Upravit stránku

Je snadné nechat se zlákat kouzlem podkroví. Zkosené stropy působí romanticky. Před koupí bytu v podkroví ale objektivně zhodnoťte všechny jeho výhody a nevýhody.

Byt v podkroví – pozor na střechu

Nevýhodou bytu v podkroví je riziko zatékání. Střecha se nachází jen několik centimetrů nad vaším stropem. Jakmile začne protékat, objeví se vlhké rohy. Při prohlídce bytu v podkroví dobře prozkoumejte rohy i okolí oken. Není ostuda si vzít s sebou na prohlídku i vlastního makléře. Síly se tím vyváží, neboť také budete mít někoho na své straně. Makléř potenciální skryté vady nemovitosti snáz odhalí nebo vás upozorní na jejich rizika.

Prostor a nábytek

Při výběru bytu v podkroví už přemýšlejte, kam dát nábytek. Přestože bývají podkrovní byty o větší rozloze, klidně stometrové, místo, kam dát skříň tam nemusí být ani jedno. Zkosení stropů může na mnoha místech začínat blízko od země a vy najednou zjistíte, že se po bytě budete muset pohybovat v předklonu. Nábytek na míru může stát násobně víc než nábytek z obchodu IKEA.

byt v podkroví

Sluníčko, sychravo

Nechat se ukolébávat při jemném krápání do střešních oken, popíjet čaj a číst si detektivky – i to vám může podkrovní byt nabídnout. Jakmile se ale rozprší, může vás bušení kapek o sklo budit ze spaní. Někdo si na to zvykne, někoho to ruší. V letních měsících se do střechy opírají sluneční paprsky. Podkroví se zahřívá. Zapřemýšlejte, jestli si byt rovnou nevybavit i klimatizací a stínícími fóliemi do oken.

Tip: Jednou z největších nevýhod bytů v podkroví je nutnost je častěji rekonstruovat, neboť jsou vystavené silnějším teplotním rozdílům a klimatickým vlivům. To se týká hlavně oken.

Světlo a originalita

Jestli mluvíme o výhodách a nevýhodách bytu v podkroví, tak světlo je rozhodně výhoda. Díky sklonu střešních oken do interiéru prochází tolik paprsků, že se o tom sousedům pod vámi může jenom zdát. Zkosené stropy vytváří unikátní romantickou atmosféru a pocit útulna. Navíc můžete skvěle využít dřevěné trámy v interiéru. Například mezi ně zavěsit houpací síť. Sportovci si za trám mohou zavěsit TRX. V podkrovních bytech o větší rozloze můžete také snadno vytvořit separátní místečko umístěním závěsů mezi trámy. Fantasii se meze nekladou. Výhoda bytu v podkroví je, že můžete být kreativní.

Před koupí bytu v podkroví se ptejte na:

  • střechu
  • tepelnou izolaci
  • stáří půdní vestavby
  • rozvody
  • stropy
  • okolí oken
  • zateplení stropu

a další...

Odborník odhalí i další potenciální vady. Vybíráte si byt v podkroví a zvažujete jeho výhody a nevýhody? Kontaktujte nás, rádi pomůžeme.

Nahoru