Upravit stránku

Nedávno jsme si Facebooku zahráli jednoduchou hru, kde jste dostali za úkol nacenit dům Harryho Pottera. Problém byl v tom cenu nepodcenit, zároveň však nepřestřelit. To byla totiž automatická prohra. Stejné je to i na reálném trhu. Jak tady správně stanovit cenu své nemovitosti?

Postup pro stanovení ceny nemovitosti

Se stanovením finální ceny nemovitosti vám může pomoci makléř MV reality. Pro letmý průzkum doma o samotě se vybavte papírem, internetem a trpělivostí.
Jdeme na to.

Cenotvorba u realit se ve velkém neliší od cenotvroby jiných produktů. Využívá se hlavně metoda porovnávání. Protože je dům nebo byt nepřemístitelná komodita, soupeří o pozornost potenciálních kupců se svými sousedy. Ke stanovení ceny tedy začněte prohlédnutím cen v sousedství. Hledejte:

  • Blízké sousedství
  • Podobné typy nemovitostí

Ale co když v sousedství žadná podobná nemovitost na prodej není? To je oříšek, se kterým si poradí zkušený makléř. Lokalita, lokalita, lokalita, to je krédo realitního obchodu. A zkušený makléř lokality zná. Pokud tedy není v sousedství žádná prodávaná nemovitosti, pokuste se najít lokalitu podobnou a hledat takovou nemovitost tam. Bez dobré praxe v oboru to může být dlouhá detektivní práce.

Některé podobné nabídky nemovitostí budou mít více pokojů, bude jim zase chybět garáž, budou větší i menší, s novou kuchyní, nebo naopak starší. Proměnných je víc. Jejich zhodnocením postupně dostanete cenu své nemovitosti. Také si pohlídejte samozřejmě stáří nemovitosti.

Spěcháte na prodej, nebo ne?

Jak stanovit cenu nemovitosti, abyste vynikli mezi konkurenčními nabídkami? Pokud máte cenu dobře nastavenou, je chytré ji drobně snížit. Taková nemovitost pak zaujme oko kupce daleko snáž. Je to také vhodná strategie, pokud na prodej z nějakého důvodu spěcháte.

Pokud nespěcháte, můžete se dovolit cenu držet, možná si i počkat na lepší. Vyšší cenu však nikdy nestanovujte tak, abyste měli prostor pro následné vyjednávání. Snadno se totiž stane, že nebudete mít s kým, neboť kupci vaši nabídku v inzerci přeskočí.

Využijte cenové body

Koupili jste si někdy něco za 19,90 Kč? Nebo za 299? Stejná psychologie funguje i u prodeje nemovitostí a využití cenového bodu patří mezi jednu z technik, jak správně stanovit cenu nemovitosti. Cenový bod je vždy nejbližší kulaté číslo.

  • Cenový bod 300 lze využít stanovením ceny 299
  • 3 200 000 lze využít stanovením ceny 3 190 000 apod.

Pamatujte, že nemusíte slevovat o moc, neboť princip je jen ukázat nižší čísla, která na zájemce zapůsobí.

Cenový mistr sleduje vývoj cen

Odhadování budoucího vývoje cen je vyšší dívčí realitního obchodu. Představte si, že dnes stanovíte cenu správně. Než však inzerce zaujme ty správné oči, než proběhnou všechny prohlídky, cena nemovitostí se za tu dobu změní. To platí hlavně v období, kdy se cena nemovitostí vyvíjí dynamičtěji. No jo, jenže my právě v takovém jsme. Vy najednou zjišťujete, že prodáváte pod cenou.

Jak poznat, že je cena správně stanovená?

Existuje jednoduchý indikátor, zdali je cena nastavená dobře. Ten indikátor je jednoduše počet zájemců. Pokud se lidé na inzerci neozývají, trh odmítá vaši příliš vysokou cenu. Na druhou stranu moc zájemců značí podhodnocení nemovitosti.

Jak určit cenu nemovitosti je komplexní záležitost. Abyste se vyhnuli zmíněným nástrahám, nechte si cenu raději překontrolovat u makléře MV realit. Kontakt jde zde.

Nahoru