Upravit stránku

Poptávka po bytech stále převyšuje nabídku. Například 4. 4. 2019 ukazoval známý inzertní server sreality.cz v Lysé nad Labem jen 7 inzerátů na pronájem bytu. Na prodej 10. Není tedy moc z čeho si vybírat. Ceny i pronájmy nemovitostí navíc vzrostly. Dobré nabídky se na internetu dlouho neohřejí nebo se předávají jako podpultovka. Jak tedy najít pronájem?

Mějte konkrétní představu

Jak najít pronájem? Důležité je vědět, co hledáte. Máte už vybavení, které si s tebou přestěhujete? Aby se do nového bytu vešlo. Jak najít pronájem pro celou rodinu? Taková nemovitost musí mít dostatečnou dispozici, zvlášť pokud chcete pro každé dítě vlastní pokoj. Bude byt odpovídat životnímu stylu rodiny? Někdo vyžaduje velkou šatnu. Jiný zase v neděli rád relaxuje ve vaně.

Pronájem bytu není jen o vybavení, ale i lokalitě. Je, kam si dojít koupit rohlíky? Je v okolí dostatečná občanská dostupnost? Protože pokud ne, počítejte, že bude potřeba všude jezdit autem, což se prodraží na benzínu. Ani jezdit denně dvě hodiny do práce člověka nebude dlouho bavit. Jak tedy vybrat pronájem? Sáhnout po bytu na dobrém místě.

Zkuste si běžný den nanečisto. Zkuste si zaparkovat v okolí po 5. hodině. Příště zase přijeďte městskou hromadnou dopravou. Takový test odhalí mnohé.

Chcete byt v centru, nebo raději na klidné periferii? Zařízený, částečně nebo nezařízený? Budete potřebovat parkovací stání nebo sklep k uložení lyží a jiných sezónních věcí? Problém může nastat s domácím mazlíčkem. Ne všichni majitelé snesou ve svých bytech na pronájem psa nebo kočku.

Ceny nájmů poslední roky neustále rostou. Součástí rozhodování, jaký si najít byt, jsou tedy i finanční možnosti rodiny. Kolik za nájem můžete nebo jste ochotní zaplatit? V bytech s nízkým nájmem nemůžete pak samozřejmě počítat s pětihvězdičkovým luxusem. Na ceně se projeví každá výhoda bytu. Ať už nová koupelna s velkou vanou nebo ta zmíněná lokalita. Cílem je obvykle vybrat správný poměr ceny a výkonu.

V případě Prahy, Brna a dalších metropolí mohou být zajímavé nabídky v okolních městech ovšem za daleko lepší cenu.

Slevujte opatrně

Udělat si představu o bytu je krok číslo jedna, jak najít dobrý pronájem. Ze svých požadavků při hledání klesejte jen velmi opatrně. Roli může hrát každá drobnost. Co se navíc na začátku jeví jako malichernost, může v konečném důsledku přerůst v problém, který vás bude neustále trápit. Například nekonečná frustrace z toho, že každý den není kde zaparkovat nebo cestou do krámu strávíte celé odpoledne.

Jakmile najdete vhodný byt, raději si hned domluvte schůzku. Dobré nabídky se na inzertních serverech obvykle moc neohřejí. I když dokonce vysněný být najdete, pronajímatel ho může nakonec dát někomu, kdo zavolal o pět minut dříve. Nenechte se proto odradit prvním neúspěchem a pokračujte v hledání.

Kde najít pronájem

První místo, kde najít pronájem, je internet. Na inzertních serverech najdete až 90 % všech nemovitostí k prodeji nebo pronájmu. Mezi nejpoužívanější servery patří sreality.cz, hyperinzerce.cz nebo reality.idnes.cz nebo přímo web realitní kanceláře v Lysé nad Labem. Na pár kliků si vyfiltrujete přesně ty nemovitosti, které vás zajímají. Tím ušetříte moře času.

Na internetu se inzerují i nemovitosti bez zastoupení realitní kanceláře. Typicky jde o servery bezrealitky.cz nebo bazos.cz. Podepisovat smlouvy jako dvě fyzické osoby skrývá ale mnoho rizik. Zvažte proto právní servis nebo zastoupení. Vyhnete se tak právním polízanicím a hlavně podvodníkům.

Například na sreality.cz lze zadat do adresáře svou poptávku. Je to cesta, jak najít pronájem? Ze zkušenosti vyplývá, než není. Pouhá poptávka moc reakcí nezíská. Zvažte další cesty, jak najít pronájem.

Sousedi

Pokud na internetu vhodný byt k pronájmu není, ještě není vše ztraceno. Přátelé a sousedi by mohli vědět. Navíc ty nejlepší nabídky se dávají pod rukou a vy se k ním tak máte možnost dostat. Často se stává, že se nájemce musí vystěhovat z bytu, ale lokalita se mu líbí. Rád by zůstal. Možná by sousedi rádi svůj byt pronajali nebo znají někoho, kdo volný byt k pronájmu v okolí má. Napište dopisy a rozneste je po schránkách.

Do dopisu napište, jak se jmenujete a že v domě už bydlíte.
Lístečky do schránek jsou totiž praktikou realitních kanceláří, které takto přicházejí k obchodním příležitostem. Ten, kdo ale chce pronajmout byt sám, nechá takový lístek bez povšimnutí. Opět budete jednat jako dvě fyzické osoby, což skýtá mnohá rizika. Zvažte proto právní servis. mvreality.cz/sluzby

Kamarádi a známí

Snad nejjednodušší způsob, jak najít pronájem, je se zeptat kamarádů. Na Facebooku má běžně každý dnes 300 přátel. Snadno se stane, že někdo pronajímá byt. Navíc, pokud budete mít s pronajímajícím společného známého, hned mezi vámi vznikne snáz důvěra a on dá přednost vám.

Dál může vědět rodina, kolegové z práce nebo spoluhráči z fotbalu. Stačí se zeptat.

Jak na prohlídku bytu?

Jak najít pronájem tak, abyste později nelitovali? Vytěžte maximum z prohlídky a na všechno se zeptejte. Byt, který se na první pohled zdál dokonalý, možná ukrývá mnoho budoucích problémů. Zjistěte si:

Zaposlouchejte si. Slyšíte sousedy přes zeď?

Jaká je orientace bytu? Proudí okny dostatek světla?

Jaká je měsíční částka za energie a poplatky?

Jak moc přichází hluk z okolí?

Jak je v bytě přes zimu? Některé byty jsou velmi chladné a například přímotopy místo radiátorů místnost jen těžko vytopí. Navíc je to poměrně drahé.

Nahoru