Upravit stránku

Stavební spoření je jedním z produktů, které se mohou hodit, pokud chceme našetřit peníze, a to z dlouhodobého hlediska. Stát všem, kdo spoří po dobu šesti let, přispěje ve výši 10 % z roční naspořené části, maximálně však dva tisíce. Přes samotným založením musíte vědět, jak nastavit cílovou částku stavebního spoření. Pojďme si říci vše, co byste měli vědět a na co si dát pozor.


Proč zakládáte stavební spoření?

Tuto státem podporovanou finanční službu můžete použít hned ve dvou případech. Prvním důvodem často bývá spoření do budoucna, jehož bonusem je již zmíněný státní příspěvek. Druhým a neméně častým případem je založení k získání řádného úvěru, který můžete využít na rekonstrukci či modernizaci stávajícího bydlení. V obou případech je dobré vědět, jak nastavit cílovou částku stavebního spoření, protože jde o základní kámen celého spoření. Řádný úvěr nedostanete dříve jak po dvou letech spoření. 


Jak nastavit cílovou částku stavebního spoření

Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření si musíte stanovit cílovou částku, kterou chcete našetřit. Tento finanční obnos se v pozdější fázi nedá měnit, aniž by z toho plynuly jisté změny ve smlouvě. Cílová částka je pevná hranice, která se nedá překročit (případně za poplatek u mnoha spořitelen), a proto byste jí měli mít z dlouhodobého hlediska předem promyšlenou. Z této částky pak zaplatíte přibližně půl až jedno procento za sjednání stavebního spoření a určuje se z něj výše měsíčních splátek. Ty stanovují většinou minimální hranici, takže můžete spořit i vyšší částku. Samozřejmě berte v potaz, že pokud budete chtít maximální státní příspěvek, pak musíte uložit dvacet tisíc ročně po dobu šesti let, což měsíčně činí přibližně tisíc sedm set korun.

Jak nastavit cílovou částku stavebního spoření?

Proto si velmi dobře promyslete, jakou částku chcete naspořit, jakou finanční částku dokážete během roku uložit a pro jaké účely jí chcete v budoucnu využít. Vše samozřejmě záleží na individuálních potřebách jednotlivce, takže pokud všechny tři body promyslíte, cílovou částku raději o něco zvyšte, abyste měli případnou rezervu. Držte se raději následujících zásad:

  1. Výši cílové částky nenastavujte příliš vysoko, protože se z ní platí poplatek za uzavření smlouvy o stavební spoření. Ta obvykle činí 1 %, a tudíž čím nižší cílová částka, tím jsou nižší poplatky.
  2. Naopak nesmí být cílová částka příliš nízká, aby nenastalo přespoření, které je nežádoucí a může mít nežádoucí dopad (např.poplatek).

Pro lepší stanovení cílové částky vám mohou pomoci přehledy jednotlivých tarifů stavebních spořitelen. Lépe si tak můžete spočítat, kolik byste chtěli našetřit, jakou částku byste platili měsíčně a samozřejmě celkovou hodnotu stavebního spoření s počtem let. Podrobnější informace a lepší odhad vám může také poskytnout kalkulačka stavebního spoření. Nabídne vám ve své základní podobě možnost nastavit si měsíční částku a délku doby, po níž chcete mít vedeno stavební spoření. Snadno a rychle tak dostanete orientační přehled o tom, kolik byste naspořili za určitou dobu.


Dá se změnit cílová částka?

Při dočtení až sem vás určitě napadlo, že se s výší cílové částky určitě dá v budoucnu pracovat. Ano, je to možné, ale musí s tím samozřejmě stavební spořitelna, u které stavebko máte, souhlasit. V takovém případě často umožní změnu jen tehdy, pokud přistoupíte k celkové změně smlouvy o stavebním spoření. Ta je častokrát spojena s úrokovou sazbou, která tak může být vyšší a zároveň nevýhodná. Proto je maximálně důležité, abyste věděli, jak nastavit cílovou částku stavebního spoření už od samotného začátku. Pokud byste si chtěli stavebko uzavřít, ozvěte se nám. Poradíme.

Nahoru