Upravit stránku

Při dnešních vyšších cenách pozemků se rozpočet na stavbu samotného domu můžu značně zúžit. Dřevostavbu lze postavit levněji. Oproti nižší ceně má své výhody, ale i nevýhody. Prozkoumejte je všechny pečlivě. Jedině tak se můžete správně rozhodnout, zdali si postavit dřevostavbu, nebo zděný dům.


Co je to dřevostavba

Nejdřív si řekneme, co je to dřevostavba a čím se liší od zděného domu. Jeden z mýtů, který o dřevostavbách koluje, je, že dřevostavba je roubenka, která shoří nebo ji rozkouše červotoč. Dřevostavba je plnohodnotný dům, jehož nosnou konstrukci tvoří podle moderních trendů dřevo. Dnes je materiál na takové úrovni, že je dřevostavba naprosto plnohodnotná. U pořádné dřevostavby tvoří podíl dřeva více než 50 %. Stavba se skládá z dřevěných sloupů opláštěných deskami s izolační vrstvou. Chcete postavit dům pro rodinu a bojíte se, jestli bude dřevěný materiál stavit? Při rozhodování, jestli dřevostavbu, nebo zděný dům tato věc skutečně nepředstavuje překážku. Dřevostaveb navíc existuje 6 základních druhů, ze kterých si můžete vybírat:

  • Skeletové
    • Lehký skelet – nízký četnost stavebních prvků
    • Těžký skelet – dekorativní dřevěné sloupy v interiéru
  • Panelové – hrubá stavba do tří dnů
  • Roubenky
  • Sruby
  • Modulární – možnost „přikoupit si další místnost“ a dostavět
  • Konstrukce z vrstveného masivního dřeva – dokonalá tvarová stabilita

Liší se podle konstrukce. Některé pro představu uvádíme s jednou z mnoha jejich výhod.


Dřevostavbu, nebo zděný dům

I přesto, že má u nás v Česku zděná stavba svou zarytou tradici, zájemců o dřevostavbu roste. Při rozhodování, jestli postavit dřevostavbu, nebo zděný dům ale nestačí jen porovnat cihlu se dřevem.


Cena – u dřevostavby můžete čekat nižší cenu, ale ne vždy. Například u roubenky, pro jejíž stavbu potřebujete mít kvalitní masivní dřevo, se cena vyšplhá překvapivě třeba až na úroveň zdiva. U jiných typů dřevostaveb bývá cena nižší až o několik stovek tisíc korun. V potaz berte i to, jestli si chcete dům stavět svépomocí. U zděné nemovitosti si můžete sami objednat materiál. Také znalost stavby zděných domů je u řemeslníků vyšší než u stavby z dřevěných materiálů.

dřevostavba, nebo zděný dům

Energetická náročnost – trh teď skloňuje hesla jako nízkoenergetický nebo dokonce pasivní dům. Často se pojily právě s moderní dřevostavbou, která tomuto standardu odpovídala. S povinností opatřit si ke stavbě průkaz energetické náročnosti budovy musí mít ale minimální spotřebu energie všechny nové domy zděné i dřevěné. Velmi úsporný zděný dům bude ale muset být daleko masivnější a se silnými zdmi. Takový dům zabere více místa a na menší parcele bude vypadat velmi robustně. Při volbě, jestli dřevostavbu, nebo zděný dům proto také zvažte, kde bude dům stát a na jakém pozemku.


Výstavba – u stavby samotné dřevostavby neprobíhají žádné mokré procesy. Nemusí tuhnout beton, nejsou technologické přestávky. Dřevostavba nemusí zrát, ani vymrznout přes zimu u některých typů konstrukcí. Hrubou (dřevo)stavbu můžete mít do 3 týdnů. Čas stavby je proto jednou v největších výhody dřevostavby před zděným domem. U stavby zděných domů se často práce protahují na roky. To je ale dané tím, že hodně lidí staví své domy svépomocí jen za pomoci svých přátel nebo příbuzných. Stavební firma to bude mít dřív. I ostříleným profíkům to ale bude trvat alespoň pár měsíců.


Životnost – věc, o kterou se nikdo nestará, chátrá. To platí i u domů, ať zděných nebo cihlových. Každý materiál se přitom udržuje jinak. Rozdíl je v tom, že zdivo se snáz opravuje před dřevem. Navíc lze v interiéru dělat větší zásahy. U dřevostavby jste limitováni dřevěnými trámy, na kterých dům stojí.


Zelená vpřed – ekologie je teď trendy. I přesto, že může z venku dřevostavba vypadat ve finále jako zděný dům, její cena bude cca o 10 % nižší. Navíc je šetrnější k životnímu prostředí. Dřevo je totiž obnovitelný zdroj na rozdíl do cihly. Dokonce i na výrobu stavebních komponent je dřevo k životnímu prostředí daleko mírnější. Spotřeba energie je v tomto případě až 10x nižší.


Dilema dřevostavba, nebo zděný dům tedy nemá jasného vítěze. Vždy záleží penězích, vkusu, pozemku a citu pro životní prostředí. Třeba se vám zalíbí dům v z naší nabídky. Podívejte se na domy ve svém okolí.

Nahoru