Upravit stránku

Když jste si brali hypotéku na nové bydlení, určitě vás nenapadlo, že byste jednou byt mohli prodat? Důvodů k prodeji může být hned několik. Stávající bydlení vám přestalo vyhovovat, stěhování se za novou a lepší prací a spousta dalších životních okamžiků. Jak prodat byt s hypotékou, která ještě není splacená, a je to vůbec možné?


Ano, prodej nemovitosti s tímto druhem úvazku je možný. Na druhou stranu může spoustu potencionálních kupujících odradit. Panuje totiž představa, že byt zatížený hypotékou musí být složitý na vyřízení a s tím spjatou administrativou. Tato obava však není opodstatněná a dá se říct, že administrativní stránka je v mnoha případech stejná jako u klasického prodeje, i když v tomto případě má na nemovitost zástavní právo banka.


Možnosti, jak prodat byt s hypotékou


V průběhu prodeje vašeho bytu mohou nastat dvě možnosti, které při prodeji budete zvažovat vy, ale i budoucí vlastník. Pojďme si tedy jednotlivá řešení blíže přiblížit.


Předčasné splacení hypotéky


První možnost, jak prodat byt s hypotékou je její úplné splacení. To se může zdát jako bezproblémové a nejrychlejší řešení. Vymaže se tím zástavní právo banky z katastru nemovitostí a vy pak snadno nemovitost přepíšete. S tím však přichází i jisté ale, které se předčasného splacení týká. Tím jsou úroky banky za předčasné splacení, zpravidla sužující starší hypotéky.


Nejvhodnější období pro zaplacení celé částky je samozřejmě doba před fixací úroku. Ta zpravidla trvá 3 měsíce, ale záleží na konkrétní bance. Neváhejte zajít na pobočku a vaší situaci probrat s pověřenou osobou. Zjistíte, co vás čeká a nemine. Pokud si nový majitel bytu bude na sebe brát hypotéku, aby od vás nemovitost koupil, jsou tu dvě možnosti:

  1. Kupující si bere hypotéku u jiné banky.
  2. Kupující si vezme hypotéční úvěr u stejné banky.

Vaše banka určitě nebude mít problém, pokud nesplacenou částku hypotéky zaplatí jiná banka. Zpravidla jde o věrohodnější způsob uhrazení, než kdybyste vše platili vy. Druhá možnost vám však může ušetřit nepříjemné úroky za předčasné splacení, protože bance zůstane nový věřitel a nepřijde tak o úroky, tedy svůj zisk.

jak prodat byt s hypotékou

Co musí obsahovat kupní smlouva 


Kupní smlouva je důležitou součástí. Určitě by v ní neměly chybět důležité údaje. Tím nejzásadnější je finanční částka a jaká část z kupní ceny půjde na doplacení hypotečního úvěru prodávajícího. Kdy vaše banka stáhne zástavní právo z nemovitosti. Pak nesmí chybět možnost zapsání nového majitele do katastru nemovitostí, a to doložením kupní smlouvy s notářsky ověřenými podpisy prodávajícího i kupujícího. Po vložení běží zákonná 20denní lhůta na zápis do katastru.


Převzetím vaší hypotéky


Druhá varianta, jak prodat byt s hypotékou je, že si jí nový kupující převezme od banky, kde jí máte zřízenou. Domluva však musí proběhnout mezi vámi, kupujícím a poskytovatelem hypotečního úvěru. Pokud se všechny strany shodnou, pak máte o mnoho starostí méně. Můžou však nastat dvě situace. První je určitě výhodnost stávající hypotéky. Ta se zpravidla nemusí novému kupujícímu líbit. Stávající závazek nemusí mít dobrý úrok oproti nové hypotéce. Podmínky a úrokové sazby se každý rok na trhu mění a nová hypotéka se může zdát jako schůdnější řešení pro kupujícího. Druhým, ale také neméně klíčovým faktorem je banka. Ta si samozřejmě bude nového kupujícího prověřovat, zejména jeho bonitu. Zde může nastat situace, kdy vám finanční instituce v tomto kroku nemusí vyhovět.

Co je ještě spojené s prodejem?


Teď už víte, jak prodat byt s hypotékou, ale určitě nezapomínejte na poplatky s tím spojené. Patří sem daň z převodu nemovitosti, odhad ceny, ale také poplatky katastrálnímu úřadu či právnické nebo jiné služby. Rozhodně mějte vše důkladně připravené, protože bezproblémový prodej může trvat tři měsíce, ale výjimkou není i delší období. Věříme, že nyní už víte, co vás při následujícím prodeji čeká a máte teď jasný pohled na to, co vás čeká a nemine.

Nahoru