Upravit stránku

Kvůli koronaviru nemůže mnoho lidí chodit běžně do práce nebo podnikat. V důsledku toho se jim mohly zmenšit příjmy, ze kterých platili své úvěry. Vláda připravila zákon č. 177/2020, podle kterého mohou lidé požádat o odložení splátek.

Kdo může žádat a na jak dlouho

O odklad splátek úvěrů může žádat kdokoliv, kdo se dostal kvůli koronaviru do tíživé finanční situace, a to jak fyzické osoby, tak OSVČ i firmy. Splátky si můžete odložit do 31. července nebo do 31. října 2020. Termín je závazný. Pokud se rozhodnete pro říjen, začít platit dřív nemůžete. Pokud chcete přestat platit příští měsíc, požádejte o odklad splátek do konce tohoto měsíce. Např. v červnu už nechci posílat splátku, zažádat musím do 31. 5. 2020. O odklad splátek můžete žádat u hypotéky, spotřebitelského úvěru, podnikatelského úvěru i konsolidovaných úvěrů sjednaných před 26. březnem 2020. Naopak se odklad netýká kreditních karet, kontokorentních a revolvingových úvěrů, operativních leasingů nebo úvěrů v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Odklad splátky nedostanete ani u úvěru, s kterým jste byli k 26. březnu 2020 v prodlení více než 30 dnů.

Jak žádat o odklad splátek

Odložení splátek není plošné, každý si o odklad musí požádat u své banky. I tak dostaly banky k dnešnímu dni (30. 4. 2020) přes čtvrt milionu žádostí. Na jejich stránkách najdete online formulář k vyplnění. U některých bank můžete dokonce požádat ve svém internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci. Žádost je zdarma. Pro každý úvěr je nutné vyplnit formulář zvlášť. K vyplnění žádosti nebudete potřebovat ani jedno z potvrzení o:

  • pracovní neschopnosti
  • ztrátě zaměstnání
  • zkrácení mzdy
  • ošetřovném pro dítě z důvodu zavření škol

Stačí, když k žádosti připojíte čestné prohlášení.

jak na odklad splátek

Možné nevýhody odkladu splátek

Dříve plynula diskuse o tom, že odklad splátek povede k negativnímu zápisu v registru dlužníků. To by mohlo rapidně snížit vaši kredibilitu do budoucna. V dalších letech byste měli daleko těžší získat úvěr nebo ho dokonce refinancovat. Podle serveru Ministerstva financí ale odklad splátky k negativnímu zápisu nakonec nepovede. U vašeho úvěru nezapíše banka v registru dlužníků "dluh", ale zapíše pouze "odložení splátek". Udělat to musí, ale nemělo by se k tomu následně při žádosti o další úvěr přihlížet. S registrem dlužníků byste kvůli odložení splátek proto neměli mít problém. S odkladem splátek sice klesnou vaše měsíční náklady, v průběhu trvání odkladu se však půjčka i hypotéka nadále úročí. V důsledku toho roste celková dlužná částka, čímž se zvyšují celkové náklady na úvěr. Jinými slovy: během odkladu splátek sice nic neplatíte, ale u úvěru vám stále nabíhají úroky. Ty budete muset v každém případě zaplatit. Doba splatnosti úvěru se tím prodlouží. Výše měsíční splátky zůstane stejná. Firmy budou úrok platit průběžně i v době odkladu splátek. Pokud odklad ve skutečnosti nepotřebujete, je výhodnější splátky platit dál. Pozor na pojištění schopnosti splácet, pojištění nemovitosti nebo domácnosti, které musíte platit i během odkladu.

Nahoru