Pronajímat byt je dnes velmi lukrativní investicí. Cena nemovitostí roste a z nájmu navíc přitéká pravidelný příjem. Jak ale vybrat nájemníka, který byt nezničí a bude řádně platit nájem? Pomůže makléř.
Věděli jste, že když fond nakoupí např. dvacet bytů v novostavbě, klidně je nechá prázdné? Spekuluje přitom jen na růst ceny samotného bytu. Neshání nájemníky. S nimi mohou být potíže, mohou přestat platit nebo byt vybydlet. Obyčejný smrtelník ale svůj byt pronajmout chce. Začíná si lámat hlavu s tím, jak vybrat toho pravého nájemníka.
Neplatič, rušitel
Na vlastní pěst a bez ověření nájemníka si můžete zadělat na problém. Zákon totiž nájemníky poměrně silně chrání. Pokud vám nezaplatí nájem, ještě stále ho nemůžete jen tak vystěhovat. Podle zákona můžete dát nájemníkovi, kterého jste nešťastně vybrali, okamžitou výpověď až potom, co dluží 3 nájmy včetně poplatků za energie a další služby. Pokud si teda služby platí, ale vám nájem neposílá, nastane problém, neboť odeslat mu okamžitou výpověď nemusíte mít ani tak nárok. Během těchto třech měsíců musíte navíc nájemníkovi doručit několik výzev, aby dluh zaplatil.
I když se vám podaří získat právo na okamžité vystěhování problematického nájemníka, může nyní on dát návrh k soudu o přezkum, a to až do 2 měsíců od podání výpovědi. Další dva měsíce, kdy neplatí, ale vaši nemovitost užívá. Pokud se ani potom neodstěhuje, musíte se na soud obrátit vy. Nejdřív podat žalobu na vyklizení nemovitosti. A když to nepomůže, tak následně podat návrh na vystěhování soudním vykonavatelem. To může být v součtu anabáze na několik měsíců i let. Stačilo by přitom vybrat spolehlivého nájemníka. Jak?