Upravit stránku

Co si koupit – dům, nebo byt? Pokud stojíte na začátku velkého nákupního rozhodnutí, zjistěte si max. informací, abyste udělali dobře. Jako makléři můžeme přispět svých názorem z praxe.

Výhody domů

Bydlení v domě se mnohdy považuje za ten nejlepší způsob bydlení. Uvidíte, že má však vedle výhod i své nevýhody. Úvaha, jestli dům, nebo byt tedy rozhodně není špatná. První výhoda domu je určitě zahrada. Přestože se dnes prodávají i byty s předzahrádkou, několik set metrů zeleného lánu to nenahradí. Zvlášť jestli chcete mít psa nebo sázet stromy. Každá obec může mít jiné pravidlo, kolik procent plochy můžete maximálně zastavit. Parcela velká okolo 800 metrů čtverečných by měla však stačit většině rodin. Pro stavbu domu vyberte vhodný pozemek. Makléř ví, jak pozemek zkontrolovat a ověřit, jestli se na něm kupříkladu může skutečně stavět.

Prostor

Dům, nebo byt? Zvolte dům, pokud máte v hlavě jasnou představu tom, jak by měl vypadat. Rozhodnete-li se stavět, ve spolupráci s projektantem svou představu přivedete k životu. Domy také bývají obecně větší než byty plus můžete stavět do patra nebo postavit sklep. Na rozlehlé zahradě pak můžete pěstovat růže nebo i stromy, které byste na balkóně pěstovaly těžko. To ani nemluvíme o kutilství. Pořádná dílna může být jen u domu.

Soukromí

O dům se staráte jen vy sami. Ne společenství vlastníků jednotek. Nemusíte s nikým debatovat, kdy uděláte střechu a jakou. Uděláte tu, která se vám líbí. O sousedech uslyšíte jen málokdy. A i pokud se sousedy sdílíte zdi z obou stran domu, můžete si být jistí, že jsou dost silné, abyste měli všichni dostatečné soukromí.

Výhody bytů

Pokud zvažujete, jestli dům, nebo byt a nechce se vám trávit moc času úklidem a údržbou, vezměte byt. Při koupi ale dejte pozor a nemovitost si ověřte na katastru. Makléř vám k nemovitosti zjistí, jaká jsou na ní břemena nebo jestli nejsou podivné majetkové poměry.

Sousedi a hluk

Zvlášť v panelových domech je hodně slyšet. Zdi jsou totiž tenké. Když si vedle vás někdo udělá „diskotéku“, uslyšíte každé tuc. Podél stoupaček mohou k vám do patra také stoupat pachy z vaření. Makléř by vám poradil nainstalovat revizní dvířka. S hlukem to bude ale těžší.  O dům se stará SVJ. Tím vám odpadají starosti s údržbou domu. SVJ ale může také rozhodnout, že se bude rekonstruovat část domu, kterou absolutně nevyužíváte. Například výtah, když bydlíte v přízemí. Jakmile si SVJ stavební úpravu odhlasuje, nic s tím neuděláte.

Dostupnost a pronájem

Byt je rozhodně variabilnějším způsobem bydlení. Také je vhodný jako startovací bydlení pro mladé rodiny, než si našetří víc peněz. Po odstěhování se navíc byt lépe pronajímá než dům. Nejžádanější jsou byty o dispozici 2kk a 3kk ve městech. Jen pozor při výběru nájemníka. Na první pohled solidní zájemce se ze dne na den může stát neplatičem, kterého navíc jen těžko vystěhujete. Než soud vydá soudní příkaz k vystěhování, může trvat měsíce i roky. Makléř umí zájemce prověřit v různých registrech a zjistit například, jestli nemá exekuce.

Dům, nebo byt? Chata

Pokud chcete využívat výhod bytu a života ve městě, ale přesto občas zatoužíte po zahradě a kutilské dílně, poohlédněte se po chatě. U ní dejte jen pozor stavební defekty, s kterými vám pomůže makléř. Chaty se taky lépe udržují, a jakmile se přírody dostatečně nabažíte, můžete se vrátit opět do města.

Nahoru