Upravit stránku

Chladné počasí se pomalu, ale jistě vkrádá do našich domovů. Ve sklepech je připravené uhlí, u domu je připravené nařezané a vyskládané dříví k přiložení do kamen nebo jen váš plynový kotel čekal, až kromě vody začne ohřívat i vaší domácnost. Víte, jak ušetřit v zimě za topení, které jsme před tím nemuseli řešit? Řekneme si, na čem všem záleží.


Nedělejte zbytečné chyby


U radiátoru bývají zpravidla dvě základní chyby, jichž se můžeme snadno dopustit. Tou první, kterou určitě udělal každý z nás, je odložení nebo sušení na topném tělese. Odstraňte v zimních dnech vlhké ponožky, utěrky a zkrátka cokoliv, co by mohlo teplo vstřebávat do sebe. Zapomínat by se rozhodně nemělo ani na záclony, které mohou bránit šíření tepla. Druhým nešvarem, který je s radiátory spojený, je přílišné vytápění. Místnosti jsou dostatečně vytopené, ale vy máte nastavené vše na maximum. Určitě ničemu neuškodí, pokud teplotu snížíte. S tímto problémem vám budou skvělým pomocníkem chytré termostaty, které si s regulací teploty dokáží poradit i sami. Pomoci vám samozřejmě může i jedna celkem nepatrná věc. Choďte i doma teple oblečení. Nechte si přes den svetr nebo používejte přikrývku, pokud sedíte na gauči. Snadno snížíte teplotu o dva stupně, aniž byste poznali rozdíl. Za každý snížený stupeň ušetříte až 6 % nákladů za vytápění.


Zabraňte tepelným ztrátám


Ušetřit v zimě za topení můžete pouze perfektní izolací. Ta vám, pokud je vše v naprostém pořádku, sníží celkové výdaje až o 60 %, oproti domům, které nejsou dobře izolované. Rozhodně se vyplatí investovat do zateplení fasády. Navíc díky projektu zelená úsporám si můžete výraznou část nákladů s tímto úkonem snížit. Dobré těsnění musí mít dveře i okna, jimiž se zima do bytu nebo domu zpravidla dostává. Problém mohou také způsobovat chladné zdi, které se špatně vytápějí. Proto je dobré myslet i na tento fakt a za topné těleso dát fólii, která odrazí teplo od studené zdi a zamezí tak jeho ztrátě.

jak ušetřit v zimě

U kotle a trubek umístěných na místech, kde je zpravidla chladněji (třeba vstupní chodba, sklep aj.), zajistěte dostatečné těsnění a izolaci, aby nedocházelo k příliš vysoké tepelné ztrátě. Proto vše důkladně kontrolujte.


Další rady, jak ušetřit za topení v zimě


Někdy prostě potřebujete vyvětrat vzduch v místnosti. Toho však efektně nedocílíte tím, že otevřete na půl hodiny ventilačku. Správně uděláte, pokud okno otevřete do kořán. Tím rychleji a efektivně vyměníte vzduch v místnosti a okno během krátké chvíle opět zavřete. Před odchodem z domu rozhodně nedoporučujeme topení vypínat. Nechcete přeci, aby teplo z domu vyprchalo a zdi vychladly. Raději jen teplotu snižte, abyste po příchodu domů nevešli do ledově chladného domova. Se ztlumeným topením snáze a rychleji dosáhnete příjemné teploty, na kterou jste zvyklí. Běžte na to od lesa a ušetřete za topení v zimě.


Špatné vytápění místnosti může mít za následek i nábytek. Ten rozhodně neumisťujte před topení, protože zabraňuje šíření tepla. Pokoj se snáze vytopí, protože v cestě nebudou žádné překážky. Pokud vytápíte svou domácnost pevným palivem, rozhodně nevyčkávejte s nákupem na začátek zimní sezóny. Uhlí rozhodně pořídíte za výrazně nižší částku, a proto se nebojte naplnit sklep třeba už začátkem léta, kdy je jeho cena výrazně příjemnější než v zimě. Poslední a neméně důležitou radou je správná péče o radiátory. Těm byste měli věnovat pozornost ještě před zahájením topné sezóny. Zkontrolovat, zdali mají dostatečný tlak vody, popřípadě zjistit, zdali je potřeba topné těleso odvzdušnit.

Nahoru