Upravit stránku

Dům se zahradou a psem je sen mnoha Čechů. Jak vybrat parcelu, kde se bude dobře žít? Také se dozvíte, jak vybrat pozemek na investici. Ceny nemovitostí rostou a pozemek může zvýšit svou hodnotu dokonce několikanásobně, pokud se z pole změní na stavební parcelu v územním plánování města.


Jak vybrat pozemek na stavbu

Jako první probereme koupi pozemku na stavbu. Ať chcete stavět vy, nebo máte parcelu do budoucna pro své děti, vyberte dobrou lokalitu


Lokalita

Hned na začátku si odpovězte, kde skutečně chcete žít? Klidně na kraji, ale ve městě, nebo si užijete klid na vesnici, kde je to blízko do lesa? Promítněte si svůj život, pozemek na něj musí pasovat. Pokud například manžel, manželka, jedno dítě i druhé dítě jezdíte do prací a škol vlakem, raději budete bydlet poblíž nádraží a ne na druhé straně města, které budete muset každé ráno ještě ke všemu přejet autobusem. Jako další kritérium mohou být bezpečnost lokality nebo atmosféra. Pravděpodobně tu chcete strávit několik dalších let. Místo na vás musí dýchnout a vy musíte dostat pocit, že tady chcete žít. Jak vybrat ideální pozemek? Přesně takhle.

Tip: Jen pozor na záplavové oblasti. Dopředu si zjistěte, jestli k vám nedosáhne voda z blízké řeky.

Elektřina, plyn voda a kanalizace

Nenechte se nepříjemně překvapit. Raději si zjistěte, že máte inženýrské sítě dobře přístupné a mají ještě kapacitu, aby se na ně připojil další dům. Objevte, jak vybrat pozemek a ušetřit. Pokud jsou sítě dál od pozemku, není to absolutní překážka. Stavba se ale prodraží. V případě, že veřejná kanalizace v dosahu není, připlatíte si ještě za septik nebo domácí čističku.

jak vybrat pozemek

Územní plán a regulativa

Dojděte se na něj podívat na stavební úřad. Dozvíte se například, jak je pozemek v plánu vedený. U pozemku vedeného jako půda budete muset nejdřív zpracovat žádost o jeho vynětí z půdního fondu. Na úřadě se také dozvíte, jaké jsou regulativa tzn. omezení stavby na pozemku, což také souvisí s tím, jak vybrat pozemek. Úřad vám totiž může například určit maximální:

  • počet podlaží
  • typ střechy
  • typ plotu
  • úplně zakázat stavět (kvůli pásmu vysokého napětí, blízkosti lesa nebo národního parku)

Velikost a tvar pozemku

Dobrý pozemek má dostatečnou šířku. Na inzertních serverech občas můžete narazit na pozemky za lepší cenu. Pak ale zjistíte, že se sice jedná o 1000m2, ale pozemek je dlouhá nudle vhodná spíš pro sad než stavbu domu. Teď už víte, jak pozemek nevybírat. Při stavbě musíte navíc dodržet dostatečné vzdálenosti od kraje pozemku a veřejných komunikací. Říká se, že ideální šířka pozemku je 15 m. Pozemek taky určí, jaký dům si na něm postavíte. Na menších parcelách (třeba okolo 400 m2) je lepší vystavět do patra. Když není prostor do stran – využijete prostor nahoru. Abyste si ale mohli splnit sen o prostorném bungalovu, budete potřebovat pozemek opravdu prostorný.


Jak vybrat pozemek na investici

U investice nás zajímá budoucí výnos. Jinými slovy chceme pozemek koupit, abychom ho v budoucnu prodali dráž. Rozdílná cena bude náš zisk. Jako investice je pozemek téměř ideální. Stačí vědět, jak pozemek vybrat. Zvlášť v posledních letech vzrostly ceny nemovitostí o mnoho procent, a to téměř na celém území České republiky. Tuto nemovitost lze ale zhodnotit i jinými způsoby, než plošným zdražováním. Cenu pozemku totiž zvyšuje jeho okolí. Stavební pozemek na vídrholci může být za pár let parcela v rostoucí části města s novou školkou a parkem. Daleko největší zhodnocení pozemku však proběhne, když se pole změní na stavební parcelu v územním plánování města. Více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku.

Nahoru