Upravit stránku

Uvažujete stále častěji o novém bydlení? V hlavě vám však stále vrtá, jak koupit svou první nemovitost a na co si dát pozor? V tom případě jste na správném místě a společně se podíváme na to, co byste měli mít na paměti, pokud jste opravdu rozhodnutí koupit svou první nemovitost.

 

Zhodnoťte svou finanční situaci

Předtím než začnete nějakou nemovitost kupovat, měli byste zhodnotit finanční stránku celé záležitosti. Máte k dispozici vlastní peníze na koupi první nemovitost nebo si budete finanční prostředky zajišťovat prostřednictvím úvěru anebo hypotéky?

 

Pokud je jasnou volbou druhá varianta, určitě nebude od věci najít si dobrého finančního poradce nebo makléře, který zhodnotí situaci. Ten vám buď doporučí, nebo nedoporučí koupit nemovitost v určité výši, a to dle vaší stávající finanční situace. Vyřeší za vás i otázku úvěru a hypotéky, tudíž v případě financování z vypůjčeného kapitálu, vám doporučí, kam zajít. Ušetříte tak drahocenný čas.

 

Agent nebo sami aneb jak koupit svou první nemovitost

Na úplném začátku byste si měli ujasnit, jak celý proces výběru vysněné nemovitosti bude probíhat. Určitě není problém koupit dům či byt svépomocí. Také však lze využít zkušenosti odborníka na reality, který vám poradí, jak koupit svou první nemovitost. Hlavně vás celým procesem bezproblémově provede.

 

V prvním případě vás vše bude stát velkou časovou investici a zjišťování, v tom druhém naopak peníze, ale vyhnete se tak problémům, na které můžete v průběhu nákupu narazit.

jak koupit svou první nemovitost

Kde chcete bydlet a prohlídka nemovitosti

Zásadní otázka při výběru nemovitosti může být trochu opomíjená, ale je jednou z nejdůležitějších. Na otázku „Kde chcete bydlet?“,  byste si měli umět odpovědět na úplném začátku. Mějte na paměti, že s tímto krokem jsou spojené další aspekty, jako je dojíždění do práce, popřípadě jak blízko je škola pro děti nebo noví sousedé v okolí.

 

Máte-li ve všem jasno, na řadu určitě přijde samotná nemovitost a její stav. Zde chcete budovat budoucí domov, a proto musíte prohlédnout a vyhodnotit jeho případné komplikace. Chcete rekonstruovat, rovnou bydlet nebo jste našli skryté závady, o kterých se majitel nezmínil.

 

Nenechte tedy nic náhodě a rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít odborníka na stavby. Ten vám určitě zhodnotí technický stav nemovitosti, a to z odborného pohledu. Některé nedostatky vám jako laikovi mohou uniknout.

 

Vyjednávání a smlouvy

Mít jasno je důležité. Víte všechna pro a proti nemovitosti, ale tím ještě vaše cesta, jak koupit svou první nemovitost, zdaleka nekončí. Určitě nezapomeňte vyjednávat o stanové ceně nemovitosti. Ta v mnoha případech může být nadsazená, a pokud dokážete vyjednávat, rozhodně se toho nebojte. Vše určitě podložte pádnými a rozumnými argumenty.

 

V neposlední řadě určitě nesmíte zapomenout na smlouvy, které se ke koupi vážou. Dohodněte se, kdo vše obstará. Také byste měli vědět, zdali nejprve sepíšete smlouvu o smlouvě budoucí nebo rovnou kupní smlouvu. V prvním případě zaplatíte zálohu a prodejce nemovitosti se tím zavazuje, že nemovitost (byt, dům) nebude nadále nabízet.

 

U zálohy mějte na paměti, že v případě koupě bude cena zahrnuta do pořizovací částky nemovitosti. Slouží jako taková jistina pro prodejce, kdybyste si koupi rozmysleli. Tato mince má i druhou stranu. Neměli byste  zapomínat, že záloha vám bude navrácena v případě, že k nabití nemovitosti nedojde z jakéhokoliv důvodu ze strany majitele. Tím si pojistíte, že o peníze nepřijdete a zpravidla ve smlouvě bývá obsažena i pokuta za nedodržení smlouvy.

 

Další smlouvou je Smlouva o úschově finančních prostředků či listin. Ta slouží jako opatření pro hladký průběh koupě a nabití vlastnických práv. Peníze se posléze vyplácejí dle splnění jednotlivých úkonů, jako je třeba převod vlastnictví, zápis do katastru nemovitostí a tak dále.

 

Až v poslední fázi se podepisuje Kupní smlouva. V ten okamžik už by mělo dojít k převodu vlastnických práv k nemovitosti. Určitě byste měli vědět o všem, co se nemovitosti týče, třeba jestli je zde věcného břemena, je ve spoluvlastnictví někoho dalšího nebo další záležitosti, s nimiž se můžete setkat. Zkrátka musíte mít stoprocentní jistotu, že je vše správně.

 

Nyní už víte, jak koupit svou první nemovitost. Určitě to není jednoduchá záležitost a může skrývat spoustu nástrah. Věříme však, že teď už vás nic nepřekvapí a vše si důkladně prověříte.

 

Nahoru