Upravit stránku

I přestože svět zasáhla epidemie a ceny nemovitostí by měly klesat, tak se tak neděje. Vývoj cen nemovitostí v roce 2020 naopak nadále mírně roste. Jak to tedy bude po zbytek roku?


Vlivy, které tlačí cenu dolů (neúspěšně)

Vlivem koronaviru se zvýšil počet lidí, kteří měli problém platit nájem. Vlastnit teď aktuálně nemovitost k pronájmu je daleko větší riziko, které investici ohrožuje. Kdy se situace nových neplatičů obrátí, zatím nejde odhadnout. Navíc stojí celé AirBnB, přes které se jen v Praze pronajímá až 15 000 bytů. Realitní inzerci proto doslova zaplavily nabídky pronájmu v luxusních bytech dokonce i v historickém centru např. jen za 15 000 měsíčně. Vedle toho zájemci o koupi nemohli během omezení volného pohybu osob chodit na prohlídky – realitní trh zamrzl – mohlo by se zdát. Nemovitosti ale znovu ukázaly, jak stabilním uchovatelem hodnoty jsou. Ty nejhorší pandemické turbulence přežily, jak se říká, téměř bez ztráty kytičky. Jakmile se opět vrátíme do starých kolejí, vývoj cen nemovitostí v roce 2020 bude pokračovat směle dál a ceny začnou opět mírně růst.

Pokles ceny? Možná, ale jen na pár místech

K velkému poklesu cen podle nás nedojde. Pokud ceny klesnou, stane se tak jen na přechodnou dobu, a to v méně oblíbených lokalitách. V Česku se pořád staví příliš málo, aby se uspokojila poptávka po bydlení. Navíc, jak teď státy tisknou hromady peněz, budou chtít investoři více ukládat peníze do hmotných aktiv, jakými jsou i nemovitosti. Podle ČNB si už teď skoro třetinu objemu nově poskytnutých hypoték sjednávají lidé, kteří už jednu nebo více hypoték mají. Kupovat si nemovitost na investici je trendy i výnosné. Navíc je mezi námi spousta lidí, kteří peníze mají hotově a čekají byť na malinké zaváhání trhu, aby koupili ve slevě.


To že teď člověk najde levný pronájem přímo v Celetné v Praze, není skutečný odraz realitního trhu. Podle všeho je to jen přechodné období, které pomine, jakmile k nám znovu budou moci jezdit turisté. Extrémně výhodné nabídky totiž vznikly z důvody paniky některých majitelů a ta nikdy dlouho nevydrží. Nelze proto jednoduše prohlásit, že ceny bytů budou tento pokles kopírovat. My čekáme, že se situace vrátí zpět už na konci roku 2020. Starší i nové byty se sice do té doby budou prodávat déle, ale zásadní cenový propad neočekáváme.

Vývoj cen nemovitostí v roce 2020

Omezení vlády omezí růst cen

Vývoj cen nemovitostí v roce 2020 má do jisté míry v rukou vláda. Podle toho, jak dlouho budou platit opatření, se uvidí, kolika lidem se sníží průměrný příjem. Lidé, kterým ze dne na den padne živnost, si nebudou kupovat byty, navíc se mohou dostat dokonce až do platební neschopnosti. S nejnovějším plánem rozvolňování vládních opatření by se mohlo vše vrátit do starých kolejí už brzy. Uvidíme, jestli nepřijde druhá vlna nákazy. Ta by pravděpodobně znamenala další omezení práce i podnikání. Rostoucímu vývoji cen nemovitostí v roce 2020 jinak nestojí v cestě nic.

Vzroste poptávka po chatách a chalupách

Vývoj cen nemovitostí v roce 2020 se samozřejmě netýká jen domů a bytů. Přibude domácích dovolených v ČR. Se zavřenými hranicemi do oblíbených destinací vzroste poptávka po chatách a chalupách. Na dovolenou se totiž bude moct pravděpodobně jen do vybraných lokalit a navíc záleží na každém, jestli ho taková dovolená s rizikem korony bude bavit. Ve srovnání s klidem na chatě u pěkného českého jezera vyhraje letos nad mořem asi to jezero víc než kdy dřív. Se zavřenými školkami a školami si mnoho rodičů konečně splní sen o vlastní chatě někde na venkově. Vypustit děti na zahradu je totiž pro všechny příjemnější než se těsnat v panelákovém bytě. Rostoucí vývoj cen nemovitostí v roce 2020 na sebe proto stáhnou tyto druhy rekreačních objektů. Vedle chat a chalup to budou taky zahrádky, na které lze umístit aspoň karavan.
 

Nahoru