Upravit stránku

Ekonomická krize spojená s pandemií Covid-19 zatím nepřinesla pokles cen nemovitostí, jak by se dalo očekávat. 

Experti na trh s realitami zatím ani nepředpokládají, že by realitní bublina měla prasknout, (tak jako tomu bylo v roce 2009).

Ukázka vývoje cen 2001-2017
Zdroj ČSÚ

Prognóza pro vývoj cen nemovitostí pro rok 2021 říká, že krize zasáhne především segment panelových bytů, nebo nemovitosti v okrajových lokalitách. V těchto případech, mohou ceny klesnout o 10-15%. Pokud tedy uvažujete o prodeji podobného typu nemovitosti, doporučujeme nepřešlapovat na místě. Neváhejte, nechte si vypracovat aktuální odhad tržní ceny bytu a prodávejte! Naopak se v letošním roce nedá úplně počítat se zlevněním bytů o které má zájem vyšší střední vrstva, nebo investoři. Novostaveb nebo bytů ve staré zástavbě v centru velkých měst je stále žalostně málo. Právě těchto nemovitostí je dlouhodobě nedostatek, stejně tak stavebních parcel.

Developeři v roce 2020 i přes covidovou pandemii prodávali rekordním tempem a mnohdy se projekty rozprodaly dříve, než začala samotná výstavba. Poptávka dlouhodobě výrazně převyšuje nabídku. Zájemcům o koupi nemovitosti hraje do karet nabídka velmi nízkých úrokových sazeb. Hypotéční úvěry nyní nabízejí poměrně velkorysé nabídky produktů. Je možné dosáhnout až na 90% z prodejní ceny a ke konci roku 2020 se úroková sazba pohybovala pod 2%. Limity ze strany ČNB jsou velmi uvolněné.

Jisté je, že v dlouhodobém horizontu ceny nemovitostí a zejména bytů v Praze opět porostou, takže investice do nemovitosti se rozhodně vyplatí. Zájem o byty je i v době pandemické krize rekordní. Pamatujte na to, že pokud by začali ceny nemovitostí klesat, propad se bude řídit následujícím pořadím - ceny bytů klesají jako první, následně by se snižovali ceny domů, vůbec nejstabilnější jsou vždy ceny pozemků. Vnímejte s námi realitní trh, nechte si od nás zdarma poradit jak naložit konktrétně s vaší nemovitostí. Schůzky s našimi makléři jsou nezávazné a odhad tržní ceny nemovitosti vám vypracujeme zdarma. 

Přejeme vám mnoho zdraví. Skupina realitních makléřů MV reality s.r.o.

 

Nahoru