Upravit stránku

Od finanční krize úrokové sazby jenom klesaly

Po finanční krizi v roce 2008 trh klesl na minima. Nejlevnější hypotéka se nabízela dokonce jen za 1,77 %, a to v listopadu a prosinci 2016. Tehdejší situaci komentuje majitel společnosti GOLEM Finance Libor Ostatek: „Na jedné straně tu byla rekordně nízká cena peněz. Banky si mohly levně půjčit a vzhledem k tvrdé vzájemné konkurenci následně i „levně“ půjčovaly svým klientům."

A těch bylo mnoho. Banky půjčovaly velmi rizikovým žadatelům. Tomu se rozhodla učinit přítrž Česká národní banka. Ostatně rizikové hypotéky stály za vznikem globální finanční krize v roce 2008. ČNB proto přijala následující opatření:

1. Stop poskytování 100% hypoték

Zlom nastal v říjnu 2016, kdy ČNB zavedla pravidlo poskytovat maximálně hypoteční úvěry jen na 95 % hodnoty nemovitosti. Tak vysokou hypotéku navíc mohly poskytnout jen 10 % všech klientů. Klesající úrok a příliv nových žadatelů to však nezvrátilo.

2. Stop poskytování 95% hypoték

Od dubna 2017 se podmínky opět trochu zpřísnily. Banky nemohly 95% hypotéky půjčovat vůbec a 80–90% dokonce jen v 15 % případů. Vývoj úrokových sazeb směrem dolů se zastavil, dokonce poskočil jemně nad 2 %. Půjčovalo se ale stále moc.

3. Poměr výše úvěru, splátky a příjmů

Třetí pravidlo je platné od 1. října 2018. Pro nové žadatele platí, že hypoteční úvěr nesmí přesáhnout 9násobek čistého ročního příjmu. Splátka nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. Do maximální částky se však počítají i další spotřebitelské úvěry. Kdo má už půjčku třeba na auto, možná na hypotéku nedosáhne.

Vladimír Vojtíšek, vrchní ředitel pro oblast rizika a finance Hypoteční banky, si je dle jeho slov plně vědom, že zásahy ČNB omezí přístup lidí k hypotečním úvěrům. Podle odhadů se pravidla dotkly až40 % žadatelů. V. Vojtíšek k tomu dodává: "Nemáme příliš jiných možností než reagovat na situaci na trhu."

Další 2 pravidla ČNB

Česká národní banka se chystá ovlivnit vývoj sazby hypoték ještě jednou. Připravuje nová 2 pravidla. LTI a DSTI. Pro nového žadatele by znamenaly, že výše hypotéky smí být jen do výše jeho příjmu za 5 let. Poměrně měsíční splátky k čistému příjmu nesmí přesáhnout 40 %.

ČNB upevňuje pozici

Tyto dvě pravidla jsou zatím jen na stole a po zavedení budou mít, stejně jako ty ostatní, povahu doporučení. Praxe je ale taková, že se banky doporučení ČNB řídí. Neexistuje však zákon, který by jim to nakazoval. Pokud by ČNB poslechnout nechtěly, stačí, když podají vysvětlení. To chce ČNB do budoucna změnit a předložila už proto novelu zákona o České národní bance. Ta dá ČNB pravomoc dodržování pravidel vyžadovat.

Sazby hypoték v roce 2019 vzrostly o více než 1 %

ČNB v tiskové právě uvádí: "„S ohledem na zpomalování dynamiky cen rezidenčních nemovitostí, rychlý růst příjmů domácností a zastavení nadhodnocování cen bytů považuje ČNB aktuální hodnoty doporučených limitů za postačující a nepokládá za nezbytné je nyní dále zpřísnit."

Aktuálně (leden 2019) je průměrná sazba hypotéky 2,91 %.

Jako první začala zdražovat Hypoteční banka, a to hned po 1. říjnu. První zdražení bylo o 0,2–0,4 % a následovaly ho skoro všechny banky. Nejvíc zdražila Česká spořitelna. Za poslední 3 měsíce zvedla sazbu hypoték 3krát. Největší skok ve vývoji sazby hypoték se objevil u mBank. Ta zdražila u hypoték s 3–5letou fixací naráz dokonce o 0,5 %.

Ochlazení na 3 %. Banky nabízejí limitované akce

O sazby hypoték ke 3 % klesl zájem a vývoj sazeb hypoték se zmírnil. V prosinci 2018 se oproti listopadu čerpalo o 23,4 % méně hypotečních úvěrů. Banka nabízejí akce.

I přes rostoucí vývoj sazeb hypoték lze na trhu najít zlevněnou nabídku. Banky lákají na limitované akce. Na výročí 11 let nabídla Hypoteční banka sazby levnější o 0,11 %. Unicredit nabízí slevu 0,3 % na hypotéky do 80 % odhadní ceny nemovitosti.

Sazby hypoték v roce 2019 jsou dražší, ale nijak závratně. Podle Libora Ostatka se jednalo jen o výjimečnou situaci, která byla důsledkem finanční krize. Pro ilustraci v roce 2008 byla průměrná sazba hypotéky 5,7 %. Co je spíš problém, je nedostatek bytů.

Nahoru