Upravit stránku

Pořídit si bydlení je existenční záležitost každé rodiny nebo jednotlivce. Kdo nechce do nájmu, má z pravidla dvě možnosti, a to družstevní byt, nebo osobní vlastnictví. Co si vybrat?


Družstevní byt, nebo osobní vlastnictví – jaký je rozdíl?

Naprosto nejjednodušší formou vlastnictví je to osobní. Byt vám patří. Můžete si s ním nakládat, jak uznáte za vhodné. V katastru nemovitostí stojí vaše jméno. Na druhou stranu byt v družstevním vlastnictví ve skutečnosti nevlastníte. Vlastníte pouze podíl na bytovém družstvu, které dohromady splácí úvěr na výstavbu. Družstvo je vedeno v obchodním rejstříku jako právnická osoba. Nikde není kolonka Vlastník, u kterého by bylo vaše jméno. Máte jen nájemní smlouvu s družstvem, které se řídí podle svých stanov. Do osobního vlastnictví vám byt přejde, až po splacení vašeho podílu. Někomu může anonymita vyhovovat. Vlastnictví podílu na družstvu totiž není nikde dohledatelné.


Nakládání v bytem

S bytem v družstevním vlastnictví nemůžete nakládat, jako kdyby byl váš. Například ho smíte pronajímat, ale jen se souhlasem družstva. Pokud to si postaví hlavu, žádný nájem získat nemůžete. Byt nesmíte ani zastavit bance proti jinému hypotečnímu úvěru. 


Výhody

Družstevní byt, nebo osobní vlastnictví? Přes všechny nevýhody, které jsou spojené s nakládáním s nemovitostí, má družstevní byt i několik výhod. Protože vlastní družstvo všechny byty naráz, má také vliv na skladbu družstevníků. V některých domech si družstva například dali do stanov, že nepřijímají žádné cizince nebo právnické osoby. Dále může družstvo ze své moci zajišťovat bezproblémový chod v domě. Pokud by například jeden z družstevníků začal bez souhlasu družstva se stavebními úpravami, které odporují stanovám, může ho družstvo až vyloučit. Družstvo se také stará o opravy domu, okna, topení a revize. Dokonce i energie i fond oprav platíte v rámci nájemného. Správu a vyúčtování energií i celého chodu domu má totiž taky družstvo. Pokud nemáte byt na investici a chcete bydlet, aniž byste se museli o vše starat sami, družstevní byt může být skvělá volba.

Družstevní byt, nebo osobní vlastnictví

Cena bytů

Při výběru, jestli družstevní byt, nebo v osobním vlastnictví hraje roli cena. Byty v osobním vlastnictví jsou totiž dražší. V nabídce jsou družstevní byty dokonce i o 10–30 % levnější podle toho v jakých regionech ČR. Donedávna byly navíc byty v osobním vlastnictví zatíženy daní z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z kupní ceny.


Financování bydlení

Velký rozdíl je v možnosti byt financovat. U bytu, který kupujete do osobního vlastnictví, můžete jednotku zastavit bance proti hypotečnímu úvěru. U družstevního bytu toto nelze. Družstevní byt je tedy sice levnější, ale nemožnost si na něj vzít hypotéku bez jiného zajištění, může být pro mnohé nepřekonatelnou překážkou.

TIP: Družstevní byt „na hypotéku“ lze koupit, jen když je byt těsně před převodem do osobního vlastnictví. Jedná se však jen o výjimku. Ideální je mít i příslib družstva, že vám byt do osobního vlastnictví skutečně přejde, a to maximálně do 2 let. V takovém případě můžete zažádat o předhypoteční úvěr. V momentě, kdy bude byt váš, jej bance zastavíte a předhypoteční úvěr se změní na normální hypotéku s nižším úrokem.

Družstevní byt můžete financovat i pomocí stavebního spoření. To bude ale stačit jen na byty dál od Prahy, protože na úvěr ze stavebního spoření bohužel nezískáte tolik peněz jako na hypotéku. Například Buřinka právě teď nabízí (při vydání tohoto článku) půjčku 3,5 mil. Kč s úrokem 4,35 % p. a. bez zajištění nemovitosti. Před samotnou koupí si zjistěte:

 

  • jak vysoká je nesplacená anuita
  • povoluje družstvo byt podnajímat
  • jaké jsou stanovy družstva, domovní řád, další předpisy
  • jak družstvo hospodaří a jaký má dluh

V tomto článku jste se dočetli to nejdůležitější, abyste se mohli rozhodnout, jestli družstevní byt, nebo osobní vlastnictví. Přejeme hodně štěstí ve vašem novém bydlení.

Nahoru