Upravit stránku

Nabídka bytů je ve srovnání s minulými roky poněkud tenčí. Například 27. 4. 2020 byly na sreality.cz v nabídce bytů v Lysé nad Labem jen 3 byty. Ostatní města se počtem nabídek může samozřejmě lišit. Poptávka je ale stále vyšší než nabídka, což hlavně minulých letech vyšroubovalo cenu nemovitostí nahoru. Lidem, hlavně mladým, se přístup k vlastnímu bydlení značně komplikuje. Pražští se stěhují z Prahy. Ti z okolí Prahy se stěhují ještě dál, čímž se kolikrát zase prodlužuje dojezdová vzdálenost do práce... Jak teda najít byt a nedělat kompromisy?

Internet

Na internetu jsou stránky, kde se prodávají nemovitosti jedna za druhou. Asi nejznámější je sreality.cz. Ale jsou i další. Jak najít byt? Prohledejte je. Přes internet se dnes prodá 95 % nemovitostí. Ty hlavní servery jsou:

Některé nemovitosti se prodávají i přímo přes majitele bez spolupráce s makléřem. Jaké jsou rozdíly v prodeji v takovém případě jsme psali v tomto článku, který rozvádí hlavně, jak se makléř umí postarat o papírování a dodržet všechny zákonné předpisy. Jak najít byt, který prodává majitel sám? I tyto nabídky lze najít na některých inzertních serverech.

Kamarádi, známí a sousedi

Pokud nikde na internetu není byt, který by se vám líbil, vsaďte na starou dobrou ústní lidovou slovesnost. Zeptejte se známých, jestli o ničem neví. Vědět by mohli i sousedi. Můžete se takto dostat i k nabídkám v lokalitách, které se vám sice líbí, ale nikoho tam neznáte. Někdo se třeba objeví a vy se dostanete na prohlídku ještě dřív, než si majitel vůbec rozmyslí, jak by svou nemovitost nejraději prodával. Kreativitě se meze nekladou, zvlášť když je bytů teď méně.

Jak najít byt

Zkuste se podívat v okolí, jestli některá z firem nebude v brzké době začínat se stavbou bytového domu. To je další způsob, jak najít byt. Váš budoucí domov totiž ještě ani nemusí existovat. V okolí Nymburka, ale i v Praze, staví například firma PMS, jejíž byty mají nízké provozní náklady a vysokou kvalitu výstavby. Na super byt se vám třeba vyplatí si počkat. Výhodou nákupu novostavby od developera je, že neplatíte daň z nabití nemovité věci, která je v současné době 4 % z ceny nemovitosti.

Jak najít byt přes neveřejné nabídky

Ne všichni prodejci chtějí nabídnout svou nemovitost veřejně. Důvodů může být víc, například nechtějí, aby o prodeji zatím sousedé nevěděli. To vám jako kupujícímu může být jedno. Důležité je, že se dostanete k nabídce, o které moc lidí neví, moc lidí na ni nevolá a o nemovitost není tahanice. Jak najít byt? Vyplatí se spojit s makléři a optat se. Než se nemovitost objeví ve veřejné nabídce, může trvat klidně 3 dny. Během těch se podepíšou smlouvy o zastupování prodávajícího realitním makléřem, poté makléř nemovitost nafotí, možná udělá home staging, připraví prezentaci, dodá popisek, vyvěsí plachtu na balkón a vymyslí i další způsoby, jak nemovitost prodávat. Během této chvíle ví o prodeji této nemovitosti jenom on… a pár vyvolených. Kontaktujte realitního makléře, sdělte mu svou představu a zeptejte se, jestli o nějakém takovém bytu nebo domu neví. Možná právě jeden takový připravuje a vy se o něm můžete dozvědět jako první. Dnes, když se na nemovitosti "stojí fronty", můžete takhle koupit velmi pěkné bydlení dřív, než vám ho někdo vyfoukne.

Jak najít pronájem, jsme psali v jednom z našich předešlých článků. Pokud tedy zatím nechcete kupovat, bude se vám hodit spíš tento článek.
 

Nahoru