Upravit stránku

Dnes v době ekonomického blahobytu mnoho lidí přemýšlí, kam uložit peníze. Pozemky a půda jsou stovky let sázkou na jistotu. I přes výkyvy světových ekonomik příliš neztrácely, zato následně vyrostly vzhůru – nejvíce v posledních letech. Jak na investice a zhodnotit své peníze?

Ideální pozemek

Jako u každé investice, tak i u investice do pozemku je potřeba si věci dobře rozmyslet. Vhodný pozemek leží na místě s dobrou občanskou vybaveností. Tímto se řiďte, a to ať máte investici do pozemku jako spekulaci, tak pro své potomky do budoucna. Každého, kdo bude chtít na tomto místě stavět, bude občanská vybavenost zajímat. S investicí do pozemku na další dobu si můžete vyhrát. Koupit zemědělskou půdu a počkat na změnu půdy na stavební parcelu v uzemním plánování města, může zhodnotit váš vklad mnohonásobně víc než samotný růst cen půdy. V takovém případě si nejdřív zjistěte, jestli vůbec bude možnost pozemek na stavební parcelu změnit. Cena pozemku může růst i klesat, přičemž vývoj ceny závisí v případě investice do pozemku i na jeho okolí. Město se rozrostlo a vznikla poblíž vaše pozemku školka? Výborně. Cena jde nahoru. Postavili vedle pozemku hlučný obchvat, kudy denně projede padesát tiráků? Takový pozemek už tolik zájemců mít nebude. Chytrý investor více vydělává.

Výhody a nevýhody investice do pozemku

Nevýhodou investice do pozemku je, že nepřináší žádný pravidelný příjem – žádné úroky a pronájem. To jen pokud jde o zemědělskou půdu. Může vás proto napadnout koupit raději investiční byt. Na rozdíl od něj ale jde pozemek rozdělit na části a prodat z něj třeba jen polovinu. Ani údržba není nutná. Pozemek nikdo nevybydlí, stačí jen dvakrát do roka pozvat zahradníka. Růst cen sice není tak strmý, ale roste neustále. V posledních letech vyrostly ceny poněkud rychleji v souvislosti s bytovou krizí a nedostatečnou výstavbou. To platí hlavně v okolí Prahy, kde je třeba do vzdálenosti 100 kilometrů velmi obtížné sehnat pěkný stavební pozemek. Investice do pozemku je sázkou na jistotu. Neztratíte, ani když koupíte parcelu, s kterou zatím nevíte, co budete dělat. Počet nabídek na realitních serverech ukazují, že každá příležitost je cenná.

Jak na investice do pozemků

Z historie je patrné, že nemovitosti a nejvíc právě pozemky si dobře drží svou hodnotu i během ekonomických výkyvů. Pozemek proto ochrání vaše investované peníze i v případě hospodářské krize. Navíc dokonale chrání vaše úspory před inflací, tedy trvalým znehodnocováním. Mít v záloze pozemek je taky branou ke svému bydlení. Stavební pozemek totiž můžete použít i jako bankovní zástavu. Teď když banky nedávají 100% hypotéky a mnoho lidí na vlastní bydlení nedosáhne, vy nebudete mít problém. Pokud už své bydlení máte, můžete stejný luxus jednou předat i svým dětem.

Jak zvýšit hodnotu pozemku

Investice spočívá v tom, že ji investor za nějakou cenu koupí, aby ji v budoucnu prodal za vyšší. Cena pozemku roste vlivem tržní poptávky, ale dá se jí i pomoci. Byt jde nově vymalovat, u domu opravit střecha, ale jak zvýšit investici do pozemku?Záleží na typu pozemku, způsoby jsou různé. U pole jde zvýšit bonita půdy, les zhodnotí vysazení nových stromů a cenu stavební parcely zase zvýšíte přivedením inženýrských sítí. Bez jediné koruny může vzrůst cena pozemku tím, že se zlepší jeho okolí. Půda na kraji města se může v uzemním plánu změnit na stavební parcelu i, jak už bylo řečeno, za několikanásobnou cenu. Cenu zvýší i vznik kvalitní zástavby nebo zatraktivnění okolí. Ostatní investují a vyděláváte vy.
 

Nahoru