Upravit stránku
Je více než přirozené toužit po bytě s dostatkem přirozeného světla. Přeci jen je prokázané, že denní světlo zlepšuje náladu a uvádí nás do stavu relaxace. To je přesně to, co celém dni v práci každý z nás chce. Pokud váš byt nyní neoplývá jasem, níže je několik tipů, jak to zlepšit.

Využijte zrcadlový efekt

Další jednoduchý princip, který prosvětlí tmavý byt, jsou zrcadla. Pokud se stěhujete do tmavého bytu, podívejte se po skříni se zrcadlem místo dveří, nebo jej na dveře pověste. Dále v interiéru nešetřete skleněnými nebo zlatými doplňky - sošky, lampičky, lustry, volte stříbrný kliky u dveří, zlaté rámečky u obrazů a fotek. Další dobrým materiálem je ještě mosaz. Pokud jste šikovní, můžete si svůj původní nábytek o zrcadlový efekt obohatit sami. Jak? To můžete vidět ve videu.

Zrcadla dokáží dokonce vytvořit iluzi prostoru. Stačí je vhodně umístit například naproti oknu se zelení. Větší zrcadlo také umístěte do místnosti, kam přijímáte návštěvu. V tmavém bytě může větší počet lidí vyvolat pocit stísněnosti. Zrcadlo tomuto jevu zabrání.

Vymalujte hlavně bílou barvou

Vůbec nejlepší výchozí situace je holý byt, u kterého se právě rozhodujete, jak bude vypadat jeho finální podoba. První otázka, která se nabízí, je, jak vymalovat tmavý byt. I přes všechnu touhu vytvořit moderní barevný interiér, nechte stropy vymalovat bíle. Bílá světlo odráží místo toho, aby ho absorbovala jako jiné barvy. V ideálním případě bíle vymalujte i zdi. Pozornost upřete i na výběr produktu. Kvalitní druh barvy do tmavých bytů obsahuje speciální reflexní částice, které odrážejí dvakrát více slunečního svitu.

Bílá však není univerzální řešení pro všechny situace. Speciálně severně položené místnosti je skutečná výzva vymalovat vhodnou barvou. Jedná se nejstinnější místa, a protože se bílá řadí mezi studené barvy, volte její krémovější odstíny. Nebo odstín žlutý.

Postarejte se o zeleň v okolí

Na zesvětlení bytu má obrovský vliv i bezprostřední okolí nemovitosti. Nezapomínejte proto veškerou zeleň kolem pravidelně sekat, řezat a zkracovat, aby žádné větvě nebo listí nebránily světlu v přístupu do bytu. Máte-li možnost, opatřete nemovitost velkými okny. Zde je potřeba zvolit kompromis mezi soukromím a světlem. Okna do zahrady může zakrývat jen krátká dekorativní záclona, avšak okna do ulice je vhodné zakrýt více. Zde záleží na každém, jak zvolí a co upřednostní.

V krajním případě zvažte stavební úpravy

Poslední je velmi efektivní, ale stejně tak radikální krok, a to světlu odstranit překážky. Jestli je nemovitost již dostavěná, patří bourání zdí mezi poslední úpravy, jakými lze nedostatek světla v bytě vyřešit.

Lepší, než se uchylovat k takovým večem, je vybrat si nemovitost rovnou takovou, jakou si přejete. Prohlídněte si aktuální nabídku.

Foto Source: Hellmy

Nahoru