Upravit stránku
Dovolená je pro mnohé z nás takovou každoroční oázou klidu. Člověk změní prostředí a odpočine si. V tomto období jsou však i žně pro různé zloděje a lumpy, kteří by se na vašem majetku rádi obohatili. Naštěstí stačí udělat několik jednoduchých kroků, abyste nemovitost po dobu své nepřítomnosti ubránili. Co tedy zajistit před odjezdem na dovolenou?

Domluvte se se sousedy, aby vám vybírali schránku

Zloději si domy tipují. A schránka plná letáků jim okamžitě prozradí, že v tomhle domě pár dní nikdo nebyl. Abyste se nedostali na seznam potenciálních cílů, domluvte se před odjezdem na dovolenou se sousedy, aby vám schránku vybírali. Pokud s nimi máte velmi dobrý vztah, dejte jim i klíče, aby se na nemovitost přišli občas podívat, budou-li mít podezření. Dobré je občas nasimulovat, že v době někdo byl. Sousedi by mohli například trochu upravit záclony nebo nastavte automatická světla, aby se na pár hodin každý den rozsvítila.

Náhradní klíče schovejte

Bývá to zvyk nechávat si náhradní klíč pod rohožkou, pod květináčem. Po dobu, co jste na dovolené, všechny tyto pojistky raději ukliďte dovnitř.

Nesdílejte na Facebook, že jste pryč

Toto varování přišlo s nástupem všech sociálních sítí, kam lidé rádi sdílí fotky ze svých letních radovánek. Účet lze samozřejmě zabezpečit a viditelnost fotek omezit jen okruh přátel, kdo to ale nemá, neměl by o své absenci na místě bydliště sdílet příliš mnoho. Vydržte nutkání se pochlubit, místo toho fotky publikujte až po příjezdu domů.

Cennosti schovejte

I tím, že uděláte maximum, riziko vykradení jen snižujete, ale nikdy ho neeliminujete úplně. Projděte dům a všechno cenné, například hotovost a špeky, schovejte. Krásně postačí je dát na netradiční místo, kde by zloděj cennosti nečekal. On totiž jako první bude prohledávat šuplíky, hledat obálky, krabičky a šperkovnice.

Nainstalujte nenápadnou kameru

Poslední bod, jak zajistit byt před dovolenou, je nainstalovat skrytou kameru. Obvykle se instalují takzvané IP kamery, které svým designem splynou s interiérem, jsou nenápadně a neustále na váš majetek dohlíží. Stojí od 1500 Kč výš. Za normálních okolností je taková kamera v klidovém režimu. V momentě, kdy zaznamená pohyb nebo zvuk, pošle upozornění na váš mobil a spustí nahrávání záznamu. Některé dokonce umí nahrávat 24/7 a záznam ukládat na datové úložiště.

Nahoru