Upravit stránku

Zima s sebou přináší nepříjemnou změnu počasí. Chlad a mráz zdaleka neovlivňuje jen naše zdraví, ale i nemovitost. Pokud máte chatu nebo dům, určitě vás někdy napadla otázka typu: Jak připravit nemovitost na zimu, která se blíží? A jestli ne, možná byste měli zpozornět. Roli v přípravě nehraje ani to, zdali objekt obýváte celoročně, nebo jej v zimním počasí necháte žít svým životem. Před zimou je potřeba připravit jakoukoliv nemovitost, abyste tak předešli nepříjemné události, která by mohla nastat.


Jak připravit nemovitost na zimu, i když jí nevyužíváte


Mnoho lidí vlastní chatu, kterou využívá převážně v letním období. Slouží jako takové útočiště, kde si v slunečních dnech můžeme odpočinout a v zimě často bývají chladným místem, kde neradi trávíme čas. I přesto by se na chatu v zimním období nemělo zapomínat. Pojďme si říct, jak připravit nemovitost na zimu, v případě, že jí v tomto období nevyužíváte. Ještě než začnou přicházet mrazy, určitě vypusťte veškeré zdroje vody (bojler, splachovací nádrže atd.), které by mohly přijít k újmě. Voda v zimě zamrzá a rozpíná se, a dokáže poškodit trubky nebo třeba toaletu. Nepříjemné situaci se nevyhne ani čerpadlo na vodu. 


Chladné počasí přivede hlodavce do míst, kam v létě často nezabloudí, a proto byste neměli nic nechávat náhodě. Stavbu pořádně prohlédněte a utěsněte případná místa, jimiž by myš mohla proniknout. Odvezte veškeré jídlo, jenž by mohlo okolní hlodavce přilákat. Nezapomínejte ani na nevítané návštěvníky z řad lidí. Opuštěná místa často bývají terčem zlodějů, a proto nedoporučujeme nechávat v chatě jakékoliv cennosti. Bát se nemusíte o plastové nádobí nebo věci každodenní potřeby, které často zloděje nezajímají.


Jak přečkat zimu v chatě i domě bez sebemenších problémů


Jak připravit nemovitost na zimu, když v ní nejsme, máme zodpovězenou. V následujících řádcích se zaměříme na to, když jí obýváme celý rok. Silný mráz totiž překvapí pouze nepřipravené a rozhodně toho není málo, na co musíme myslet.

jak připravit nemovitost na zimu

Kamna a topení


Před zimní sezónou je potřeba nechat zkontrolovat kamna i komín. S tím vám pomohou specializovaní odborníci. Čím dříve začnete, tím snáze najdete kominíka, který vám vyčistí komín a případně doporučí potřebné opravy. Mohlo by se totiž stát, že v topné sezóně shodou nešťastné náhody zapálíte dům. Topení hraje důležitou roli při vytápění. Určitě nezapomínejte zkontrolovat, zdali je v radiátorech dostatečně natlakovaná voda a zda je topení odvzdušněné. Neméně důležitá je i kontrola kotle, jehož revizi neopomíjejte. Nejenže vás v mrazech nezklame, ale prodloužíte mu životnost.


Okna a dveře


Když udeří mrazy, teplo domova je pro nás klíčové. Nejhorším nepřítelem je určitě špatné těsnění. To nejčastěji souvisí s okny a dveřmi a zpravidla vše pocítíte na vlastní kůži. Rozhodně nepodceňte kontrolu, protože špatně izolovaný dům přichází zhruba o polovinu značnou část tepla. U všech venkovních dveří nezapomínejte ani na zámky a panty. Ty promažte přípravkem, který chrání nejen proti mrazu, ale také slouží jako mazadlo.


Střecha a okapy


Střecha domu v zimních dnech čelí největšímu náporu. Rozhodně je dobré prověřit, zdali není poškozená nebo náhodou někde nechybí taška. Rozhodně nechcete, aby vám sníh pronikl do domu. Při kontrole střešní krytiny rovnou věnujte pozornost často opomíjeným okapům, které naopak rozpouštějící se sníh odvedou bezproblémově pryč. Teď už víte, jak připravit nemovitost na zimu. Nejdůležitější body byly zmíněny, proto na ně před zimou nezapomínejte. Rozhodně si tak ušetříte starosti, které by mohly nastat v nepříjemných situacích. Věříme však, že zimu přečkáte v klidu a bezpečí. Teď už vás nic nepřekvapí.

Nahoru