Upravit stránku

V době korony musela řada z nás přijít, jak na práci z domova, a nově vzniklé situaci se přizpůsobit. I my jsme si vyzkoušeli tzv. home office a sdílíme pár tipů z praxe. Zjistěte, jak na práci z domova, a udělejte ještě více práce než obvykle z kanceláře.

Výhody a nevýhody práce z domova

Home office je jeden z nejžádanějších zaměstnaneckých benefitů. Lidem se líbí:

  • svoboda nakládat s časem,
  • vybrat si místo, odkud budu pracovat,
  • ušetřený čas za dojíždění,
  • ušetřené náklady na dojíždění a stravování po cestě.

Naopak má home office i své nevýhody:

  • náklady na vybavení vlastního pracovního místa,
  • sociální izolace během pracovní doby,
  • člověk se musí řídit sám.

Přes všechny výhody může být tento poslední bod kamenem úrazu pro všechny, kteří byli dosud zvyklí na pevný řád stanovený zaměstnavatelem. Jak nemusíte na vlak, může se najednou stát, že odsunete budík... o 2 hodiny. Jakmile pracovník na home office začne svou práci flákat, firma se to velmi brzy dozví. OSVČ vidí, kolik toho odpracovali téměř ihned. Nemají totiž paušální plat, takže skutečně dostanou zaplaceno jen za to, co v ten den skutečně odpracovali. Jak tedy na práci z domova, aby nebyly výkyvy ve výsledcích vaší práce?

Kázeň a řád

Možnost pracovat z lehátka na zahradě je splněný sen. Jenže tato svoboda je vykoupená striktní disciplínou. Pracovník na home office se může klidně opalovat, když skutečně odpracuje, co má, a hotovou práci odevzdá včas v požadované kvalitě.
 

jak na práci z domova

Ultimátní tip, jak na práci z domova, se nám osvědčilo dělat všechno jako vždycky. Na konci pracovního dne si naplánovat ten následující a napsat si čas online schůzek apod. Současně pomyslně rozdělte práci a volný čas. Ono jet z práce vlakem domů je skvělý rituál, během kterého si mozek uvědomí, že práce skončila. Po příjezdu do domoviny následuje volno. Na home office žádný jízda vlakem neexistuje, snadno se tak stane, že práce nemá konec. V takovém případě můžete v práci skončit například rituálním zaklapnutím notebooku. Ti, kteří skutečně potřebují jasný předěl, mohou před prací a po práci z domova obejít blok. Jednoduše tak člověk získá pocit, že právě přišel do práce.

Oblékněte se do práce, i když do ní nejdete. Oblečení má vliv na lidskou psychiku. V "pížu" se člověk jen těžko propadne a zahloubá do tajů realitního obchodu, ale i jakékoliv jiné práce, než když je ve vyžehlené košili.

Dělejte si přestávky. V práci probíhají tak jako samovolně. Někdo za vámi přijde s dotazem, a když už jste v diskusi, pochlubíte se, jak se má i váš pes nebo jaké auto by bylo super se vaší garáži. To na home office neexistuje. Na "pracovišti" jste sami, a tak pracujete. Mysl občerství krátká procházku na slunci nebo deset dřepů. Těmi navíc protáhnete ztuhlé svalstvo. Slibte si, že každých 45 minut vstanete a protáhnete se.

Jak na práci z domova s dětmi

Pracovat doma sám je samo o sobě náročné. Co když jsou k tomu s vámi v domácnosti i děti? Hlavně ty mladší obvykle špatně chápou, co je to home office. Zařiďte si pracovní místo bez možnosti přístupu. Pokud to jinak nepůjde, otočte klíčem od své pracovny. Partnerovi, například manželce na mateřské, sdělte, že potřebujete skutečně pracovat bez vyrušování. I dětem prospěje režim. Zadejte úkoly, pusťte pohádky, určete omalovánky k vybarvení.
 

Realitní makléř v průběhu koronaviru

Naše podnikání naštěstí nebylo zasaženo krizí zas tak výrazně. V čase, kdy zájemců na prohlídku nebylo kvůli zákazu vycházení tolik, jsme se věnovali dokončení rozjednaných prodejů. Pokles práce tak nebyl žádný. Poctivě jsme pak na schůzkách a předání nemovitostí dodržovali rozestupy, smlouvu mohl klient podepsat jen vlastní tužkou, abychom vyhověli všem hygienickým opatřením. Kdo chtěl nebo nechtěl na prohlídky, jsme nechali ke zvážení každému. Samozřejmostí byl desinfekční gel jak v autě, tak v teď v kanceláři a roušky, které jsme dokonce rádi rozdávali lidem v první linii. Rychle se nám naštěstí povedlo přizpůsobit a žádný obchodní případ nám nestál. Jsme rádi, že jsme si na vlastní kůži znovu vyzkoušeli, že jsme tu pro klienty kdykoliv. :)

Nahoru