Stavební spoření je jedním z produktů, které se mohou hodit, pokud chceme našetřit peníze, a to z dlouhodobého hlediska. Stát všem, kdo spoří po dobu šesti let, přispěje ve výši 10 % z roční naspořené části, maximálně však dva tisíce. Přes samotným založením musíte vědět, jak nastavit cílovou částku stavebního spoření. Pojďme si říci vše, co byste měli vědět a na co si dát pozor.
Proč zakládáte stavební spoření?
Tuto státem podporovanou finanční službu můžete použít hned ve dvou případech. Prvním důvodem často bývá spoření do budoucna, jehož bonusem je již zmíněný státní příspěvek. Druhým a neméně častým případem je založení k získání řádného úvěru, který můžete využít na rekonstrukci či modernizaci stávajícího bydlení. V obou případech je dobré vědět, jak nastavit cílovou částku stavebního spoření, protože jde o základní kámen celého spoření. Řádný úvěr nedostanete dříve jak po dvou letech spoření.
Jak nastavit cílovou částku stavebního spoření
Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření si musíte stanovit cílovou částku, kterou chcete našetřit. Tento finanční obnos se v pozdější fázi nedá měnit, aniž by z toho plynuly jisté změny ve smlouvě. Cílová částka je pevná hranice, která se nedá překročit (případně za poplatek u mnoha spořitelen), a proto byste jí měli mít z dlouhodobého hlediska předem promyšlenou. Z této částky pak zaplatíte přibližně půl až jedno procento za sjednání stavebního spoření a určuje se z něj výše měsíčních splátek. Ty stanovují většinou minimální hranici, takže můžete spořit i vyšší částku. Samozřejmě berte v potaz, že pokud budete chtít maximální státní příspěvek, pak musíte uložit dvacet tisíc ročně po dobu šesti let, což měsíčně činí přibližně tisíc sedm set korun.