Upravit stránku

Prodej nemovitosti je provázen specifickou řadou úkonů, na které je nutné se připravit a počítat s nimi. Rezervační smlouva, přepis vlastnických práv na katastru nemovitostí a další procesy čekají na vás a vašeho realitního makléře, který zprostředkovává službu. Pojďme se blíže podívat na průběh realitní transakce a co obnáší.


Vytvořením prodejní nabídky

Celý průběh realitní transakce začíná už na samotném začátku. Nejprve se sejde prodejce s realitním makléřem. Ideálním místem je například místo prodeje či podnájmu, tedy sejít se v dané nemovitosti. Společně si řeknou, co spolupráce pro obě strany bude znamenat, zhodnotí se stav pozemku, bytu nebo stavby. S tím je pak spojená následující nabídka, v nichž je zahrnuta i prodejní strategie, jak nemovitost připravit na prodej a s tím spojené úkony. První schůzka slouží k tomu, abyste si ujasnili cíle a nemovitost prodali za co možná nejvyšší cenu.


Prezentace prodávané nemovitosti

Pokud využijete služby realitního makléře, po potvrzení vzájemné spolupráce přichází na řadu samotná nabídka na trh s nemovitostmi. Do pohybu se dává prodejní strategie. Ta obsahuje prezentaci prostřednictvím fotek, ale i videa. Nejspíš se setkáte i s pojmem home staging, což je „příprava nemovitosti na prodej“. Poté, co je vše připraveno na prezentaci, přichází na řadu zveřejnění nabídky na předem stanovených místech. Tím se myslí zařazení inzerátu na veřejné prostory, kde potencionální kupující bude vaši nemovitost hledat – stránky realitní kanceláře, specializované weby na prodej nemovitostí, ale také sociální sítě a s tím spojená cílená reklama. Poslední krokem v této fázi je prezentace nemovitosti potencionálnímu kupujícímu, který přijde na prohlídku. O tu se můžete postarat vy, realitní makléř anebo klidně spojte své síly. Tato fáze je velmi důležitá a máte pouze jednu šanci, jak zaujmout, a proto se důkladně připravte i na samotného zájemce.

prubeh realitní transakce

Pro vážného zájemce rezervační smlouva

Ve chvíli, kdy zájemce projeví zájem o koupi nemovitosti, přichází další důležitý krok pro průběh realitní transakce. Realitní makléř vyhotoví dohodu o rezervaci k danému objektu. Po oboustranném odsouhlasení přichází domluvený termín podpisu. Tím se kupující zavazuje, že bude plnit jednotlivé body smlouvy. Mezi ně patří zaplacení rezervačního depozitu. Prodejce naopak nemovitost stáhne z nabídky a nebude jí prezentovat nikomu dalšímu. Rezervační lhůta může pro kupujícího také sloužit k tomu, aby vyřídil veškeré věci, které jsou potřebné k vyřízení financování nemovitosti. Tato smlouva pozbyde svého účinku podpisem kupní smlouvy.


Podpis kupní smlouvy

S podpisem kupní smlouvy je spojen další průběh realitní transakce. S tím souvisí smlouva o úschově, nebo úvěrová smlouva a s ní spojené zástavní právo nemovitosti ve prospěch finanční instituce, která hypotéku nebo úvěr poskytla. Po uplynutí 20denní lhůty provede katastr zápis nového vlastníka, což může trvat až 30 dnů. Na základě potvrzení o převodu je potom vyplacena prodávajícímu uschovaná částka, kterou má advokát nebo notář pod kontrolou.


Předávacím protokolem končí průběh realitní transakce

Poté na řadu přichází předávací protokol, který je již stanoven v rezervační smlouvě. S tím souvisí i převod energií a jiných služeb, které mohou být s nemovitostí spojeny. V předávacím protokolu je přesně popsáno, co kupující s nemovitostí získává. Jejím podpisem je celý proces realitní transakce úspěšně ukončen.

Nahoru