Upravit stránku

Přemýšleli jste někdy o tom, jaká má být správná údržba rodinného domu a proč bychom se nemovitosti měli věnovat? Jako se staráme sami o sebe, tak i náš dům si zaslouží nutnou dávku péče, aby byl z dlouhodobého hlediska ve správné kondici. Nejenže se nám potencionální problémy nenahrnou do budoucna, ale zabráníme nežádoucím situacím. Náročnost údržby domu samozřejmě bude záležet na tom, z jakých materiálů je postaven. Zapomínat by se také nemělo na nejrůznější technologie, které nám usnadňují život. Pojďme se tedy podívat na to, co bychom měli kontrolovat v průběhu roku. Zaměřte se na věci takříkajíc denního užití.


Kontrola kotlů

Plynové kotle mohou způsobit velké nepříjemnosti, pokud nefungují správně. Výjimkou nejsou ani ty na pevná paliva, které dokáží být plně automatizovány. Proto byste situaci neměli podceňovat a věnovat jim potřebnou pozornost alespoň jednou ročně. Ideální období pro provedení kontroly je nejlepší před začátkem topné sezóny. Kontrolu by měl provést odborník.


Revize kotle a komínu

K zajištění dobrého a správného fungování a také energetické úspory by se měla dělat celková revize kotle. Provádí se minimálně po třech rocích specialistou, který vyčistí potřebné části a popřípadě vymění dosluhující díly. Zejména u pevných kotlů je revize povinná ze zákona. S topením pevnými palivy je spojena i celková údržba komínů. Jejich kontrolu provádějte každý rok. Vhodným obdobím je před samotnou topnou sezónou, protože jsou kominíci s sezóně zpravidla dost vytížení. Předejdete tak nežádoucímu usazování sazí, které mohou vést k nepříjemnostem. Potřebnou péči věnujte i krbovým kamnům a ujistěte se, že jsou prvotřídně vyčištěna.


Elektrorozvody a proudový jistič

Elektrorozvody kontrolujeme jednou za pět let a jakékoliv úpravy přenechejte specialistovy. Naopak proudový jistič kontrolujeme jednou za dva roky. Zjistíte tím jeho správnou funkčnost, která spočívá v ochraně proti přepětí či závadě.

Vypouštění a kontrola vodovodů

Zvýšené kontroly vodovodů dbejte u venkovních částí rozvodů. Zejména pak před příchodem mrazů. Jde o to zajistit, aby všechny systémy byly správně vypuštěny. Tím jsou míněny zejména venkovní, napojení bazénů, hadice, automatické systémy na zavlažování a další vybavení. Zamezíte tím hrozícímu poškození i možnému zhoršení kvality vody. U chalup či chat vypouštíme vnitřní rozvody vody vždy, pokud místo opouštíme na delší dobu než týden. Správná údržba rodinného domu musí ale proběhnout i navenek.


Pečujte o čistotu okapů

Čistota a správné fungování okapů je jednou z věcí, kterou byste určitě neměli podceňovat. Bezproblémový odvod vody nebo nepoškozený okap vám ušetří budoucí výdaje. Pokud by fasáda vašeho domu navlhla, časem by se poškodila a tím by způsobila nepříjemné záležitosti, které byste potom řešili. Kontrolu provádějte dvakrát ročně. Nejvhodnějšími obdobími jsou jaro a podzim. Vaší pozornosti nesmí uniknout ani čistota a průchodnost odvodních kanálků, které taktéž mohou poškodit fasádu a základy domu.


Na střeše i hromosvodu záleží

I lehce poškozená střecha může natropit nežádoucí problémy. Zkontrolujte, zdali na ní není jakákoliv prasklina, popřípadě zda není potřeba vyměnit poškozené tašky na střeše. I drobné opravy ušetří spoustu peněz, které byste museli v budoucnu investovat. Kontrolu provádějte minimálně dvakrát ročně. Když už budete na střeše, vizuálně si prohlédněte i hromosvod. Jeho kompletní revizi byste měli plánovat zhruba po čtyřech letech. 


Fasáda, okna a dveře

Jednoroční údržba se nevyhne ani oknům a dveřím. Vše, co se pohybuje, bude potřebovat pro bezproblémový chod promazat panty. Vybírejte k tomu speciálně určené výrobky. Čas od času je vhodné zkontrolovat fasádu domu, jestli nedošlo k jejímu narušení. Nejčastějším problémem jsou nežádoucí nečistoty, které je potřeba vhodně očistit. Po zhruba sedmi letech je dobré fasádu znovu natřít. U dřevostaveb či dřevěných plotů je potřeba věnovat péči tomuto materiálu. Z dlouhodobého hlediska a dlouhodobé odolnosti dřeva je potřeba jej natřít. K tomu jsou určeny speciální nátěry a laky, které chrání jak před sluncem, tak vodou. Dřevěné venkovní ploty byste pak měli jednou za pět let znovu kompletně přetřít.

Správná údržba rodinného domu není záležitostí jednoho dne. Nemovitost je starost a zkontrolovat byste proto měli vše, co během roku využíváte nebo slouží k ochraně vaší domácnosti. Výše jsme rozhodně uvedli zásadní typy. Proto se o dům starejte v průběhu roku a nebojte si udělat vlastní seznam úkolů, ať víte, co je za vámi a co vás teprve čeká.

Nahoru