Chladné počasí se pomalu, ale jistě vkrádá do našich domovů. Ve sklepech je připravené uhlí, u domu je připravené nařezané a vyskládané dříví k přiložení do kamen nebo jen váš plynový kotel čekal, až kromě vody začne ohřívat i vaší domácnost. Víte, jak ušetřit v zimě za topení, které jsme před tím nemuseli řešit? Řekneme si, na čem všem záleží.
Nedělejte zbytečné chyby
U radiátoru bývají zpravidla dvě základní chyby, jichž se můžeme snadno dopustit. Tou první, kterou určitě udělal každý z nás, je odložení nebo sušení na topném tělese. Odstraňte v zimních dnech vlhké ponožky, utěrky a zkrátka cokoliv, co by mohlo teplo vstřebávat do sebe. Zapomínat by se rozhodně nemělo ani na záclony, které mohou bránit šíření tepla. Druhým nešvarem, který je s radiátory spojený, je přílišné vytápění. Místnosti jsou dostatečně vytopené, ale vy máte nastavené vše na maximum. Určitě ničemu neuškodí, pokud teplotu snížíte. S tímto problémem vám budou skvělým pomocníkem chytré termostaty, které si s regulací teploty dokáží poradit i sami. Pomoci vám samozřejmě může i jedna celkem nepatrná věc. Choďte i doma teple oblečení. Nechte si přes den svetr nebo používejte přikrývku, pokud sedíte na gauči. Snadno snížíte teplotu o dva stupně, aniž byste poznali rozdíl. Za každý snížený stupeň ušetříte až 6 % nákladů za vytápění.
Zabraňte tepelným ztrátám
Ušetřit v zimě za topení můžete pouze perfektní izolací. Ta vám, pokud je vše v naprostém pořádku, sníží celkové výdaje až o 60 %, oproti domům, které nejsou dobře izolované. Rozhodně se vyplatí investovat do zateplení fasády. Navíc díky projektu zelená úsporám si můžete výraznou část nákladů s tímto úkonem snížit. Dobré těsnění musí mít dveře i okna, jimiž se zima do bytu nebo domu zpravidla dostává. Problém mohou také způsobovat chladné zdi, které se špatně vytápějí. Proto je dobré myslet i na tento fakt a za topné těleso dát fólii, která odrazí teplo od studené zdi a zamezí tak jeho ztrátě.