Upravit stránku

Prodej domu či bytu není snadnou záležitostí, nese se s ním celá řada nástrah. Chcete vědět, jak prodat nemovitost a být v tomto úkonu úspěšní? Přečtěte si těchto pár typů, které vám mohou k úspěšnému prodeji dopomoci.

 

Řekněte si, zda tento krok opravdu chcete udělat

Dům bohužel není hračka, proto byste při jeho prodeji měli mít pevně rozmyšlené, že ho opravdu chcete prodat. Musíte mít silnou motivaci k prodeji a hlavně se odpoutat od všech citových vazeb, které jste si k nemovitosti vytvořili. Je totiž dost pravděpodobné, že prodávaný objekt býval vaším domovem, proto tento krok řádně promyslete, abyste v budoucnu nelitovali.

 

Pokud jste spolumajitelem objektu, může nastat potíž s dohodou na prodávající straně. Proto si musíte být jistí, že s tím spolumajitel, kterým může být klidně člen rodiny, také souhlasí. Ujistěte se, že je s dohodou smířený a v budoucnu si prodej společné nemovitosti nerozmyslí. 

 

Správný inzerát zaujme

Dbejte na samotný inzerát pro prodej nemovitosti. Pořiďte kvalitní snímky, pracujte především se světlem a samotným prostorem. Důležitý je také přitažlivý text inzerce, který musí být samozřejmě pravdivý a aktuální.  Inzerát patří mezi nejdůležitější aspekt, jak prodat nemovitost. 

 

Právní stav nemovitosti

Důležitou součástí prodeje nemovitosti je její současný právní stav. Především jde o zjištění možných exekucí, věcných břemen či jiné informace ve prospěch třetích osob. Zjistíte je v aktuálním výpisu katastru nemovitostí. Snažte se také smazat všechny záznamy, které je možno vymazat. Ať už jde o právo na dožití zesnulé babičky nebo zástavní právo institucí na již splacené dluhy.

Jak prodat nemovitost

Jak připravit dům nebo byt k prodeji?

Nejdůležitějším aspektem samotného prodeje je jeho estetický dojem, měli byste se proto zbavit všeho nepotřebného. Nemovitost musí působit čistě, útulně a bez zbytečností. Pokud prodáváte celý dům a chcete dosáhnout co nejvyššího zisku, v dobrém stavu musí být i zahrada. Sázení rostlin není třeba, ale měla by působit upraveným dojmem. 

 

Co se týče samotného interiéru, tam je to podobné. Zlikvidujte proto všechno harampádí. Zbavte se přebytečných krabic, které se různě povalují, eliminujte osobní věci a snažte se držet pravidel minimalismu.

 

Dokonalý úklid je základ

Čistota nemovitosti je velká část úspěchu, jak prodat nemovitost. Věnujte proto nemalý čas perfektnímu úklidu, vydrhnout je potřeba zejména koupelnu a WC. Umyjte proto vanu, umyvadlo a záchod. Dejte si záležet také v kuchyni, především ve spárách a místech, která jsou hojně využívána. Nemovitost má působit vzdušným dojmem a pro samotné prosvětlení doporučujeme roztáhnout žaluzie, záclony a umýt okna. I takové maličkosti, jako špinavá klika dveří může kupujícího odradit.

 

Zvažte potřebu drobných vylepšení

Určitě se nepouštějte do rozsáhlých rekonstrukcí, kde se nemusíte trefit do vkusu nového majitele. Mluvíme tady o drobných úpravách, která však dokáží navýšit atraktivnost prostorů. Nová výmalba udělá mnohé, byt tak působí čistším dojmem a vhodně zvolená barva ho může i opticky zvětšit. Natřením oprýskaných futer také nic nezkazíte, ba naopak. Věnujte pozornost detailům.

 

Jak prodat nemovitost, kde žil domácí mazlíček?

Pokud společně s vámi v nemovitosti žil domácí mazlíček, měli byste mít na paměti, že i přes čistotnost určitých druhů zvířat, musíte provést určitá opatření. Může se totiž jednoduše stát, že nový majitel nebo jeho potomstvo budou trpět alergiemi a mohlo by to tak prodej nemovitosti ohrozit.

 

Jestli v domě nebo bytě stále bydlíte, měli byste odvézt mazlíčky k rodině nebo přátelům, aby se vyhnuli kontaktu s potencionálními majiteli. Poté je potřeba nemovitost a její prostory důkladně vyčistit a zbavit se všech nečistot, které po zvířatech mohou zůstat. Věnujte se nejmenším detailům, místům pod nábytkem či rohům, v domě nesmí zůstat jediný chlup a samozřejmě ani zvířecí zápach.

 

Doufáme, že už budete vědět, jak prodat nemovitost a obsáhli jsme zde vše, co jste potřebovali o přípravě domu nebo bytu zjistit.

Nahoru