Na co myslet, pokud se pustíte do stavby svépomocí
Pokud nejste na pochybách a pustíte se do stavby na vlastní pěst, pak je potřeba vše důkladně promyslet. Zejména byste měli perfektně znát sami sebe. Jste dostatečně zruční? Víte, jak si poradit v nečekaných situacích? Zapomenout nesmíte především na řádnou přípravu. Už od samotného začátku byste měli mít jasno, jak vše bude probíhat. Co tedy uděláte jako první? Úspěšná stavba svépomocí je podmíněna kvalitně připravenou dokumentací, která obsahuje všechny sebemenší detaily.