Upravit stránku
Do generace Y nebo Z se počítáte, pokud jste se narodily mezi léty 1986 až 2000. Anebo jednoduše, pokud budete teď někdy odcházet od rodičů a hledat si bydlení vlastní. K tomu se vám bude hodit několik poznatků o tom, jak takovou situaci zvládnout co nejsnadněji.

Udělej si rozpočet

S mnoha těžkostmi při výběru bydlení pro mladé ti dokáží poradit naši makléři, ale na začátku je potřeba, aby sis udělal sám řádnou přípravu. Jako první je nutné definovat příjem, z kterého zaplatíš výdaje. Možná je čas podívat se po lepší práci, pokud dosavadní plat na sen o vlastní nemovitosti nestačí. Jakmile bude příjem zajištěný, rozděl si jej do několika oblastí. Se samostatným bydlením se totiž nezbytně pojí výdaje, na které nejsi zvyklý. Pro představu:

 • Elektrika
 • Voda
 • Internet
 • Televize
 • Parkování
 • Pojištění
 • A další...

Dobrý rozpočet ti ukáže, kam peníze plynou a dá ti možnost je řídit, což je první krok k finanční zodpovědnosti, kterou s vlastním bydlením budeš potřebovat.

Hypotéka patří mezi dobré úvěry

Pokud ve svých penězích nikde nevidíš hotovou částku na koupi nemovitosti, existuje ještě jeden způsob, jak získat vlastní bydlení. Hypotéka patří mezi tzv. dobré úvěry, neboť řeší důležitou existenční otázku. Podmínky jsou daleko výhodnější než u běžných úvěrů, a proto je při jejím čerpání daný jasný účel. Peníze musí padnout na bydlení.

Zjisti si podmínky hypotečního úvěru. Dnes se nedávají 100 % úvěry, to znamená, že na nemovitosti dostaneš jen například 80 % z kupní ceny a zbytek musíš mít sám našetřeno nebo získat jinde. Chytré je si sehnat více nabídek úvěru a ty si porovnat, nebo se podívej, jak děláme hypotéky my. Pokud si chceš nemovitost zatím pronajmout, tato starosti odpadává.

Výběr nemovitosti

V realitní branži se říká: "lokalita, lokalita, lokalita." A skutečně to tak je. Primárně vybírej podle lokality, až potom zvol vhodnou nemovitost. Lokalita bude záležet na občanském vybavení a místě práce. Ono se náhlé dojíždění, respektive náklady na něj, dokáže stát významnou položkou ve zmíněném rozpočtu. Navíc, pokud nemáš auto a najednou bys ho potřeboval, je to další velký výdaj, s kterým musíš počítat.

Bydlení pro mladé lze získat jak vybavené, tak nevybavené. Zvaž, jaká varianta je pro tebe lepší. Obecně platí, že mladí volí raději pronájmy alespoň částečně vybavených nemovitostí. A to hlavně kvůli tomu, že počítají s dalším stěhováním.

Při prohlídce nemovitosti měj oči na stopkách. Níže je pro inspiraci menší seznam detailů, které by tě nenapadly, ale je dobré je sledovat (seznam kombinuje nároky na pronájem i na koupi nemovitosti):

 • V jaké stavu jsou okna - výměna oken vyjde na desítky tisíc. Konfrontuj tento výdaj s kupní cenou, pokud vidíš, že budou potřeba vyměnit.
 • V jaké stavu jsou okolní stromy - pokud mají prohnilé kmeny, počítej, že to budeš muset řešit.
 • Cítíš v nemovitosti zvláštní vůni - může poukazovat na začínající plíseň, kterou ještě nevidíš. Ta rozhodně skýtá lecjaké zdravotní rizika.
 • Jací jsou sousedi - jsou to lidi, které budeš mít vedle sebe pravděpodobně několik let. Poptej se, pokud máš možnost.

Získat vlastní bydlení pro mladé zní obtížně, ale naštěstí na to nejsi sám. Ozvi se našim makléřům a oni ti poradí. Poznej nás právě teď.

Nyní je hotovo a zbývá se přestěhovat. Pro tento účel si můžeš přečíst Praktického průvodce stěhováním do nového bytu nebo domu.

 

Nahoru