Upravit stránku

Pronajímat byt je dnes velmi lukrativní investicí. Cena nemovitostí roste a z nájmu navíc přitéká pravidelný příjem. Jak ale vybrat nájemníka, který byt nezničí a bude řádně platit nájem? Pomůže makléř.

Věděli jste, že když fond nakoupí např. dvacet bytů v novostavbě, klidně je nechá prázdné? Spekuluje přitom jen na růst ceny samotného bytu. Neshání nájemníky. S nimi mohou být potíže, mohou přestat platit nebo byt vybydlet. Obyčejný smrtelník ale svůj byt pronajmout chce. Začíná si lámat hlavu s tím, jak vybrat toho pravého nájemníka.

Neplatič, rušitel

Na vlastní pěst a bez ověření nájemníka si můžete zadělat na problém. Zákon totiž nájemníky poměrně silně chrání. Pokud vám nezaplatí nájem, ještě stále ho nemůžete jen tak vystěhovat. Podle zákona můžete dát nájemníkovi, kterého jste nešťastně vybrali, okamžitou výpověď až potom, co dluží 3 nájmy včetně poplatků za energie a další služby. Pokud si teda služby platí, ale vám nájem neposílá, nastane problém, neboť odeslat mu okamžitou výpověď nemusíte mít ani tak nárok. Během těchto třech měsíců musíte navíc nájemníkovi doručit několik výzev, aby dluh zaplatil.

I když se vám podaří získat právo na okamžité vystěhování problematického nájemníka, může nyní on dát návrh k soudu o přezkum, a to až do 2 měsíců od podání výpovědi. Další dva měsíce, kdy neplatí, ale vaši nemovitost užívá. Pokud se ani potom neodstěhuje, musíte se na soud obrátit vy. Nejdřív podat žalobu na vyklizení nemovitosti. A když to nepomůže, tak následně podat návrh na vystěhování soudním vykonavatelem. To může být v součtu anabáze na několik měsíců i let. Stačilo by přitom vybrat spolehlivého nájemníka. Jak?

jak vybrat nájemníka

Spolehlivého nájemníka vybere makléř

Zkušené oko pozná problematickou osobu. To není nic proti ničemu ani diskriminace. Přece si jen chcete ochránit svůj majetek a dobrou náladu, kterou by vám nečestný obchodní protějšek mohl pokazit. Makléř ví, jak vybrat nájemníka, a zeptá se ho na pár velmi dobře mířených otázek. Vyplynou z přátelského rozhovoru.

Např.:

  • Kde jste bydlel?
  • Jak dlouho jste tam bydlel?
  • Proč se stěhujete do nového města?
  • Proč jste se odstěhoval z posledního bytu?

A další....

Telefonát majiteli, u kterého nájemník bydlel před tím, také napoví.

Insolvence


Makléř zjistí, jestli má nájemník dluhy, kvůli kterým je v exekuci. Informace umí vyhledat v centrální evidenci exekucí. Nic mu neunikne. Výpis sice něco stojí, to ale má klient realitní kanceláře v ceně a nic nemusí řešit. Makléř umí najít i případné dluhy na VZP. Z neuhrazeného pojištění vznikají dluhy často také.

Obraťte se na makléře, který vám poradí, jak vybrat nájemníka. Budeme moct klidně spát s vědomím, že je váš druhý byt v pořádku.

Nahoru