Upravit stránku
Nově dají banky hypotéku jen na 90 % hodnoty vůči zástavě. Jak tedy na hypotéku po zavedení nových pravidel ČNB? 90% hypotéky navíc mají obvykle vyšší úrokovou sazbu. Fér hypotéka je ta, která začíná na 80 % LTV (loan to value), což se podle statistik dotklo více než 40 % domácností v ČR. Nejvíce těch, kteří si ještě nestihli naspořit obnos. Typicky jde lidi po škole nebo mladé páry. Jak tedy na hypotéku v roce 2019? Podnikněte tyto kroky.

Našetřete peníze

Jak na hypotéku, když budete potřebovat minimálně 10 % z ceny nemovitosti? Snad nejjednodušší krok je šetřit, dokud nebudete mít dost peněz. Na nemovitost v hodnotě 3 000 000 Kč bude potřebovat mít na účtu 300 tisíc. V ideálním případě alespoň 600 tisíc, aby dostal lepší úrokovou sazbu. Nezapomínejte také na 4% daň z pořízení nemovitosti, kterou budete muset zaplatit vyjma většiny novostaveb o developerů.

Když bude klient spořit 10 000 měsíčně, bude ty peníze mít za 5 let. Spořit musí ale opravdu pravidelně a ani jednou nevynechat. To znamená značné omezení rodinného rozpočtu. Pravidla ČNB ale platí a jiná cesta aktuálně není. Kam peníze ukládat? Pět let je málo, aby se někam šikovně investovali, proto dobře poslouží spořící účet. Nejvyšší zhodnocení nabízí ING konto se zhodnocením 2 % p. a. do 300 000 výše vkladu. Srovnání spořících účtů najdete zde.

Nabídka 3 % ročně od Raiffeisen Bank platí jen na 6 měsíců.

Zastavte druhou nemovitost

Jak na hypotéku, když jsou peníze problém? Nabízí se zastavit druhou nemovitost a tím snížit LTV pod požadovaných 90 %, respektive 80 %. Pokud bude nemovitost stát 4 mil. korun a do zástavy dáte druhou nemovitost za 2 mil. korun, sníží se výsledný poměr úvěru vůči zástavě na pouhých 67 %. I když u rekreačních nemovitostí jsou banky přísnější, můžete zastavit například i chatu. Chata, kam se rodina dostane jednou za rok, může otevřít dveře k výhodnější hypotéce. Lepší LTV může totiž ke všemu znamenat i lepší úrokovou sazbu.

Ne každý rodič je totiž ochotný zastavit svou střechu nad hlavou na několik desítek let.

Pár to má jednodušší

Dva platy a dva ručitelé jsou pro banku zajímavější než jeden. Také méně rizikoví. Navíc společně lépe naspoří požadovaný základní vklad. Spolužadatelem může být kdokoliv s vlastním příjmem – například i rodič nebo kamarád. Někoho poprosit je pro mnoho mladých lidí jedinou možností, jak vyzrát na hypotéku.

Spoludlužník na sebe samozřejmě bere značné riziko. Pokud dlužník nebude schopný splácet, obrátí se banka na něj. Spoludlužník má v ten moment stejné povinnosti a závazky jako dlužník.

Zbavte se dluhů a závazků

Každý prohřešek se zapíše do registru klientských informací. Tam banky, ale i nebankovní instituce sdílí informace o platební morálce svých klientů. Nesplacená kreditka nebo nezaplacená daň? Zápis v registru zůstává až 4 roky a může zavřít dveře k vysněnému bydlení. Jak na hypotéku s finančním prohřeškem? Některé banky přijmou klienta i přes zápis v registru. Obvykle je tato skutečnost ale vykoupená vyšší úrokovou sazbou.

Naučte se vyjednávat

Jak na výhodnou hypotéku? Nechte banky se předhánět. Je to jednoduché, a pokud tu práci necháte na našem hypotečním makléři, ke všemu ušetříte moře času. Po zavedení nových pravidel ČNB v říjnu 2018 klesl v republice počet žadatelů o hypotéku. Některé banky oznámily pokles o více než 10 %. UniCredit dokonce o 20 %. Česká spořitelna podle vyjádření mluvčího Filipa Hrubého zaznamenala pokles také zhruba o 20 %. Banka ale potřebuje poskytovat hypotéky. Proto je pro ni každý klient cennější.

Jako možný klient vyjednávací pozici, jaká tu ještě nebyla. Kontaktujte s žádostí 3 banky. Více už zabere poměrně hodně času. S nabídkou v ruce se ozvěte té druhé. Mnohdy má banka prostor nabídku dorovnat. Ideální je domluvit se se svou vlastní bankou. S bankéřem už se znáte, navíc mnoho vašich informací už banka má. Vyřízení hypotéky bude snazší. Laik ve výběru hypotéky udělá snadno chybu. Kontaktujte zkušeného a nezávislého hypotečního makléře, který vám poradí. 

Nahoru