Upravit stránku

Rozhodli jste se pronajímat byt, aby vám vydělal na nájmu? Potom pamatujte, že žádná investice není bez rizika a k pronájmu se poutá riziko jménem nájemcem. V dobré víře jste mu byt pronajali a on přestal držet dohody. Jak se tedy zbavit nájemce, který neplatí? Rychlost rozhoduje. Každý den totiž přicházíte o své peníze z nájmu.

3měsíční lhůta při výpovědi smlouvy

Pozor na jednu věc: Podle § 2285 občanského zákoníku musíte dát nájemci vědět 3 měsíce před skončením nájmu, že má byt vyklidit. Výzva musí být navíc písemná. V opačném případě se nájem automaticky prodlužuje na stejně dlouhé období. Odkaz: https://zakony.penize.cz/89-2012-sb-zakon-obcansky-zakonik#par_2285

Okamžitá výpověď jen při neplacení služeb

Pokud vám nájemce dluží za nájem, vzniká vám zákonný důvod poslat nájemci výpověď s 3měsíční lhůtou. V případě, že neplatí nájem ani služby, teprve potom mu můžete dát výpověď okamžitou. Nájem i služby však musí být dlužené za plné tři měsíce. Pokud nájemce splatil část, nárok na okamžitou výpověď vám nevzniká. Zákon je dostupný na: https://zakony.penize.cz/89-2012-sb-zakon-obcansky-zakonik#par_2291 

Při psaní výpovědi musíte být precizní. Do výpovědi nájemci nezapomeňte napsat důvody k vystěhování a doplnit odstavec, že má nájemce právo se do 2 měsíců obrátit na soud, který výpověď přezkoumá. Bez této informace je výpověď bohužel neplatná.

Jediná možnost, jak se zbavit nájemce, který neplatí, je soud

Vytáhnout nájemce silou nesmíte. Dokonce i vstoupení do nemovitosti proti jeho vůli je trestný čin porušení domovní svobody. Nájemce by na vás v tu chvíli mohl podat trestní oznámení. Pokud nájemce neodejde z nemovitosti dobrovolně, nemáte jinou možnost, než ho zažalovat na vyklizení nemovitosti. Soud je jednoduchý, ale poněkud vleklý. Přestože pravděpodobně vyhrajete, může se spor táhnout roky.

Jak vybrat solidního nájemce do bytu

S dobrým nájemcem problémy mít nebude. Klíč tkví v jeho výběru. Jen pozor, abyste se nedopustili diskriminace například z důvodu etnicity. Jinak můžete:

  1. Prověřit nájemce u stávajícího pronajímatele
  2. Nahlédnout na sociální sítě
  3. Udělat si dojem na schůzce, například prohlídce bytu

Pokud všechno vypadá dobře, dojdete k podpisu smlouvy. Ano, smlouva je při pronájmu nutná. Ale dejte pozor. Špatně napsaná smlouva nemusí nikdy vejít v platnost. Zvažte proto konzultaci s makléřem. Na závěr si dejte pozor na vzory smluv z internetu. Autor je častokrát neznámý a vy nemáte jistotu, jestli má smlouva všechny náležitosti.

Poraďte se s realitní kanceláří MV reality.

Nahoru